Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Отмяна на забраната за добив на уран в Гренландия може да съживи мащабен проект за редкоземни метали
![Отмяна на забраната за добив на уран в Гренландия може да съживи мащабен проект за редкоземни метали](/media/271/shutterstock_2567356477.l.webp)
Минната компания, която притежава лиценза за находището "Кванeфелд"(Kvanefjeld) в Гренландия, се надява, че новото правителство ще отмени забраната за добив на уран след изборите следващия месец, потенциално подмладявайки един от най-големите проекти за редкоземни метали в света, предаде Ройтерс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп миналия месец изрази подновен интерес към придобиването на стратегически важния арктически остров.
В отговор на коментарите на Тръмп главният изпълнителен директор Даниел Мамаду от притежателя на лиценза за Kvanefjeld Energy Transition Minerals каза: „Мисля, че със сигурност поставя всичко, свързано с минералите, обратно на картата.“
"Кванефелд" е сред трите най-големи находища на редкоземни метали в света извън Китай, способни да доставят до 15% от световното производство на критичните компоненти, използвани в производството на потребителска електроника и оръжия, според Мамаду.
Развитието на проекта обаче беше спряно преди четири години след изборите на партията Ataqatigiit на инуитите, която обеща да спре проекта "Кванефелд" поради съдържанието на уран в него и близостта до населените райони.
Впоследствие правителството прие закон, забраняващ добива от находища с концентрации на уран над 100 части в минута (ppm). Компанията беше напът да получи окончателно одобрение за мината при предишното правителство, но местните жители се опасяват, че нейното развитие може да навреди на крехката околна среда в страната.
Мястото се намира в близост до обект на световното наследство на ЮНЕСКО и само на няколко километра от Нарсак. Мамаду беше посрещнат от местни протестиращи от Нарсак, когато посети мястото миналата седмица.
Правителството на Гренландия е в служебен период, тъй като изборите бяха свикани и вече не са напълно активни. Управляващата партия IA твърди, че все още се противопоставя на проекта и иска да запази забраната за уран.
Нейният коалиционен партньор в правителството Siumut ("Напред"), който не гласува за приемането на забраната за урана през 2021 г., откакто бяха свикани изборите, не е казал дали иска да отмени закона за урана. Въпреки това Siumut казва в устава на своята партия, че трябва да е възможно да се разработват мини с уран като бипродукт.
Ръководителят на най-големия профсъюз в Гренландия SIK с 8000 членове подкрепя развитието на "Кванефелд". Преди спирането му Energy Transition Minerals е инвестирала над 1 милиард датски крони (138 милиона долара) в проекта. Оттогава компанията започна арбитражно дело, търсейки обезщетение от гренландската и датската държава.
„Начинът, по който този случай ще бъде разрешен – независимо дали е в наша полза или не – ще диктува гледната точка и отношението на чуждестранните инвестиции в Гренландия занапред“, каза Мамаду.
Въпреки протестите на местните жители в Нарсак в близост до обекта "Кванефелд", Мамаду остава оптимист за икономическото въздействие на проекта. Той вярва, че проектът може да осигури така необходимия тласък на икономиката на Гренландия, зависима от риболова, потенциално проправяйки пътя към икономическата независимост на страната от Дания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.