Япония се превръща в основен източник на безпокойство за глобалните инвеститори

Япония се превръща в основен източник на безпокойство за глобалните инвеститори

За по-малко от седмица Япония напълно преобърна очакванията на света за своите пазари и икономика. Страната беше любимец на финансовия свят повече от година. Нейната слаба валута тласна фондовия пазар до рекордни върхове и възобнови инфлацията след десетилетия на ниски нива. След това Японската централна банка повиши лихвените проценти миналата сряда и гуверньорът Казуо Уеда заяви, че възнамерява да продължи да действа в тази посока, подпомагайки за рязко покачване на йената и големи колебания на световните пазари. Търговците и инвеститорите бяха принудени да се откажат от стратегии, базирани на макро възгледи, че японската валута ще остане слаба и лихвените проценти няма да се повишат твърде бързо, пише Блумбърг.

„Без съмнение това е абсолютно нова почва за пазарите. Навсякъде има задълбочени размисли, след като ЯЦБ изглежда твърдо решена да се измъкне от годините на нулеви или отрицателни лихвени проценти“, каза Стивън Милър, консултант в Grant Samuel Funds Management и бивш фондов мениджър на BlackRock Inc. „Сега Япония е в центъра на възникващите притеснения за всичко – акции, облигации, йени, кредити. За всичко“, добави той.

Волатилността премина през пазарите в Япония, като Nikkei 225 претърпя най-големия си спад от 1987 г. насам в понеделник (12,4%), но се възстанови с 10% на следващия ден. Камшичният удар има последици за политиката и домакинствата в страната, тъй като пазарните сътресения могат да повлияят на доверието на потребителите и деликатното излизане на Япония от дефлацията. В допълнение към главоболията на инвеститорите, йената отслабна с повече от 2% в сряда, след като заместник-управителят на ЯЦБ Шиничи Учида каза, че централната банка няма да повиши лихвите, докато пазарите са нестабилни.

„Рискът е потреблението и инвестициите да бъдат задържани поради повишената несигурност на пазарите“, каза Хирофуми Сузуки, главен валутен стратег в Sumitomo Mitsui Banking Corp. „Ако това се проточи, това може да повлияе на бизнес поведението и на домакинствата“.

Първоначалното историческо разпродажба на пазара показа, че надеждите да се спечели от от слабата йена и широкото покачване на японските акции при импулсни сделки са били унищожени, отбелязват анализатори. Ръстът на йената също дерайлира една от най-печелившите пазарни стратегии тази година: кери сделки, които включват заемане на японската валута за инвестиране в други глобални активи. Възстановяването на йената предизвика прилив на печалби от тези сделки и затваряне на позиции, което изостри покачването на валутата.

„Тази прекомерна реакция в сравнение с предишни случаи на бързо отменяне на кери сделки предполага, че в Япония има нещо повече от страховете от рецесия – и  това може да има глобални последици, ако продължи“, каза Уей Ли, глобален главен инвестиционен стратег в BlackRock.

Политици и бизнес лидери се опитаха да успокоят опасенията около последиците от връщането към нормалните лихвени проценти, като коментарите на Учида в сряда относно задържането на лихвените проценти по време на нестабилни пазари са крачка назад от по-агресивната позиция на Уеда миналата седмица.

Длъжностните лица също така се опитаха да смекчат въздействието на бурните пазарни колебания както върху инвеститорите на дребно, така и върху разширените необлагаеми инвестиционни сметки. Последната е инициатива за насърчаване на хората да преместят на пазара част от повече от 1 квадрилион йени (6,8 трлн. долара), намиращи се в банкови сметки към март.

На пазара сега набира скорост ново виждане, че ходът на ЯЦБ е грешна стъпка и е повлиян от политически натиск, тъй като няколко видни политици коментираха слабата йена през последните седмици. Това може да застраши отношенията между японското правителство и централната банка и да повлияе на кандидатурата за преизбиране на министър-председателя Фумио Кишида за ръководител на управляващата Либерално-демократическа партия в Япония следващия месец, каза Такуджи Аида, главен икономист в Credit Agricole.

Други подкрепиха хода на ЯЦБ. Кристофър Уилкокс, ръководител на отдела за търговско и инвестиционно банкиране в Nomura Holdings Inc., каза, че увеличението на лихвените проценти е правилното решение, като се има предвид макросредата в страната и фактът, че властващата от десетилетия политика за лесни пари трябваше да бъде разрушена.

Спадът на пазара може също да предизвика увеличение на обратното изкупуване на акции, тъй като компаниите се възползват от по-ниските им цени. Регулаторите и чуждестранните инвеститори настояват фирмите да приемат политики, по-благоприятни за акционерите.

„Тази възможност е уникална“, каза Атул Гоял, капиталов анализатор в Jefferies. „Разпродажбата създава подходящ момент, тъй като някои компании са напът да обявят резултати и да имат срещи на борда. Възможно е някои от тях да обявят големи обратно изкупуване“, добави той.

Докато търсят възможности в новата среда, създадена от Японската централна банка, и произтичащите от нея пазарни сътресения, има широк консенсус, че инвеститорите ще трябва да преоценят това, което са мислили, че знаят за страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ