Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролните гиганти залагат на биогоривата с над 40 проекта до 2030 г.
Големи петролни и газови компании са увеличили инвестициите в сектора на биогоривата, залагайки на устойчиво авиационно гориво (SAF), с 43 проекта, които се очаква да бъдат стартирани и работещи до 2030 г., се казва в доклад на консултантската компания Rystad, цитиран от Ройтерс.
Фирмата за енергийни изследвания посочва, че инвестициите от индустриални гиганти като ExxonMobil, Chevron, BP, Shell, TotalEnergies и Eni може да добави 286 000 барела на ден производствен капацитет.
SAF, произведено от отпадъци и остатъци като използвано олио за готвене или органични култури, отделя същото количество въглероден диоксид като керосина при изгаряне.
Въпреки това се счита за по-малко замърсяващо поради производството си от остатъци или растения, а не от новопробиван нефт, което отделя допълнителни парникови газове. Авиационната индустрия представлява близо 2% от глобалните емисии на въглероден диоксид, свързани с енергията. „С напредването на енергийния преход тези биогорива предлагат практично, краткосрочно решение за намаляване на емисиите, без да се налагат значителни промени в настоящата инфраструктура“, каза Ларс Клесе, анализатор на биоенергийните изследвания в Rystad.
BP води групата с най-големия обявен производствен капацитет, достигайки комбинирани 130 000 барела на ден.
Стратегическите придобивания, като закупуването на Bunge Bioenergia от BP и поглъщането на Renewable Energy Group от Chevron, засилиха позициите на петролните компании в това пространство.
Въпреки по-високата си цена в сравнение с базираното на петрол реактивно гориво, навлизането на SAF набира скорост. Правителствените мандати стимулират инвестициите, като Европейският съюз изисква минимум 2% от SAF, отваря нов раздел за използване в авиацията до 2025 г., а Белият дом на Байдън се стреми да отговори на цялото търсене на авиационно гориво в САЩ със SAF до 2050 г.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.