ОПЕК+ може да смекчи петролния шок, ако доставките от Иран бъдат прекратени

ОПЕК+ може да смекчи петролния шок, ако доставките от Иран бъдат прекратени

ОПЕК разполага с достатъчно свободен петролен капацитет, за да компенсира пълната загуба на доставките от Иран, ако Израел извади от строя съоръженията на тази страна, но групата производители ще се затрудни, ако Иран отмъсти, като удари инсталации на своите съседи в Персийския залив, предаде Ройтерс.

Иран изстреля стотици ракети срещу Израел във вторник в отговор на израелските въздушни удари и атаки. Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху каза, че Иран е направил голяма грешка и ще плати за нея, а Иран заплаши със съкрушителен отговор, ако Израел отмъсти.

Вариантите на Израел включват насочване към ирански съоръжения за производство на петрол наред с други стратегически обекти, съобщи американският новинарски уебсайт Axios в сряда, цитирайки израелски официални лица. Иран е член на ОПЕК с производство от около 3,2 милиона барела на ден или 3% от световния добив.

Износът на ирански петрол се повиши тази година до почти многогодишни върхове от 1,7 милиона барела на ден въпреки санкциите на САЩ. Китайските рафинерии купуват по-голямата част от предлагането му. Пекин заявява, че не признава едностранните санкции на САЩ.

На теория, ако загубим цялото иранско производство – което не е нашият основен случай – ОПЕК+ има достатъчно свободен капацитет, за да компенсира шока“, каза Амрита Сен, съосновател на Energy Aspects.

ОПЕК+, която включва ОПЕК и съюзници като Русия и Казахстан, намалява производството през последните години, за да поддържа цените на фона на слабото глобално търсене. Така че групата седи на милиони барели свободен капацитет.

Съкращенията от производителите от ОПЕК+ в момента възлизат на 5,86 милиона барела на ден. Анализатори изчислиха, че Саудитска Арабия е в състояние да увеличи добива с 3 милиона барела на ден, а Обединените арабски емирства с 1,4 милиона.

ОПЕК+ се срещна в сряда, за да обсъди спазването на съкращенията. Групата не е обсъждала израелско-иранския конфликт, казаха източници от ОПЕК+.

„Единственото нещо, споменато за геополитическата ситуация и конфликта, беше надеждата за неескалация“, каза източник от ОПЕК+, запознат с дискусиите.

Въпреки че ОПЕК има достатъчно свободен капацитет, за да компенсира загубата на ирански доставки, голяма част от този капацитет е в района на Близкия изток в Персийския залив и е потенциално уязвим, ако конфликтът ескалира още повече, каза Джовани Стауново, анализатор в UBS.

„Ефективно наличният резервен капацитет може да бъде много по-нисък, ако се случат подновени атаки срещу енергийната инфраструктура на страни в региона“, каза той, добавяйки, че Западът може да се наложи да използва стратегически резерви, ако има сериозни смущения.

Засега Израел се въздържа от нападение срещу ирански петролни съоръжения. Петролни анализатори и експерти по сигурността казаха, че Израел може да се насочи към петролните рафиниращи обекти на Иран и петролното пристанище на остров Харг, което обработва около 90% от износа на суров петрол на страната.

По време на войната между Иран и Ирак през 80-те години Багдад редовно атакува танкери около остров Харг и заплашва да унищожи петролния терминал.

„Иран и неговите подставени лица биха могли потенциално да се насочат към енергийни операции в други части на региона, за да интернационализират разходите, ако настоящата криза се превърне в тотална война“, каза Хелима Крофт от RBC Capital Markets.

През 2019 г. атака с дрон от ирански подставени лица срещу петролни съоръжения в Саудитска Арабия за кратко извади от строя 50% от производството на суров петрол в кралството.

„В случай на ескалация посредниците на Иран може да започнат атаки срещу производителите на петрол в Близкия изток, а именно Саудитска Арабия“, каза Тамаш Варга от PVM.

Рияд и Техеран имаха политическо сближаване от 2019 г., което помогна за облекчаване на регионалното напрежение, но отношенията остават трудни.

Цените на петрола се търгуваха в тесен диапазон от 70-90 долара за барел през последните години въпреки войната между Русия и Украйна и конфликта в Близкия изток.

Увеличаването на производството в САЩ спомогна за облекчаване на премията за страх на петролните пазари, каза Рет Бенет, главен изпълнителен директор на Black Mountain, която има операции в Пермския басейн на САЩ.

САЩ произвеждат 13% от световното производство на суров петрол и почти 20% от световното производство на течен петрол в сравнение с 25% дял на ОПЕК в световното производство на суров петрол и около 40% от ОПЕК+.

„Това разнообразие от доставки от вътрешни източници в САЩ, съчетано със стабилен свободен капацитет в рамките на ОПЕК, води до усещането на пазара изолиран от драматичен шок в предлагането – независимо от постоянните избухвания в Близкия изток“, каза Бенет.

Обширен конфликт в Близкия изток обаче със сериозно въздействие върху производството неизбежно би тласнал цените на петрола нагоре.

Това би увеличило разходите за гориво. Свързано покачване на цените на бензина може да навреди на вицепрезидента на САЩ Камала Харис в нейната кампания за спечелване на президентските избори на 5 ноември срещу републиканския кандидат Доналд Тръмп.

„Съединените щати вероятно ще се опитат да настоят Израел за по-скромен отговор, като искат да избегнат значителна ескалация на напрежението“, каза Уорън Патерсън от ING.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ