Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Забавянето на китайската икономиката принуждава младежи да търсят работа в администрацията
Рекордните 3,4 милиона млади китайци се явиха на изпита за държавна служба тази година, привлечени от перспективата за доживотна сигурност на работното място и привилегии, включително субсидирано жилище, тъй като икономическият спад засегна частния сектор, а безработицата сред младите хора остава висока, предаде Ройтерс.
Броят на кандидатите, който се е увеличил с над 400 000 души спрямо миналата година и се е утроил от 2014 г. насам, отразява огромното търсене на стабилност от страна на разочарованите китайци от поколението Z и липсата на привлекателни възможности в частния сектор, въпреки че местните правителства изпитват затруднения да плащат заплати поради фискалната криза.
Клер, студентка в магистърска програма в Пекин, се явява на известния с конкуренцията си изпит в началото на декември, като учи по девет часа на ден и харчи 980 юана (134 долара) за онлайн уроци.
Тя посочва социалния престиж и стабилността като основни фактори, поради които кандидатства само за работни места в държавната администрация или в държавните предприятия (ДП). Клер също е виждала как колеги са били уволнени по време на предишен стаж в областта на технологиите.
„Искам само да издържа изпита и да не се притеснявам за това какво ще се случи след това“, казва 24-годишната жена, която не съобщава фамилното си име от съображения за поверителност.
„Въпреки че лично познавам държавни служители, които не са получавали заплати от месеци, все пак кандидатствах, защото не искам да печеля много пари.“
Ако издържи успешно изпита, ще има допълнително интервю, както и проверки на политическото минало и физическите данни, като окончателният резултат се очаква около април.
Уволненията са рядкост в китайската държавна служба, спечелила си прозвището „желязната купа с ориз“, въпреки че отделни лица могат да бъдат уволнени за дисциплинарни нарушения.
„Сегашното ръководство няма намерение да намалява броя на работещите в публичния сектор, които са гръбнакът на стабилността на режима“, казва Алфред Ву, доцент в Националния университет на Сингапур.
Повечето свободни работни места в държавната администрация са с възрастова граница от 35 години и предлагат субсидирано жилище и социално осигуряване - основна притегателна сила за висшистите, разочаровани от оскъдните възможности за работа в частния сектор.
Продължителна криза в сектора на недвижими имоти и слабо потребление
Равнището на младежката безработица, което леко спадна през последните месеци, остава по-високо в сравнение с периода преди пандемията, тъй като китайската икономика се бори да се възстанови на фона на продължителната криза в сектора на недвижимите имоти и слабото потребление.
Много от китайците от поколението Z „изпитват силно чувство на прегаряне и не знаят какво е смислено“, след като студентските им години са били определяни от пандемията и забавянето на китайската икономика, казва китайски професор по социология при условие за анонимност.
Тъй като сегашното поколение китайски висшисти не е преживяло масовите уволнения в държавния сектор през 90-те години, много от тях имат идеализирана представа за работата в държавната администрация, каза той и отбеляза едно подходящо обобщение в мем в социалните мрежи: „Да станеш държавен служител е крайната точка на вселената“.
Чиновници не са получавали заплати месеци наред
Редките интервюта с десет служители от публичния сектор в четири китайски провинции обаче показват друга картина: широко разпространеното намаляване на бонусите и съкращаване на заплатите с до 30 % през тази година накара някои от тях да обмислят подаването на оставка, а усилията за икономии на местните власти доведоха до спорадични съкращения на персонала.
Някои държавни служители казват, че не са получавали заплати от месеци. Други оцеляват с едва 4000 юана (550 USD) месечно, докато издържат семействата си и изплащат заеми.
Въпреки тези очевидни проблеми, високата безработица сред младите хора в страната подхранва голямото търсене на длъжности в държавната администрация, които са нараснали от 14 500 през 2019 г. до 39 700 през тази година.
Катрин Лин напусна работата си в държавната администрация в южния мегаполис Шънджън през юли, след като заплатата ѝ от 15 000 юана (2 000 долара) спадна с една четвърт, бонусите бяха премахнати, а мениджърите намекнаха за по-нататъшно съкращаване на персонала.
„Някои отдели решиха да намалят заплатите си с 30 % или да уволнят хора в отговор на политиката за намаляване на разходите“, казва тя. Според публичните съобщения през тази година са били обединени най-малко три бюра на ниво район Шънджън и са били уволнени девет служители.
По време на работата си в жилищното бюро тя се справя с безпрецедентния брой протести на работници мигранти през декември миналата година, когато те обикновено искат заплати преди китайската Нова година.
Друг държавен служител в селската провинция Гуандун описва заплатата си от 4000 юана (550 долара) като „стабилна бедност“, след като месечните премии от 1000 юана (140 долара) са спрени през юни.
В Шандун през септември държавни служители се оплакаха в социалните медии, че получават заплата само за един месец на тримесечие, което е част от политика, наречена „Гарантиране на четири (месечни заплати), стремеж към шест“.
Държавният съвет и правителството на Шънджън не отговориха на изпратените по факс молби за коментар.
Натиск за съкращаване на персонала
Пекин отдавна се сблъсква с призиви за реформиране на раздутия си държавен сектор. Въпреки многократните кампании за съкращаване на персонала, броят на държавните служители в Китай нарасна от 6,9 млн. през 2010 г. на 8 млн. в момента, като има поне още 31 млн. държавни служители, като например училищни и болнични работници, които имат по-малка защита на заетостта от държавните служители. От 2020 г. насам китайските провинции тихомълком са съкратили десетки хиляди длъжности в публичния сектор, най-вече чрез съкращаване на персонала и намаляване на броя на служителите.
Задълженията за заплати са „систематични и универсални в цялата страна и е невъзможно да бъдат решени съществено в краткосрочен план“, заяви професор по управление в елитен китайски университет при условие за анонимност, като добави, че това може да доведе до увеличаване на корупцията, тъй като чиновниците допълват заплатите си чрез бакшиши и подкупи, както и до увеличаване на административните глоби за гражданите.
„Най-належащият въпрос сега е социалната стабилност“, каза професорът.
„Затова по-малкото зло ще доведе до разширяване на наемането на държавни служители и пренебрегване на институционалната реформа.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.