Окончателно: Държавата ще може да поема контрол над "Лукойл Нефтохим"

Окончателно:  Държавата  ще  може да поема контрол над   Лукойл Нефтохим

Държавата  ще може да поема оперативен контрол над бургаската рафинерия  „Лукойл Нефтохим“  при  необходимост за срок от шест месеца. Оперативното управление ще може да се удължава само веднъж за същия срок.

Това реши днес парламентът, след като прие на второ четене промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Държавата ще поема контрол върху бургаската рафинерия само когато е налице  опасност за националната сигурност,  злоупотреба с монопол или нарушаване на ограничителни мерки, които са наложени от международни организации и са задължителни за България, предвиждат приетите промени.

Държавният управител ще се назначава със заповед на министъра на икономиката и индустрията след проверка от Консултативния съвет на съответните обстоятелства, гласи още законът, внесен от "Демократична  България".

"Обектите на критична инфраструктура, представляващи стратегически обекти, от значение за националната сигурност в сектор енергетика, предназначени за производство, преработка, обработка, съхраняване и пренос на нефт, в това число по тръбопроводи, и на енергийни продукти, подлежат на надзор по реда на този закон от министъра на икономиката и индустрията", е записано в него.

Късно  в сряда пък Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание одобри на второ четене законопроекта за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия, внесен от ПГ на  ДПС .

Законопроектът е изготвен заради предоставената на страната ни възможност да внася суров петрол от Русия въпреки европейската забрана за това. Припомняме, че Народното събрание одобри на първо четене законопроекта на 20 декември 2022 г. С него се предлага забрана за износа на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогацията.

Предвижда се и режим на облагане с данък върху добавената стойност и с акцизи, което да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок и да позволи финансирането на компенсации за високите цени на горивата, се посочва в мотивите към законопоректа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ