ОПЕК+ се фокусира върху спазването на правилата на алианса, след като отложи повишаването на добива

 ОПЕК+ се фокусира върху спазването на правилата на алианса, след като отложи повишаването на добива

Алиансът ОПЕК+ за пореден път следи за спазването от страна на групата на съкращенията на добива на петрол, като продължава да прилага тристранен план за официално и доброволно намаляване на производството. 

Двама делегати от ОПЕК+, които могат да коментират само анонимно поради деликатността на преговорите, заявиха пред CNBC, че коалицията се е фокусирала върху спазването на ангажиментите за добив от страна на своите членове на фона на повторното свръхпроизводство от страна на страни -членки на организацията като Ирак и Казахстан.

Русия, чиито барели са санкционирани на Запад и се транспортират с по-малка видимост чрез сенчест флот, също понякога е превишавала определената ѝ квота съгласно официалната политика на алианса, каза един от източниците.

Осем членове на ОПЕК+, сред които и кралят Саудитска Арабия, трябваше да започнат да връщат на пазара доброволни съкращения от 2,2 милиона барела на ден от октомври. По-рано този месец те отложиха това изтегляне, като вместо това то ще започне през декември. Страните от ОПЕК+ работят по други две намаления на производството: съгласно официалната политика те ще произвеждат общо 39,725 млн. барела дневно през следващата година. Същите осем гореспоменати членове отделно ограничават производството си с още 1,7 млн. барела дневно през 2025 г., също на доброволна основа.Недостатъчното спазване на правилата е постоянна заплаха за алианса ОПЕК+, което хвърля сянка върху надеждността на намеренията му да намали добива - в момент на пазарна несигурност, изострена от войната в богатия на въглеводороди Близък изток, неотдавнашните разпродажби на акции и крехкото възстановяване след Ковида в най-големия вносител на суров петрол в света - Китай.

Цените на петрола останаха ниски през по-голямата част от годината и в четвъртък спаднаха рязко след информаация на в. Financial Times, в която се посочва, че фактическият лидер на ОПЕК+ Саудитска Арабия е готова да изтърпи среда на ниски цени и да се откаже от неофициалната цел за цена от 100 долара за барел, за да увеличи добива си след декември.

 Министрите от ОПЕК+, сред които и саудитският принц Абдулазиз бин Салман, и преди са настоявали, че политиките им са насочени към намаляване на световните запаси, а не към определена цена, въпреки че решенията за свиване на доставките обикновено оказват подкрепа на фючърсите на суровия петрол в дългосрочен план. Няколко държави членки, включително Саудитското кралство, обаче подкрепят годишните си бюджети с допускането за фискална рентабилност на цената - която според оценките на Международния валутен фонд трябва да достигне 96,20 долара, за да може Рияд да изпълни задълженията си през тази година.

Рияд е ангажиран с мащабна и скъпоструваща програма, обхващаща 14 гигапроекта, включително футуристичния пустинен проект Neom, за да осъществи амбицията на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман за икономическа диверсификация от зависимостта от приходите от въглеводороди.

Въпреки икономическия натиск, свързан с изпълнението на програмата „Визия 2030“, Саудитска Арабия все още не е променила подхода си към ОПЕК+ и не се стреми към ясна цена на петрола, заяви един от източниците на ОПЕК+ пред CNBC, като отбеляза, че Рияд може да промени бюджета си или да го подкрепи чрез алтернативни, непетролни приходи.

Перспективата Саудитска Арабия да използва огромния си производствен капацитет за разрешаване на спорове в рамките на ОПЕК+ не е без прецедент. Още през 2020 г. Рияд и Москва се впуснаха в седмична ценова война след внезапното, но мимолетно разпадане на алианса ОПЕК+, като наводниха пазара в момент на и без това свръхпредлагане и пресъхнало търсене на фона на разпространяващата се пандемия Covid-19 - и за кратко изкараха фючърсите върху WTI на отрицателна територия.  

ОПЕК+ получава месечни данни за производството, които му помагат да изчисли съответствието на членовете, от седем независими вторични източника. Съвместният комитет за наблюдение на министрите на коалицията, техническа група, която следи за спазването на изискванията на ОПЕК+, ще проведе следващото си заседание на 2 октомври.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ