Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-голямата заплаха за САЩ не е инфлацията
Федералният резерв на САЩ повишава лихвените проценти твърде бързо, като рисковете от рисковете от рецесия ще бъдат изключително високи, ако продължи да го прави. Това заяви пред Си Ен Би Си професорът по финанси в университета Уортън Джеръми Сийгъл, който е известен със своите позитивни пазарни прогнози.
„Те трябваше да започнат да затягат паричната си политика много, много по-рано. Сега обаче се опасявам, че те натискат спирачките твърде силно“, каза той.
Сийгъл припомни, че е бил един от първите, които са предупредили за „инфлационните политики“ на Фед през 2020 г. и 2021 г., но „махалото се е завъртяло твърде далеч в другата посока“.
„Рисковете от рецесия са изключително високи, ако от Фед продължат със затягането на паричната политика с темпото, с което казват, че ще продължат, вдигайки лихвите дори в началото на следващата година“, коментира Сийгъл.
Официалните данни, които обикновено закъсняват с един месец, може да не демонстрират веднага промените, случващи се в реалната икономика, каза той. „По-голямата част от инфлацията е зад гърба ни. Най-голямата заплаха днес е рецесията, а не инфлацията“, категоричен е Сийгъл.
По думите му лихвените проценти са достатъчно високи, за да могат да успокоят инфлацията до 2%, като крайната точка на повишенията на лихвите трябва да бъде между 3,75% и 4%.
През септември Фед повиши лихвените проценти с още 75 базисни пункта до диапазона между 3 и 3,25% - най-високото равнище от началото на 2008 г насам. Централната банка също сигнализира, че крайното ниво на увеличение може да достигне 4,6% през 2023 г.
„Мисля, че това е много, много високо. Това наистина би предизвикало икономическо свиване“, каза той.
Сийгъл отбеляза, че ако е зависело от него е щял да увеличи лихвите с половин процентен пункт през ноември, след което ще изчака да види реакциите на пазарите. Ако цените на суровините започнат да се покачват и паричното предлагане се увеличи, Фед ще трябва да направи повече.
„Усещането ми е, че когато гледам чувствителните цени на суровините, цените на активите, цените на жилищата, дори цените на наемите, виждам спадове, а не увеличения“, каза той.
Но не всички са съгласни. Томас Хьониг, бивш президент на Федералната резервна банка на Канзас Сити, смята, че лихвите трябва да бъдат по-високи за по-дълго време.
„Моето мнение е, че ставката трябва да се увеличи. Ако инфлацията е 8%, трябва да увеличите процента много по-високо“, каза той пред Си Ен Би Си.
„Те трябва да останат там и да не се оттеглят от това твърде рано до мястото, където ще възобновят инфлацията, да речем през второто тримесечие [на] 2023 г. или третото тримесечие“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.