Насочват ли се САЩ към рецесия?

Насочват ли се САЩ към рецесия?

Световните фондови пазари се сринаха. Търговските екрани в САЩ, Азия и, до известна степен, Европа са залети от мигащи червени числа, насочващи се на юг.

Внезапният обрат идва с нарастването на опасенията, че икономиката на САЩ, най-голямата в света, се забавя. Според експерти основната причина за този страх е, че данните за работните места в САЩ за юли, публикувани в петък, са много по-лоши от очакваното. Въпреки това, за някои разговорите за икономическо забавяне - или дори (шепнешком) рецесия - са малко преждевременни, пише BBC.

И така, какво ни показаха официалните данни? Както винаги в икономиката, има добри и лоши новини.

Първо, лошите новини. Американските работодатели създадоха 114 000 работни места през юли, което беше много под очакванията за 175 000 нови позиции. Равнището на безработицата също се повиши до 4,3%, почти тригодишен връх, което задейства нещо, известно като „правилото на Сам“. Наречено на американския икономист Клаудия Сам, правилото гласи, че ако средното ниво на безработица за три месеца е с половин процентен пункт по-високо от най-ниското ниво за последните 12 месеца, тогава страната е в началото на рецесия. В този случай нивото на безработица в САЩ се е повишило през юли, така че средната стойност за три месеца е 4,1%. Това се сравнява с най-ниското ниво през последната година, което беше 3,5%.

Към тези опасения се добави фактът, че Федералният резерв на САЩ гласува миналата седмица да не намалява лихвените проценти. Други централни банки в рамките на развитите икономики, включително Bank of England и Европейската централна банка, наскоро намалиха лихвените проценти. Федералният резерв задържа разходите по заемите, но председателят му, Джеръм Пауъл, сигнализира, че намалението през септември е на масата.

Това обаче доведе до спекулации, че Фед е чакал твърде дълго, за да действа. Намаляването на лихвените проценти означава, че е по-евтино да се заемат пари, което на теория би трябвало да действа като тласък на икономиката. Ако данните за работните места предполагат, че икономиката вече върви надолу, тогава страхът е, че Фед е закъснял. След това, на върха на всичко това, са технологичните компании и цените на техните акции. Има дългогодишно рали на техните акции, подхранвано отчасти от оптимизма относно изкуствения интелект (AI). Миналата седмица гигантът за производство на чипове Intel обяви, че съкращава 15 000 работни места. В същото време пазарните слухове предполагат, че конкурентът Nvidia може да се наложи да отложи пускането на своя нов AI чип.

Това, което последва, беше кървава баня на Nasdaq, тежкият технологичен американски индекс. След като достигна връх само преди няколко седмици, в петък се срина с 10%.
Това помогна за увеличаване на фактора страх на пазарите и това е мястото, където може да се крие опасността.
Ако паниката на фондовия пазар продължи и акциите продължат да падат, Фед потенциално може да се намеси преди следващото си заседание през септември и да намали лихвените проценти.

Това може да се случи, според Нийл Ширинг, главен икономист на групата в Capital Economics, ако има „разместване на пазара, което се задълбочава и започва да застрашава системно важни институции и/или по-широка финансова стабилност“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа