НСИ: Издадените разрешителни за строеж са намалели с близо 16% за година

Икономика

Местните администрации са издали разрешителни за строеж на 1915 жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2024 г., съобщи Националният статистически институт (НСИ). Жилищата в тях са 9861 с 1 103 580 кв. м разгъната застроена площ (РЗП). Издадени са разрешителни и на 15 административни сгради/офиси с 34 929 кв. м РЗП, както и на 1185 други сгради с 628 133 кв. м РЗП.

В сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради намаляват с 15,8 на сто, жилищата в тях и разгънатата им застроена площ - с по 41,3 на сто. По-малко са издадените разрешителни за строеж на административни сгради и тяхната РЗП, съответно с 31,8 и 59,5 на сто. Намаление е регистрирано и при издадените разрешителни за строеж на други сгради - с 6 на сто, както и при разгънатата им застроена площ - с 28,7 на сто.

През четвъртото тримесечие на миналата година спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради намаляват с 9,4 на сто, разгънатата им застроена площ - с 1 на сто, но жилищата в тях се увеличават със 7 на сто. При издадените разрешителни за строеж на административни сгради се наблюдава спад както при броя им - с 16,7 на сто, така и при разгънатата им застроена площ - с 42,3 на сто. Издадените разрешителни за строеж на други сгради нарастват с 2 на сто, както и разгънатата им застроена площ - с 9,7 на сто.

Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите Пловдив - 340, София (столица) - 247, Варна - 173, Бургас - 161, и София - 140. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) - 2539, Пловдив - 2309, Бургас - 1202, Варна - 1188, и Стара Загора - 380.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. е започнал строежът на 1539 жилищни сгради с 8601 жилища в тях и с 956 979 кв. м разгъната застроена площ, на 8 административни сгради/офиси с 6 114 кв. м РЗП и на 600 други сгради с 373 504 кв. м РЗП.

Спрямо предходното тримесечие на 2024 г. започнатите жилищни сгради са по-малко с 0,9 на сто, но жилищата в тях се увеличават с 28,2 на сто, както и разгънатата им застроена площ - с 2,3 на сто. При започнатите административни сгради и тяхната застроена площ е регистриран спад, съответно с 33,3 и 72,2 на сто. Започнал е строежът на 3,8 на сто повече други видове сгради, но с 14,9 на сто по-малка РЗП.

Според данните на статистиката в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. започнатите нови жилищни сгради се увеличават с 0,3 на сто, жилищата в тях - с 16,5 на сто, както и разгънатата им застроена площ - с 11,6 на сто. Броят на започнатите административни сгради е без промяна, но тяхната РЗП нараства със 17,3 на сто. Започнал е строежът на 6,4 на сто по-малко други видове сгради, като общата им застроена площ е намаляла с 31,5 на сто.

Строителство на най-голям брой нови сгради е започнало в областите Пловдив - 245 жилищни и 80 други сгради; Бургас - 226 жилищни и 42 други сгради; София (столица) - 212 жилищни и 13 други сгради, посочват от НСИ.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
Времето: Облачно и дъждовно
Атаките срещу Саудитска Арабия са намалили петролния й производствен капацитет