Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Може ли китайският юан да донесе проблеми на световната икономика?
Китайският юан може да стане следващата валута, чието укрепване да доведе до сериозни сътресения на световните пазари. Водещи анализатори изразиха тези опасения, като посочиха, че стратегията за извършване на т.нар. „кери трейд“(carry trade) с китайската валута може да предизвика значителни движения на капитали и да повлияе на световната икономическа стабилност.
Кери трейд представлява стратегия, при която целта е да се постигне печала от разликата в лихвените проценти между различните страни. При нея търговците заемат от страни, чиято валута е с ниска доходност (ниска лихва) и инвестират в активи, деноминирани във валути с висока доходност (висока лихва).
Тази стратегия беше особено популярна на японския пазар, където от дълго време беше в сила изключително хлабава парична политика. Въпреки това, очакванията за повишаване на лихвените проценти в Япония през юли 2023 г. принудиха търговците да затворят позиции в йени, което доведе до значителни колебания на финансовите пазари в световен мащаб. В първата сесия на миналата седмица индексът Nikkei 225, ключов водещ индикатор на японския фондов пазар, се срина с 12,4%, отбелязвайки най-големия спад от т. нар. „Черен понеделник“ през 1987 г.
Анализатори предупреждават, че подобен сценарий може да се развие и с китайския юан, пише News.az. Китай поддържа ниски лихвени проценти, за да подкрепи икономическия растеж, което прави юана привлекателен инструмент за кери търговия, но също така създава риск от значителни колебания, ако търговците започнат масово да се оттеглят от тези позиции.
Хонг Гуо, ръководител на Asia Research в ANZ, предупреждава, че китайските износители държат големи суми в долари и с очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ, те може да започнат да конвертират тези средства в юани. Това може да предизвика значителни движения на финансовите пазари, особено ако юанът се засили неочаквано.
Допълнителни рискове отбелязват и анализаторите на Citibank, които отбелязват, че китайският юан е станал дори по-популярен сред търговците от японската йена за стратегии за кери търговия. Ако тази тенденция се запази, всяко значително укрепване на юана може да окаже натиск върху световните пазари, подобен на този, който видяхме миналата седмица.
Не всички експерти обаче са съгласни с тези песимистични прогнози. Вишну Варатан, главен икономист за Азия в Mizuho Bank, смята, че юанът няма да има толкова значително влияние върху световните пазари, колкото японската йена. Той отбелязва, че йената е силно ликвидна световна валута, докато обменният курс на юана все още се контролира от китайските власти. Варатан също така посочва разликите в икономическите предизвикателства, пред които са изправени Япония и Китай: слабостта на йената е свързана с ниските лихвени проценти в Япония, докато слабостта на юана се дължи на структурни икономически фактори и геополитически заплахи.
Икономиката на Китай не се е възстановила напълно от пандемията от COVID-19, което създава допълнителни рискове за стабилността на юана. Варатан подчертава, че Народната банка на Китай може да се наложи да намали лихвите, за да стимулира икономическия растеж, което може допълнително да отслаби юана.
По този начин настоящата ситуация на световните финансови пазари остава силно несигурна. Докато някои експерти виждат китайския юан като нова заплаха за глобалната стабилност, други смятат тези опасения за преувеличени. Във всеки случай инвеститорите следят отблизо развитието, опитвайки се да предвидят как промените в обменния курс на китайската валута могат да повлияят на техните инвестиционни стратегии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Великобритния осъди „Китайската крипто кралица“ на 11 години затвор за пране на 6,5 млрд. долара
Свят |Има ли заговор за свалянето на британския премиер Киър Стармър?
Политика |Военноморските сили на САЩ струпаха в Карибския регион 11 военни корба срещу наротрафика
Свят |„Булгаргаз“ предлага намаление на цената на природния газ с близо 1 на сто за декември
България |Финансовият сектор подкрепи европейските фондови борси*
Финанси |Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
Мениджър на годината 2025 |Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
Спорт |Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе
България |За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Свят |Германия ще предостави допълнителни 40 млн. евро зимна помощ на Украйна
Свят |Международен екип от учени откри на границата между Албания и Гърция най-голямата паяжина в света
Наука и Здраве |Има ли връзка между успеха и щастието?
Техники за успех |Енергийният министър: България има бензин за половин година и дизел за четири месеца
Енергетика |ADVERTORIAL
Започва дарителската кампания на програмата „Избери, за да помогнеш“ на ОББ
Университетът на професионалния живот: Как Нестле изгражда култура, в която растежът е ежедневие
Коментари
Няма въведени кометари.