Няма икономически колапс: Топ стратег на Citi очаква по-здравословен икономически растеж

Няма икономически колапс: Топ стратег на Citi очаква по-здравословен икономически растеж

Няма нужда от „колапс“ на глобалната икономика, за да може инфлацията да се върне към целевите стойности и отново да се постигне устойчив растеж. Това заяви пред Си Ен Би Си Стивън Уитинг, главен инвестиционен стратег и главен икономист в Citi Global Wealth.

Големите икономики се оказаха изненадващо устойчиви на резки увеличения на лихвените проценти от централните банки през последните две години. Това е особено очевидно в САЩ, които засега избягват рецесия, а пазарът на труда в страната остава стабилен.

Сега се говори за намаляване на лихвите, тъй като инфлацията остава в низходяща траектория към целите на централните банки, докато растежът се забавя.

Уитинг каза пред Си Ен Би Си днес, е оптимист, че световната икономика не се нуждае от „колапс“, за да може инфлацията да бъде овладяна.

„Имахме един масивен шок - една пандемия, един колапс. Не се нуждаехме от две рецесии, за да излекуваме проблема с инфлацията“, каза той.

Инфлацията в САЩ достигна 3,4% на годишна база през декември, оставайки над целта на Федералния резерв от 2%. Това обаче представлява значително забавяне в сравнение с пика от 9,1% през юни 2022 г.

В петък инвеститорите ще следят отблизо ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ - предпочитаният показател от Фед, за допълнителни улики кога централната банка ще започне да намалява лихвите.

Междувременно предварителната оценка на БВП за четвъртото тримесечие е насрочена за четвъртък, като се очаква икономиката да е нараснала с 1,7%, което е най-ниския темп на растеж от спада с 0,6% през второто тримесечие на 2022 г.

„Смятаме, че този период на по-бавен глобален растеж и забавяне на растежа на заетостта в Съединените щати може да премине и да доведе до по-здравословен период на растеж, ако погледнем конкретно следващата година и след това“, каза Уитинг .

Той подчерта, че макар да има излишък, който трябва да бъде изведен от икономиката, това не е резултат от „истинско прегряване“ или продължителен „бум“, а от прекомерни държавни фискални стимули, свързани с възстановяването от пандемията, което не ще се повтори.

„Ако погледнете паричното предлагане в Съединените щати, то е намаляло с 4% през последната година. Погледнете 70-те години на миналия век, тогава беше почти 10% ръст за цялото десетилетие, цени на важни неща се покачваха с 14% всяка година – това е... продължителна инфлация“, каза Уитинг.

„Тази история с всички тези държавни разходи идва и си отива – катаклизми в търсенето и предлагането, потребителските разходи се повишава или намалява с 30% между стоки и услуги по време на периода на пандемията – това вече не е средата, в която се намираме“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ