Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кои са най-горещите жилищни пазари за супербогатите през 2024 г.?
Според ново проучване свръхбогатите хора търсят по-добър начин на живот и силна инвестиция, когато купуват следващия си дом.
Една четвърт от американските свръхбогати хора, или тези, които притежават 30 млн. долара или повече, планират да закупят жилищен имот през тази година, според проучване на Douglas Elliman и Knight Frank Wealth Report. Средностатистическият човек със свръхвисока нетна стойност вече притежава четири жилища. Една четвърт от жилищния им портфейл е извън родната им страна, сочат данните от проучването, цитирано от CNBC.
Когато става въпрос за приоритетите на следващата им голяма покупка, свръхбогатите хора поставят "начина на живот" и "инвестицията" на първо място в списъка, следвани от данъците и сигурността.
Макар че луксозните имоти са подложени на същия натиск като останалата част от пазара - ниско предлагане, бавни продажби, нарастващи цени - ултрабогатите имоти се справят малко по-добре. Миналата година в САЩ са извършени 34 продажби на стойност над 50 млн. долара, което е по-малко от 45 през 2022 г., но все пак е много повече в сравнение с годините преди пандемията.
Със стабилизирането на лихвените проценти и евентуалното им намаляване през тази година експертите по недвижими имоти казват, че има ранни признаци, че предлагането на луксозни имоти може да се увеличи, което може да доведе до повече продажби.
Ако видим промяна към по-ниски лихвени проценти или поне по-голяма увереност, че инфлацията върви в правилната посока, мисля, че ще започнем да наблюдаваме отново натрупване на запаси", казва Лиъм Бейли, партньор и глобален ръководител на отдела за проучвания в Knight Frank.
Докладът прогнозира, че най-добре представящият се луксозен пазар в САЩ през тази година по отношение на ръста на цените ще бъде Маями, където се очаква увеличение от 4%, според доклада. Ню Йорк се нарежда на второ място в САЩ с очакван ръст на цените от 2%, следван от Лос Анджелис с 1% ръст.
В глобален мащаб водещият пазар на луксозни имоти се очаква да бъде Окланд, Нова Зеландия, с прогнозиран ръст на цените от 10% през 2024 г. Мумбай се нарежда на второ място с ръст от 5,5%, следван от Дубай (5%), Мадрид (5%), Сидни (5%) и Стокхолм (4,5%).
Миналата година 100-те най-големи пазара на луксозни имоти в света отбелязаха солиден ръст от 3% на средната цена. Най-добре представилият се пазар на луксозни имоти в света беше Манила, Филипините, с 26% ръст, подхранван отчасти от инвеститорите, бягащи от Хонконг и Китай. На второ място се нарежда Дубай с 16% ръст на цените, следван от Бахамските острови с 15% и региона Алгарве в Португалия с 12%.
Сред градовете с най-лоши резултати през миналата година са Ню Йорк, където цените са намалели с 2%, и Сан Франциско, където цените са останали почти непроменени - 0,5%. Най-големият спад в света сред първокласните пазари беше в Оксфорд, Великобритания, с 8%.
Бейли заяви, че свръхбогатите американски купувачи все по-често се насочват към чужбина. Според него американците сега са водещите чуждестранни купувачи на ултраскъпи имоти в Лондон - тези на цена над 10 млн. долара. Те са все по-активни и в Европа.
"Те се превърнаха в доста голямо присъствие, много по-забележимо сега в Италия, Франция и Португалия, отколкото преди. Мисля, че американските купувачи са станали много по-доволни да проучват и да мислят за алтернативи," коментира още Лиъм Бейли.
Все пак 1 милион долара не може да се купи така, както преди в САЩ и в чужбина. В Монако, най-скъпият пазар на недвижими имоти в света, за 1 млн. долара се получават 172 кв. м първокласен имот.
В американския курорт Аспен получавате 215 квадратни метра, а в Хонконг - 237 квадратни метра, в резултат на което Ню Йорк с 367 квадратни метра изглежда като изгодна сделка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.