Новата икономика: Енергията преди всичко

Новата икономика: Енергията преди всичко

Постижима цел ли е въглеродно неутралната икономика? Амбициите са големи, а залозите – високи. Каква е реалността?

Глобалните емисии на CO2 ще продължат да се увеличават през следващите пет години, прогнозират анализаторите на McKinsey в новия си доклад „World Energy Outlook“. Според техните оценки този сценарий ще се реализира, дори ако всички държави изпълнят ангажиментите си в областта на климата. Тук следва да се отбележи, че през 2023 г., според оценките на МАЕ, обемът на тези емисии е „подобрил“ рекорда, като възлиза на 37,4 млрд. тона.

След 2030 г. емисиите все пак ще започнат да намаляват, но с много по-бавни темпове, отколкото предполага Парижкото споразумение, прогнозират от McKinsey. Вследствие на това до 2050 г. глобалното повишаване на средната температура на планетата ще надхвърли целевата стойност от 1,5 °C.  Ако темпът на енергийния преход се ускори, цифрата ще бъде 1,8°C, ако остане на сегашните нива - 2,2°C, а в случай на забавянето им ръстът ще се колебае около 2,6°C, очакват анализаторите.

Глад за енергия

Основната причина за неизпълнението на глобалните споразумения за климата е нарастващото търсене на енергия. Очаква се то да се увеличи с около 11% между 2023 и 2050 г. По-голямата част от ръста ще дойде от развиващите се икономики, където производствените индустрии постепенно мигрират от развитите страни. Страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), Индия и Близкият изток остават обект на специално внимание в този контекст - според оценките на McKinsey до 2050 г. на тях ще се падат от 66% до 95% (в зависимост от сценария) от ръста на търсенето на енергия. През следващите години АСЕАН ще затвърди статута си на един от ключовите потребители, което може да промени в известна степен световните енергийни търговски потоци. В развитите икономики се очаква търсенето на енергия да намалее както в краткосрочен, така и в средносрочен план.

Един от ключовите въпроси е как ще бъде посрещнато нарастващото търсене на енергия. Засега оценките на McKinsey сочат, че това ще стане главно чрез възобновяема енергия - нейният дял в световния енергиен микс ще достигне 65-80% до 2050 г. (понастоящем около 32%) поради намаляващите разходи за възобновяеми източници. Допълнителни трудности при постигането на климатичните цели обаче могат да възникнат поради засилването на търговските противоречия. Например през следващите седмици властите в САЩ възнамеряват да увеличат значително митата върху вноса на някои китайски стоки, включително електрически автомобили и слънчеви панели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ