Новият бюджет на Моди е пред изпитание заради кризата с работните места в Индия

Новият бюджет на Моди е пред изпитание заради кризата с работните места в Индия

Във вторник коалиционното правителство на министър-председателя на Индия Нарендра Моди ще представи първия си федерален бюджет след малката изборна победа. Очаква се отслабеният Моди, който за пръв път разчита на коалиционни партньори, да въведе нова политика на разходите, като същевременно запази фискалната си предпазливост, предаде BBC.

Анализаторите предполагат, че новото правителство може да се наложи да се фокусира по-остро върху селското мнозинство, което не се е възползвало толкова много от бързо растящия БВП на страната, колкото богатите.

Кризата с работните места в Индия кара работниците да заминат за Израел. Фактът, че това е третият мандат на  Моди, ще го занимава с мисли за оставяне на трайно наследство и може да го „изкуши“ да направи нещо за икономическия просперитет на масите, казва Ратин Рой, бивш член на Икономическия консултативен съвет към министър-председателя.

„Това е единствената област, в която наследството му ще гласи, че той видимо се е провалил в миналото“.
През 10-те години, в които е на власт,  Моди е налял милиарди долари в инфраструктурата, финансирана от държавата, като е построил морски мостове и скоростни пътища. Той също така предприе намаляване на данъците за големите корпорации и стартира схеми за субсидии, за да стимулира ориентираното към износ производство.

Потреблението е в застой спестяванията на домакинствата намаляват 

През първата половина на тази година автомобилите на BMW отбелязаха най-високите си продажби в историята, въпреки че общият ръст на потреблението е най-нисък от две десетилетия насам. Заплатите са в застой, спестяванията на домакинствата са намалели, а добре платените работни места остават недостъпни за повечето индийци.

Регионалните дисбаланси в Индия също са сериозни. Според  Ратин  Рой по-голямата част от населението на страната живее в Северна и Източна Индия, където доходите на глава от населението са по-ниски от тези в Непал, а здравеопазването, смъртността и продължителността на живота са по-лоши от тези в Буркина Фасо.

Девет от десет икономисти твърдят, че хроничната безработица е най-голямото предизвикателство пред Моди 3.0. Проучване, проведено след изборите, показва, че седем от всеки десет индийци подкрепят облагането с данък на свръхбогатите, а осем от всеки десет икономисти смятат, че растежът не е бил приобщаващ.


Кризата с работните места е по-сериозна, отколкото изглежда

Пътувайки през аграрното сърце на Северна Индия, съдбата на селското население рязко контрастира с тази на жителите на градовете.
Музафарнагар в северния щат Утар Прадеш се намира едва на няколко часа път от индийската столица Делхи. С изключение на най-модерната магистрала, която пресича обширните открити полета, той изглежда като регион, който до голяма степен е бил заобиколен от блестящия икономически бум на страната.

Семейството на Сушил Пал от поколения обработва нивите на село Бехра Аса. Това е тежък труд, който вече почти не се заплаща, казва той пред Би Би Си.

Този път Пал не е гласувал за партията на Моди, въпреки че я е подкрепял на предишните два избора. Той казва, че обещанието на министър-председателя да удвои доходите на фермерите си е останало само обещание.

„Доходите ми намаляха. Разходите за суровини и труд се увеличиха, но не и за моята реколта“, казва  Пал. „Преди изборите те увеличиха само малко изкупните цени на тръстиката.

„Всичките пари, които изкарвам, отиват за плащане на училищни и колежански такси за синовете ми. Единият е инженер, но от две години няма работа“, казва той.

За разлика от тях печалбите, отчетени от 5000 регистрирани на борсата компании в Индия, са се увеличили рязко със 187% между 2018 и 2023 г., което според коментатора Вивек Каул се дължи отчасти на намаляването на данъците. Преодоляването на тези огромни различия между официалната и неофициалната част на икономиката и осигуряването на просперитет на индийските села ще бъдат най-големите предизвикателства за  Моди, когато той започва третия си мандат.

В първия му бюджет след изборите може да се наблюдава „накланяне“ към велфаризма, макар и не непременно да се откаже от повече капиталови разходи за големи инфраструктурни проекти, твърдят икономисти от Goldman Sachs в бележка.
По-големият от очакваното трансфер на дивиденти от централната банка (0,3 % от БВП) ще позволи на правителството да увеличи социалните разходи и да поддържа капиталовите разходи, като се съсредоточи върху икономиката на селските райони и създаването на работни места, смятат от банката от Уолстрийт.

Дори тези, които управляват парите на някои от най-богатите индийци, са съгласни с това мнение. Раджеш Салуджа, главен изпълнителен директор и управляващ директор на ASK Private Wealth, казва, че намаляването на бедността най-вероятно ще бъде включено в бюджетната програма на правителството и че това може да бъде направено „без да се наруши фискалната математика“, като се имат предвид високите приходи и събираемостта на данъците.

Паричните помощи са слаб заместител на истинското развитие 

Икономистите обаче предупреждават, че повече парични помощи са слаб заместител на истинско развитие, водено от реформи. Около 800 млн. индийци вече живеят с безплатни зърнени храни, а някои щати харчат близо 10% от приходите си за социални схеми. Бюджетът ще трябва да изложи визия за това как правителството планира да включи милиони хора в работната сила и да създаде потенциал за печалба.
„Намаленият отпечатък на неорганизирания сектор се отразява на създаването на заетост. Ето защо междувременно трябва да се провежда разумна комбинация от политики, която да позволи съвместното съществуване на официалния и неофициалния сектор“, казва Сунил Кумар Синха, главен икономист в India Ratings.

Според Ратин  Рой Индия трябва да стимулира и нископроизводителното, трудоемко производство в сектори като текстил и преработка на селскостопански продукти, за да отговори на огромното си вътрешно търсене. Икономисти от най-голямата индийска банка SBI предложиха свързаните с производството стимули, които Моди предложи на експортно ориентираните сектори, да обхванат и малките предприятия.
„Досега, когато мислим за производство, си мислим за шикозни хора. Мислим за суперкомпютри. Мислим да накараме Apple да дойде и да направи няколко iPhone-а тук“, каза  Рой.

„Това не са неща, които 70% от населението на Индия консумира. Ние трябва да произвеждаме в Индия това, което 70 % от населението на Индия иска да консумира. Ако успея да направя ризи за 200 рупии (2,4 долара, 1,8 паунда) в тази страна и не позволя това търсене на внос да изтече към Бангладеш и Виетнам, това ще стимулира производството.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ