Огромни саудитски строителни проекти са под въпрос заради поевтиняването на петрола

Огромни саудитски строителни проекти са под въпрос  заради поевтиняването на петрола

"Те могат да продължат да го казват, а ние да доказваме, че грешат." Това е отговорът на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман в телевизионен документален филм, излъчен през юли 2023 г., докато говори за скептицизма около водещите строителни проекти на Саудитска Арабия.

Почти година по-късно някои от съмненията се оказват верни. През последните месеци Саудитска Арабия привидно намали плановете си за огромния проект за развитие на пустинята Неом, който е в центъра на Визия 2030, съобщи BBC.

Какво Това е програмата за икономическа диверсификация, ръководена от принц Мохамед, фактическият владетел на държавата от Персийския залив, с цел икономиката на страната да се откаже от зависимостта от петрола.

Освен Neom, Саудитска Арабия разработва още 13 големи строителни проекта, или както ги наричат "гигапроекти", на стойност трилиони долари. Сред тях са град за развлечения в покрайнините на столицата Рияд, множество луксозни островни курорти на Червено море и множество други туристически и културни дестинации.

Евтиният петрол се отразява на приходите  

Ниските цени на петрола обаче се отразиха на държавните приходи, което принуди Рияд да преразгледа тези проекти и да проучи нови стратегии за финансиране.

Съветник, който е свързан с правителството, но е пожелал да не бъде назоваван, казва пред Би Би Си, че проектите се преразглеждат и скоро се очаква да бъде взето решение.

"Решението ще се основава на множество фактори", казва той. "Но няма съмнение, че ще има преизчисляване. Някои проекти ще продължат да се изпълняват, както е планирано, но някои може да бъдат забавени или намалени."

Обявеният през 2017 г. проект Neom е план на стойност 500 млрд. долара (394 млрд. паунда) за изграждане на 10 футуристични града в пустинен район в северозападната част на страната.

Най-амбициозният от тях и този, който спечели всички заглавия, е The Line. Това ще бъде линеен град, състоящ се от две успоредни стени на небостъргачи, високи 500 м - повече от Емпайър Стейт Билдинг. Но общата им ширина ще бъде само 200 м, включително разстоянието между тях.

Ниските цени на петрола обаче се отразиха на държавните приходи, което принуди Рияд да преразгледа тези проекти и да проучи нови стратегии за финансиране.

Съветник, свързан с правителството, но пожелал да не бъде назоваван, казва пред Би Би Си, че проектите се преразглеждат и скоро се очаква решение.

"Решението ще се основава на множество фактори", казва той. "Но няма съмнение, че ще има преизчисление. Някои проекти ще продължат да се изпълняват, както е планирано, но някои може да бъдат забавени или намалени."

Обявеният през 2017 г. проект Neom е план за 500 млрд. долара (394 млрд. паунда) за изграждане на 10 футуристични града в пустинен район в северозападната част на страната.

Най-амбициозният от тях и този, който спечели всички заглавия, е The Line. Това ще бъде линеен град, състоящ се от две успоредни стени от небостъргачи с височина 500 м - повече от Емпайър Стейт Билдинг. Но общата им ширина ще бъде само 200 м, включително разстоянието между тях.

Али Шихаби, бивш банкер, който сега е член на консултативния съвет на Neom, казва, че целите, определени за проектите в рамките на Визия 2030, са били умишлено "замислени като прекалено амбициозни".

"Замислено е да бъдат прекалено амбициозни, с ясното съзнание, че само част от тях ще бъдат изпълнени навреме. Но дори и тази част ще бъде значителна", казва Шихаби.

Съкращаването на проекта Neom постави в центъра на вниманието предизвикателствата пред саудитското правителство, свързани с финансирането.

Плащането за Neom се извършва от саудитското правителство чрез неговия държавен инвестиционен фонд (Public Investment Fund - PIF).

Официалните разходи за изграждането на Neom, възлизащи на 500 млрд. долара, са с 50% повече от целия федерален бюджет на страната за годината. Анализаторите обаче смятат, че в крайна сметка изпълнението на целия проект ще струва над 2 млрд. долара.

Дефицит в  хазната 

Държавният бюджет на Саудитска Арабия е с дефицит от края на 2022 г., когато най-големият износител на петрол в света започна да намалява производството, за да ускори световните цени. Правителството прогнозира дефицит от 21 млрд. долара за тази година.

PIF усеща затрудненията. Той контролира активи на стойност около 900 млрд. долара, но към септември разполагаше с едва 15 млрд. долара парични резерви.

Тим Каън, бивш ръководител на МВФ в Саудитска Арабия, а сега гостуващ сътрудник в Института на арабските държави от Персийския залив, казва, че набирането на капитал за Neom и други мащабни проекти е ключово предизвикателство в бъдеще.

"Ще бъде все по-трудно да се финансира ПИФ до нивата, които са необходими за тези проекти", казва г-н Калън.

Държавата от Персийския залив използва други начини за набиране на капитал.

По-рано този месец тя продаде акции на стойност около 11,2 млрд. долара в националната си петролна компания Saudi Aramco. Очаква се по-голямата част от тези постъпления да отидат в PIF, който беше и най-големият бенефициент, когато компанията стана публична през 2019 г.

Продажбата се извършва на фона на нестабилността на цените на петрола. През юли миналата година, в опит да подкрепи цените, ръководената от Саудитска Арабия група от държави производителки на петрол ОПЕК+ ограничи производството.

Цената на барел Брент трява да е $96,20, за да  се балансира бюджета

Рияд доброволно намали доставките си с един милион барела дневно. Този месец обаче ОПЕК+ отмени решението си и от октомври постепенно ще започне да увеличава производството.

Според Международния валутен фонд цената на барел петрол трябва да бъде 96,20 долара, за да може Саудитска Арабия да балансира бюджета си. Цената на сорта Брент, един от основните бенчмаркове за суров петрол, се колебае около 80 долара за барел.

Страната разчита и на продажбата на държавни облигации, за да поддържа потоците на финансиране за ПИФ. Другото предизвикателство е, че преките чуждестранни инвестиции остават далеч под заложените цели, което подчертава, че Рияд се бори да привлече финансиране от частни компании и международни инвеститори.

"Ще бъде много трудно да се убедят инвеститорите да участват в проекти, които те смятат за прекалено амбициозни", казва г-н Калън. "В крайна сметка не е ясно откъде ще дойде възвръщаемостта."

Държавата от Персийския залив насочва средства и към сектори като туризъм, минно дело, развлечения и спорт като част от стратегията за икономическа диверсификация.

През последните години Саудитска Арабия спечели правата за провеждане на няколко големи международни събития, като футболната Купа на Азия през 2027 г., Азиатските зимни игри през 2029 г. и Световното изложение Expo 2030. Освен това тя се превърна в единствения кандидат за Световната купа на ФИФА за мъже през 2034 г. Всички тези проекти ще изискват огромни инвестиции през следващите години.

 Шихаби очаква, че правителството ще даде приоритет на тези международни събития, когато те наближат. "Проектите, при които имаме конкретни срокове за изпълнение, ще бъдат приоритизирани поради естеството на нещата", казва той.

През април, на специалната среща на Световния икономически форум, която се проведе в Рияд, финансовият министър на страната Мохамед ал-Джадаан заяви, че правителството няма "его" и ще коригира плана си "Визия 2030", за да трансформира икономиката си, когато е необходимо.

"Ще променим курса, ще удължим някои от проектите, ще намалим мащаба на някои проекти, ще ускорим някои проекти", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ