Новата икономика: Между реториката и прагмагизма*

Новата икономика: Между реториката и прагмагизма*

Неотдавнашните успехи на крайната десница в Европа може да се окажат пагубни за индустрията, когато става въпрос за наемане на квалифицирани чуждестранни работници.

Водещи компании в индустриални бастиони като Германия и Нидерландия - активни в области като производството на микрочипове - все повече се притесняват, че антиимиграционните политики могат да затруднят наемането на чуждестранни работници, от които се нуждаят, за да запълнят многобройните си свободни работни места, предизвикани от икономическия бум в този сектор, пише в авторска статия за Politico Питер Хаек.

Посланието на компаниите

е: не блокирайте възможността ни да наемаме чуждестранни работници, защото това ще попречи на растежа.

Производството на микрочипове, което е от съществено значение за доста други индустриални сектори - от автомобили до смартфони, е на път да се разрасне бързо през следващите няколко години, особено във вече утвърдени центрове в Европа, като региона на Айндховен в Нидерландия или Дрезден в Източна Германия.

Компаниите в сектора твърдят, че демографските характеристики на Европа и предпочитанията на младите хора за обучение и развитие означават, че не могат да разчитат единствено на местните човешки ресурси, за да задоволят нуждите си от заетост.

И все пак някои от тях вече са изправени пред перспективата за нови мерки за ограничаване на привилегиите, които могат да предлагат на чуждестранните работници, или пред ястребова реторика за миграцията, която лесно може да ги отблъсне напълно, като по този начин ще осигури победа в глобалната война за таланти на съперник.

Скоро след като крайнодясната Партия на свободата (PVV) на Герт Вилдерс спечели изборите в Нидерландия през ноември, холандският доставчик на инструменти за чипове ASML предупреди, че ограничаването на достъпа до чуждестранни работници или чуждестранни студенти може да го принуди да потърси късмета си другаде.

"Ако не можем да си намерим хора тук, ще си ги намерим някъде другаде", заяви в началото на годината Петер Веннинк, главен изпълнителен директор на ASML, най-голямата технологична фирма в Европа, когато беше попитан за възможните ограничения на трудовата миграция.

Изявлението предизвика полемика в Хага, където холандското правителство уж е предприело тайна операция, за да задържи ASML в страната. Растежът на компанията стимулира развитието на Айндховен, където през следващото десетилетие се очаква да бъдат открити около 70 000 работни места.

Някои от четирите партии, които в момента преговарят за съставяне на ново нидерландско правителство, са тези, които предизвикаха възмущението на ASML. Сред тях е и "Нов социален договор" - партия, създадена миналата година от ключовия центристки депутат Питер Омцигт. Опасенията на ASML включват по-трезв режим на данъчни облекчения за чужденци, който беше преработен през октомври чрез поправка, внесена от ... Омцигт.

Предизборната програма на PVV на Вилдерс включваше още по-строги формулировки, като например обещание за "ограничаване на миграцията с цел обучение".

На други места в Европа съществуват подобни опасения относно антимиграционната реторика, която възпрепятства способността на компаниите да привличат или задържат чуждестранни работници.

Един такъв район е Източна Германия, където се намира клъстерът от водещи производители на чипове.

Германската крайнодясна партия "Алтернатива за Германия" (AfD) има добри резултати в тези региони, а ръководителите на компаниите, които обикновено са предпазливи по отношение на политическите изявления, започнаха да говорят открито за някои разкрития, свързани с AfD.

След като медиите съобщиха, че десни екстремисти са обсъждали планове за депортиране на милиони хора от Германия, Йохен Ханебек, главен изпълнителен директор на производителя на чипове Infineon, излезе с коментар  в LinkedIn. В момента Infineon изгражда разширение на завода си в Дрезден на стойност 5 млрд. евро, в който се предвижда да бъдат създадени около 1000 работни места.

"Икономическа и социална политика, насочена към изолация, е вредна за всички нас и застрашава просперитета ни", пише Ханебек.

Поради международния характер на индустрията за чипове "някои от партийните програми или искания на AfD са против нашите собствени интереси", заяви пред Politico Франк Бьозенберг, управляващ директор на регионалната лобистка група за чипове Silicon Saxony.

Въпросът за индустрията

е дали крайно десните партии, които дойдат на власт, ще приложат мерките, за които се застъпваха, докато бяха в опозиция.

Италия показва, че десните лидери могат да бъдат много отворени и дори активно да стимулират миграцията на знания и работна ръка, въпреки предишните си позиции.

През юли миналата година правителството на министър-председателя Джорджия Мелони обяви планове за законна миграция, които биха могли да позволят на 452 000 работници мигранти да влязат в Италия през следващите три години, за да запълнят липсите на пазара на труда; населението на Италия ще намалее рязко през следващите десетилетия.

Това облекчение се отнасяше за сезонните работни места в сектори като селското стопанство и туризма и за по-дългосрочните работни места - като водопроводчици, електротехници, болногледачи - както и за работните места в по-модерни сектори като телекомуникациите.

Ходът на Италия е сигнал, че - като оставим настрана реториката - крайно десните лидери все пак могат да застанат на страната на прагматизма, когато става въпрос за наемане на персонал в градовете с разцвет на икономиката.

* Заглавието е на редакцията на Мениджър нюз

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ