Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът отново поскъпва на фона на конфликта в Близкия изток
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като потенциалът за разрастване на конфликта в Близкия изток, който може да наруши потоците на суров петрол от ключовия регион за износ, засенчи по-добрата перспектива за глобално предлагане, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,96 долара, или 1,30%, до 74,86 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,02 долара, или 1,46%, до 71,12 долара за барел.
„След първоначалното безпокойство от геополитическите рискове в Близкия изток, видяхме известно спокойно завръщане на глобалните пазари, но разбира се, пазарните участници все още наблюдават отстрани всеки предстоящ отговор на Израел“, каза Йеп Джун Рон, пазар стратег в IG.
„Въпросът за петрола сега е дали енергийната инфраструктура на Иран ще бъде на прицела на Израел“, добави той.
Израел бомбардира центъра на Бейрут в ранните часове на четвъртък, убивайки най-малко шестима души, след като силите му претърпяха най-смъртоносния ден на ливанския фронт в годината на сблъсъци срещу подкрепяната от Иран въоръжена групировка „Хизбула“.
Ударът идва ден след като Иран изстреля повече от 180 балистични ракети срещу Израел.
„Оттук нататък е игра на изчакване, за да видим какъв ще бъде отговорът на Израел и подозирам, че ще дойде след приключването на празника Рош Хашана утре“, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
„Съмнявам се, че Израел ще се насочи към иранската петролна инфраструктура, тъй като подобен ход вероятно ще тласне цените на петрола към 80 долара, което разгневило съюзниците на Израел, които правят крачки срещу инфлацията“, каза Сикамор.
Междувременно Администрацията за енергийна информация съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 3,9 млн. барела до 417 млн. барела през седмицата, приключила на 27 септември. Прогнозите бяха за ръст от 1,3 млн. барела.
„Нарастването на запасите в САЩ добави доказателство, че пазарът е добре снабден и може да издържи на всякакви прекъсвания“, посочиха анализатори от ANZ в бележка до клиенти.
Някои инвеститори не реагираха на последните събития, тъй като глобалните доставки на суров петрол все още не са прекъснати от конфликта в ключовия производствен регион, а свободният капацитет на ОПЕК смекчи притесненията.
„След атаката на Иран цените може да останат високи или да останат по-променливи за малко по-дълго, но има достатъчно производство, има достатъчно предлагане в света“, каза главният изпълнителен директор на East Daley Analytics Джим Симпсън пред Ройтерс.
ОПЕК разполага с достатъчно свободен петролен капацитет, за да компенсира пълната загуба на доставките от Иран, ако Израел извади от строя съоръженията на тази страна.
Търговците обаче се притесняват, че групата производители ще се затрудни, ако Иран отмъсти, като удари инсталации на своите съседи от Персийския залив.
„Ефективно наличният свободен капацитет може да бъде много по-нисък, ако се случат подновени атаки срещу енергийната инфраструктура на страни в региона“, каза Джовани Стауново, анализатор на UBS.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.