Новата икономика: Отвъд ерата на парите

Новата икономика: Отвъд ерата на парите

Новата икономика: Отвъд ерата на парите

Икономиките на развитите страни се основават на факта, че все повече работници не участват пряко в производството, транспорта и дистрибуцията на материални блага, а изкарват прехраната си чрез управление на информация. Мнозина наричат това "информационна икономика". Майкъл Голдхабер, научен сътрудник в Института за изследване на социалните промени към Калифорнийския университет в Бъркли, смята, че това не е правилният подход. В своята статия "Внимание, купувачи!" той говори за нов тип развитие - икономика на вниманието - и къде ще ни отведе тя.

Съвременната икономика не е истинска информационна икономика. По дефиниция икономиката изучава начина, по който едно общество използва ограничените си ресурси. А информацията не е оскъдна: ние се давим в нея, но непрекъснато увеличаваме обема ѝ, особено в киберпространството. Това поражда въпроса: има ли нещо друго, което да тече през киберпространството и да е оскъдно и желано? Има. Внимание. И икономиката на вниманието, а не на информацията, е най-естественото развитие днес.

Вниманието има свое собствено въздействие, динамика, последствия. Икономиката, изградена върху него, ще се различава от обичайната материална икономика. Информацията и нейният поток могат да бъдат точно открити и преброени (в битове, байтове и скорост на предаване) от прости електронни устройства. Вниманието е мистериозен процес, който се заражда в ума, който е неосезаем, но завладява света. Ако говорите по телефона, вниманието ви е насочено към човека от другия край на линията. Ако общувате онлайн, вниманието ви преминава през него. Потокът може да е метафора, но е метафора с изключителна дълбочина. Фрази като "обърни внимание" или "не мога да ти отделя цялото си внимание в момента" се леят лесно от устата. "Вниманието", пишат Томас Мандел и Жерар Ван дер Леун в книгата си "Законите на мрежата" от 1996 г., "е твърдата валута на киберпространството". Те са прави. Когато мрежата заеме все по-стабилно място в общата икономика, потокът от внимание не само ще изпревари потока от пари, но в крайна сметка ще го замени напълно.

На пръв поглед е странно, но вниманието като основа на новата икономика наистина работи. Първо, вниманието е насочено към едно основно човешко желание. Само си представете например, че един ден се събуждате в огромна къща, пълна с храна и луксозни богатства, но никой не ви вижда и не ви чува. Отначало това би било забавно, но скоро ще установите, че невъзможността да споделите преживяванията си с никого се превръща в мъчение - болка, която също не можете да изразите пред никого. Животът без внимание, дори в лукс, за всички, освен за малцина отшелници, едва ли би бил живот изобщо.

Въпреки че много от нас жадуват за голямо признание, примамката не е само слава или място в историята. Това е и похвалата на хората около нас. В този смисъл интернет е идеалното място: хората влизат в мрежата, за да се свързват с други хора, да клюкарстват, да спорят, да се консултират и да научават за тези, които са като тях или не - с други думи, да обменят внимание. Има много ясна причина, поради която са публикувани много книги за това как да получите повече внимание онлайн. 

Наистина ограничен ресурс

Но как вниманието се превръща в централен елемент на икономиката? Всеки икономист ще ви каже, че материалните продукти са ограничени и вероятно винаги ще бъдат ограничени. На теория това е вярно, само че на практика масовото производство произвежда толкова много, че се наблюдава изместване на фокуса от материалните потребности, които доминираха в старата икономика.

Вниманието е друго нещо. То е наистина оскъдно, а общото количество на глава от населението е силно ограничено. Например, ако в момента четете внимателно тази статия, независимо колко брилянтни или умели сте в мултитаскинга, не можете да се съсредоточите върху четенето на нещо друго по същото време. В крайна сметка икономиката на вниманието е игра с нулев сбор. Това, което получава един човек, не се получава от друг.

В това се крие едно неприятно противоречие: ако сме за равномерно разпределение на световното богатство, с вниманието това няма да сработи. Размерът на пая на вниманието може да нараства с присъединяването на все повече и повече хора към световната аудитория, но размерът на средното парче не се увеличава. Реалното внимание, което получавате, винаги е ограничено от броя на умовете.

Има и друга особеност на вниманието: то се предава и в двете посоки, дори ако не се обменя информация. Да вземем един прост диалог:

- Здравей, как си?
- Добре съм, а ти как си?

Вие не обменяте информация със събеседника си, самите фрази са маловажни. Но обменяте внимание. Всеки път, когато някой пряко или непряко обръща внимание на друг човек, това може да се счита за "транзакция" в тази нова икономика - транзакция, която обикновено не включва пари.

Ключовият момент по отношение на вниманието е, че макар всеки от нас да го желае в някаква степен, то не е еднакво постижимо. Това обяснява защо много от нас полагат все повече усилия, за да получат повече внимание, и защо охотно се залепяме за интернет. Но мрежата повишава залозите, засилвайки безмилостния натиск, пораждайки все по-високи изисквания към всеки от нас.

Звездна система

Осигуряването на справедливост на транзакциите с внимание в бъдеще няма да е по-лесно от осигуряването на справедливост на паричните транзакции днес. Разточителният човек ще позволи на няколко души да монополизират вниманието му. Или ще го разпилява за тези, които не могат да споделят вниманието си в замяна. Икономиката на вниманието е звездна система, в която Елвис ще има ясно изразено предимство. Звездите получават най-голямо внимание, разбира се, както от своите фенове, така и от своите недоброжелатели. Телевизионните мрежи твърдят, че два и половина милиарда души са гледали погребението на принцеса Даяна. Но интернет е добър, защото предлага много по-ефикасни средства за продължаване и завършване на операциите по привличане на вниманието и открива повече възможности за почти всички.

Който и да сте, както и да се изразявате, сега имате достъп до глобална аудитория. Вниманието се насочва не само от фен към звезда, но може лесно да се предава от звезда на звезда или от фен на фен. В киберпространството могат да се разпространяват все по-разнообразни видове внимание: лични съвети, предложения, връзки, помощ при изразяването, обратна връзка, признание или нов софтуер, създаден специално за вашите цели.

Този процес има и отрицателна страна. Както много непослушни деца знаят, отрицателното внимание е по-добро от липсата на каквото и да било внимание. А емоционално незрелите хора лесно могат да превключат към получаването му.

Залезът на епохата на парите

И тук стигаме до най-интересния момент: вниманието не може да се купи. Например, когато рекламодателят плати за реклама, той си гарантира единствено възможността да привлече вниманието на аудиторията. Зрителите се научават да игнорират или изключват всички реклами, освен най-интересните, а дори и тогава може да не обърнат внимание на това, което се рекламира. Когато икономиката на вниманието стане доминираща, рекламната индустрия ще престане да съществува в днешния си вид, тъй като нейният смисъл на съществуване е да насърчава хората да харчат пари. В бъдеще рекламата ще съществува само за да привлича и насочва вниманието, защото парите ще станат без значение.

Звучи нереалистично? Нека задълбаем малко повече. Първо, киберпространството не е толкова гостоприемно за парични транзакции. Електронните пари (под формата на цифрови битове) изискват сложен набор от кодове, пароли, методи за сигурност и т.н. Вниманието не изисква криптиране. То се предава по естествен начин в мрежа.

Второ, ако получавате внимание, това означава, че имате известен контрол върху мислите и действията на тези, които ви го дават. Някой, който може да завладее аудиторията, в известен смисъл "задържа" вниманието, като не позволява на хората да се разсейват с нещо друго. Актът на отделяне на внимание може да изглежда доброволен, но често не е така. В него има известен елемент на принуда. Неслучайно хората казват: "Тази книга трябва да се прочете". 

Дори днес, каквото и да правите, парите, които получавате, все повече се превръщат в показател за признание. Ако в работата ви няма нищо специално, колкото и да се трудите, няма да бъдете забелязани, което все повече означава, че ще бъдете ниско платени. Робърт Франк и Филип Кук, автори на книгата "Обществото на победителите", пишат за тази тенденция, като отбелязват, че звездната система, с която сме свикнали в спорта, развлеченията и изкуствата, се е пренесла в професията. Същото важи и за партньорите в адвокатските кантори, високопоставените лобисти и академичните среди. Те все повече и повече са третирани като знаменитости. В миналото е било възможно да бъдеш малко известен и същевременно богат, но сега е по-трудно.

Случвало се е и преди

В историята можете да намерите много примери за това как икономиката на вниманието ще промени използването на парите. По време на разцвета на феодалната система в Европа всички са приемали за даденост, че земеделието винаги ще бъде от първостепенно значение и че богатството и собствеността винаги ще зависят от наличието на подходящи кръвни линии за притежание на земя. Нито крепостните селяни, нито благородниците са си представяли, че благородничеството и титлите могат да престанат да бъдат път към богатството. Тогава те са били единственото, което е имало значение. С развитието на индустриалната икономика обаче производството на храни се превръща в още един отрасъл, при това не особено важен. Отличното родословие е от значение за отглеждането на чистокръвни кучета и състезателни коне. Нещо, което преди почти не е съществувало (парите), се е превърнало в основа на новата икономика. И, между другото, най-пищните доспехи, най-пищните турнири по рицарство и най-големият интерес към благородническото потекло - всичко това се случва точно когато феодализмът е в упадък.

Ако предпочитате да мислите в цифри, ето още една причина да се поразсъждава върху това: общият брой на транзакциите с пари може и да расте, но общият брой на глобалните транзакции с внимание расте още по-бързо. Транзакциите с внимание са случаите, в които вниманието се предоставя на някого, който може да се възползва по някакъв начин от него или който може да го предаде на някой друг. Хората си разменят внимание непрекъснато. Всеки, който е свързан с мрежа, може да извършва стотици такива транзакции на ден, което е много повече от броя на паричните транзакции, в които вероятно ще участва.

Както всяка друга икономика, и тази на вниманието има значителни недостатъци:

1. Опасността от създаване на огромно неравенство между звездите и феновете.

2. Възможността нарастващото търсене на ограниченото ни внимание да ни попречи да размишляваме или да мислим задълбочено (да не говорим за това да се наслаждаваме на свободното си време).

3. Възможността да бъдем толкова погълнати от опитите да бъде привлечено вниманието ни, че да пренебрегнем близките си.

В допълнение към тези предизвикателства има и много други промени, които трябва да се очакват с набирането на скорост на икономиката на вниманието. Ето някои от тях:

  • С нарастването на значението на потока на вниманието ще се увеличи и значението на киберпространството.
  • Значението на звездите ще нараства, като съответно ще намалява властта на онези, които настояват за анонимност.
  • Ролята на големите организации ще намалее, тъй като те няма да могат лесно да фокусират или споделят вниманието.
  • Същото важи и за правителствата, чиято роля също ще намалее.
  • Почти всеки ще има личен уебсайт.
  • Няма да искате да разчитате изцяло на социалното осигуряване или на каквито и да било инвестиции, парични спестявания или пенсионен фонд, за да си осигурите достойни старини.
  • Във всички проекти пълните списъци на всички участници ще станат толкова разпространени и необходими, колкото сега са във филмовите надписи.

За да преуспеем през следващите сто години, ще трябва да погледнем отвъд парите под каквато и да е форма и да си създадем резерв от внимание, доколкото можем. Няма да е лесно да плуваме в това течение. Но останете съсредоточени. Най-луксозните замъци на капитализма, най-пъстрите церемонии на плащанията и вземанията, най-сложните ритуали около парите и инвестициите сега са в разгара си, точно когато ерата на паричното господство е към своя край. За добро или лошо, икономиката на вниманието ще надделее.

Източник: Wired

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ