Богатите инвеститори намират възможности в разпродажбите на фондовия пазар

Богатите инвеститори намират възможности в разпродажбите на фондовия пазар

Богатите инвеститори и семейните компании избягваха акциите, водещи до пазарни колебания тази седмица, но мнозина видяха спада в цените като възможност за спестяване на данъци и планиране на имоти, според консултанти по богатството, съобщи CNBC.

Частни банки и мениджъри на богатства казват, че клиентите им намаляват акциите си повече от година като част от по-широкото преминаване от публични към частни пазари в светлината на неотдавнашните опасения относно прегрятия технологичен сектор.

Според проучване на UBS, семейните компании имат 35% от своите портфейли в частен капитал – най-големият от всеки клас активи – в сравнение със само 28% в акции. Проучване на Deloitte установи, че акциите на семейните компании са спаднали от 34% на 25% от 2021 г. до 2023 г., докато техният частен капитал е скочил от 22% през 2021 г. на 30% през 2023 г.

Когато акциите се сринаха в понеделник, като S&P 500 и Nasdaq се понижиха с 3%, богатите инвеститори нито се паникьосаха, нито скочиха да купуват, според няколко съветника. Те имаха много въпроси.

„Често срещаният въпрос на клиентите беше „Какво става?“, каза Шон Апгар, партньор и съ-ръководител на отдела за консултации по портфолио и богатство в BBR Partners, който съветва свръхбогати клиенти. „Беше по-скоро от любопитство; нямаше истински мотив за действие.“

Апгар каза, че клиентите, които BBR съветва - повечето на стойност стотици милиони или милиарди - не реагират на краткосрочни пазарни събития предвид дългите им инвестиционни хоризонти. И все пак те искаха да бъдат информирани за движението на пазара, японската сделка за пренос, нарастващите страхове от рецесия и шансовете за намаляване на лихвите. За неговите клиенти техният инвестиционен план все още е техен инвестиционен план.  

„Най-доброто нещо, което клиентите могат да направят в момента, е да се отпуснат и да се почувстват добре с инвестиционния план, който въведохме с тях отдавна, с очаквана волатилност и корекции по пътя“, каза Апгар.

Спадът в цените миналия петък и понеделник също предложи шанс на богатите инвеститори да се възползват от данъчни облекчения и стратегии за подаръци.

Уилям Синклер, ръководител на групата за финансови институции и практиката на американските семейни компании в J.P. Morgan Private Bank, каза, че нарастващ брой клиенти имат така наречените „отделно управлявани сметки“, дискретни сметки, предназначени да държат специфична група активи или акции. С отделни акаунти клиентите могат по-лесно да продават акции, чиято стойност е намаляла, и да реализират загуби, които могат да използват, за да компенсират капиталовите печалби от своите печеливши акции, известни като „прибиране на данъчни загуби“.

Тъй като някои акции на Big Tech паднаха с 15% или повече през последния месец, богатите инвеститори продават на загуба, извличат данъчни облекчения и изкупуват акциите обратно на по-късна дата, за да запазят позицията си. „За данъчно задължените клиенти най-големите притоци са били в стратегиите за събиране на данъчни загуби“, каза Синклер.

Други използват колебанията в цените за планиране на имоти. Съгласно настоящите правила за данъка върху имотите и подаръците семейните двойки могат да прехвърлят до 27,22 милиона долара на наследници и членове на семейството, докато физическите лица могат да прехвърлят до 13,61 милиона долара. Със сумата за освобождаване от подаръци и имоти, планирана да изтече в края на следващата година, много богати инвеститори работят, за да раздадат максимума преди изтичането.

Подаряването на акции, чиято стойност е намаляла, носи повече ползи, тъй като позволява на инвеститорите да даряват повече акции под сумата за освобождаване.

„Да кажем, че имате акция, която струва $100, а сега струва $80. Можете да прехвърлите тази по-ниска стойност към следващото поколение, като приемете, че активите в крайна сметка ще поскъпнат отново“, каза Апгар. „Значи се възползвате от депресираните стойности. Данъчните консултанти като цяло се вълнуват от тези среди, защото разкриват нови възможности.“

Една група клиенти, която е по-чувствителна към последните пристъпи на нестабилност, се състои от корпоративни основатели и висши ръководители. Тъй като те често имат голяма част от богатството си, обвързано в акции на една компания, съветниците могат да им помогнат да структурират сложни хеджове - като променливи предплатени форуърди и обменни фондове - за да помогнат за смекчаване на удара от големи спадове на акции. Спадът на акциите през изминалата седмица подчерта ползите от така наречените структури за „оформяне на яка“ за много основатели и изпълнителни директори. 

„Хората на тези позиции, в C-suite, знаят, че тяхната работа, както и кариерата, ще се съсредоточат върху акциите“, каза Дженифър Повлиц, директор на отдела в UBS Wealth Management U.S., който съветва много клиенти с концентрирани акции позиции. „Така че частта от финансовото планиране трябва да бъде обмислена“, съветва тя.

Въпреки че S&P 500 все още е нагоре с приблизително 10% тази година, след като нарасна с 24% през 2023 г., свръхбогатите инвеститори и семейни офиси продължават да пренасочват повече от парите си към алтернативи, особено частен капитал. Мнозина виждат частните компании като по-стабилни и печеливши в дългосрочен план в сравнение с акциите - особено след дни като понеделник. И те могат да имат по-голямо влияние върху управлението с преки дялове в частни компании.

„Повечето семейни офиси са толкова инвестирани в алтернативи, хедж фондове и недвижими имоти, че така или иначе не преместват инвестициите си“, каза Джефри фон Кун, съветник на няколко от най-големите семейни офиси в страната.

Ричард Вайнтрауб, ръководител на групата за семейни офиси в Северна и Южна Америка в Citi Private Bank, каза, че семейните офиси насочват парите си към по-дългосрочни инвестиции - които могат да растат в продължение на десетилетия или поколения - с по-малко колебания. Наред с частния капитал и рисковия капитал, голямата тенденция сред семейните офиси са директните сделки за закупуване на дялове или контрол върху частни компании.

„По-големите семейни компании, т.е. над 10 милиарда долара, влагат капитал в оперативни компании, които могат да държат завинаги и да предават поколение на поколение. Като изграждането на модела на Уорън Бъфет,“ , каза Вайнтрауб.

Той добави, че падането на акциите през изминалата седмица „затвърди идеята за извършване на тази промяна към частни инвестиции“. Майкъл Пелзар, ръководител на инвестициите в Bank of America Private Bank, каза, че инвеститорите с висока нетна стойност все още наваксват семейните фирми, когато става дума за частни пазари и алтернативи. „Като цяло смятам, че инвеститорите с висока нетна стойност са недостатъчно разпределени за алтернативи“, каза Пелзар. „Ние виждаме това [волатилност] като катализатор, който позволява на инвеститорите с висока нетна стойност да продължат да разширяват своето портфолио. Мисля, че след тази седмица ще има повече непредубеденост, когато става въпрос за алтернативи, независимо дали във PE или недвижими имоти.“

Съветниците казват, че когато става въпрос за цялостната инвестиционна среда, най-големите притеснения на инвеститорите с висока нетна стойност са свързани с геополитическите рискове и фискалните разходи. Джими Чанг, CIO за Rockefeller Global Family Office, каза, че най-честият въпрос, който клиентите задават, не е за нестабилността на фондовия пазар, а за въздействието на държавния дълг и дефицитите. „Те искат да знаят последиците за данъчното планиране, а също и за икономиката и пазара“, каза той.


Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Второ олимпийско злато за България и исторически световен рекорд! Браво, Карлос Насар!
Горица Грънчарова-Кожарева е новият служебен премиер
Собственикът на Temu е най-богатият човек в Китай
С три медала за ден България се нареди на 47-о място в общото класиране до момента
От "не я познавам", до "не е подходяща" - политическите реакции за избора на служебен премиер
The Washington Post: Украйна е поискала от САЩ разрешение да използва ракети с голям обсег за удари срещу Русия
Без грешка, Боряна Калейн завоюва вицешампионска титла в Париж
Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи