На фокус следващите седем дни: Банки и лихви

На фокус следващите седем дни: Банки и лихви

Речта на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл и данните за инфлацията в САЩ са на първо място в дневния ред през следващите седем дни.

Американските банки ще отчетат финансовите си резултати за тримесечието, а в Нова Зеландия и Южна Корея централните банки ще вземат решения за лихвените проценти.  

Междувременно тектоничните плочи на политиката продължават да се движат, като изборите във Франция в неделя ще донесат окончателен резултат за разпределението на силите в парламента на страната.

Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Актуализация на инфлацията

Публикуването на месечния индекс на потребителските цени в САЩ в четвъртък ще оформи възгледите за това дали Федералния резерв може да намали лихвените проценти през следващите месеци.

Очаква се индексът през юни да се е покачил с 0,1%, според проучване на Ройтерс, след като неочаквано остана без промяна през май.

Данните от края на миналия месец показаха ръст друга мярка за инфлация - ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), до 2,6% на годишна база, което предполага, че инфлацията се охлажда, но остава над целта на Фед от 2%.

Това ще се случи след речта на Пауъл пред Конгреса във вторник. Той каза на конференция в Португалия тази седмица, че САЩ се връщат на „дезинфлационен път“, но централните банкери се нуждаят от повече данни, преди да намалят лихвените проценти.

Финансови отчети на банките

По-високите лихвени проценти и несигурната икономическа среда хвърлят сянка върху печалбите на банките в САЩ в началото на сезона на отчетите за второто тримесечие.

JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo ще представят финансовите си резултати за второто тримесечие на 12 юли. Bank of America и ще публикува резултатите си на 16 юли.

Най-големият кредитор в САЩ, JPMorgan, се очаква да отчете печалба на акция (EPS) от $4,69, според оценки на LSEG. Това е под нивото от $4,75 година по-рано. Очаква се EPS на Bank of America да спадне до 79 цента от 88 цента година по-рано, въпреки че EPS на Citi и Wells Fargo се очаква да се повиши.

Коментарите на шефовете на банките относно движението на лихвените проценти ще бъде ключов момент през седмицата, особено след като лидерите в индустрията отчетоха подобряване на условията за инвестиционно банкиране, казват анализатори.

Втори тур

Франция се връща към урните в неделя за втория тур на предсрочните избори за парламент.

Перспективите за по-високи разходи при правителство, ръководено от крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен, или пък ляв кабинет, разтърсиха пазарите през юни.

Но инвеститорите са по-оптимистично настроени тази седмица, тъй като НС постигна по-малка победа от очакваното от някои социолози на първия тур миналата неделя. Междупартийният опит крайнодесните да бъдат задържани далеч от властта допълнително намали шансовете за абсолютно мнозинство на „Национален сбор“.

Рисковата премия по дълга на Франция спрямо този на Германия спадна до около 70 базисни пункта, след като миналата седмица достигна най-високата си стойност от 2012 г. при 85 базисни пункта.

Но парламентът без ясно мнозинство не е утеха за инвеститорите, тъй като има риск от политическа парализа, която може да направи още по-трудно подобряването на финансите Франция, чието лошо състояние може да доведе до дисциплинарните мерки от страна на Европейския съюз.

Промени в паричната политика

Инвеститорите чакат с нетърпение да разберат дали тази година предстоят намаления на лихвените проценти от Централната банка на Нова Зеландия и Южнокорейската централна банка. И двете централни банки заеха предпазлива позиция на фона на упорито високата инфлация и се очаква да запазят лихвите стабилни при настоящите им нива, които представляват 15-годишни върхове, на заседанията си съответно в сряда и четвъртък

По-специално в Нова Зеландия централните банкери дори заговориха за риск от ново увеличение през тази година, като намаление не се предвижда до края на 2025 г. Пазарите са по-оптимистични, очаквайки едно намаление тази година още през октомври, тъй като инфлацията се охлади, бизнесът настроенията се влошават и вътрешното търсене отслабва.

Южна Корея имаше още по-ясно изразени индикации за овладяване на цените, но пазарният консенсус все още е за липса на намаление до четвъртото тримесечие. Политическият натиск обаче нараства, като президентът  Юн Сук-йол определи съкращенията, за да се върви в крак с Федералния резерв на САЩ, като "неизбежни".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ