Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|По-добра или по-лоша е икономиката на САЩ сега, отколкото при Тръмп
Това е повтаряща се тема на тази президентска кампания в САЩ - дали икономиката на САЩ се развива по-добре при Джо Байдън или при Доналд Тръмп? „По много показатели нашата икономика е най-силната в света“, твърди вицепрезидентът от Демократическата партия Камала Харис.
Тръмп, кандидатът на републиканците и бивш президент, твърди, че е създал „най-великата икономика в историята на нашата страна“, а администрацията на Байдън и Харис я е разрушила.
BBC e разгледала някои ключови показатели, за да се сравнят икономическите резултати при двете президентства.
Икономически растеж на САЩ
Въпреки че влиянието на пандемията от Ковид-19 затруднява сравнението, и двамата президенти могат да отчетат някои забележителни икономически успехи, въпреки че през последните години заплатите трудно успяват да се справят с нарастването на цените. Първо, нека разгледаме икономическия растеж с помощта на брутния вътрешен продукт (БВП) - стойността на всички стоки и услуги в икономиката на САЩ. По време на Ковид-19 тази цифра рязко се срива, тъй като много предприятия затварят. След пандемията икономиката се възстанови силно при управлението на Тръмп и се възстанови по-добре от много други западни държави.
Това продължи и при Байдън, като САЩ постигнаха най-силното възстановяване след пандемията в рамките на Г-7, измерено чрез БВП. Но през четирите години на Тръмп на поста му тя не беше най-великата икономика в историята на САЩ, както той обича да твърди, припомня BBC.
Между януари 2017 г. и януари 2021 г. средногодишният темп на растеж беше 2,3 %. Този период включва забавянето и възстановяването на икономиката в резултат на пандемията. При управлението на Байдън досега този показател е 2,2 % - т.е. почти същият. В миналото е имало периоди, когато растежът на БВП е бил значително по-висок от средния както при Тръмп, така и при Байдън, например през 70-те години на ХХ век.
Инфлацията
Темповете на нарастване на цените бяха важен въпрос в кампанията. През първите две години от управлението на Байдън цените се повишиха значително - достигнаха връх от 9,1% през юни 2022 г. Тръмп пък заяви, че САЩ са преживели „най-лошата инфлация, която някога сме имали“. Но това не е вярно - за последен път инфлацията е била над 9% през 1981 г. и е била много по-висока в няколко други момента в историята на САЩ. Сега инфлацията е спаднала до около 3%, но остава по-висока, отколкото когато Тръмп напусна поста си.например цените на хранителните стоки са се увеличили с 13,5% през годината, приключваща през август 2022 г.
Това беше пикът по време на управлението на Байдън и оттогава цените донякъде се стабилизираха, като от юли 2023 г. до юли тази година разходите за хранителни стоки се повишиха с 1,1%, пояснява BBC.
Последната тенденция е сравнима с тази в много други западни държави, в които през 2021 и 2022 г. се наблюдаваха високи нива на инфлация, тъй като за повишаването на цените допринесоха проблемите в глобалната верига за доставки, предизвикани от Ковида и войната в Украйна.
Но някои икономисти твърдят, че Американският спасителен план на Байдън на стойност 1,9 трлн. долара (1,5 трлн. паунда), приет през 2021 г., също е бил фактор - тъй като инжектирането на пари в икономиката е довело до по-нататъшно покачване на цените.
Заетост
Администрацията на Байдън неведнъж е посочвала силния ръст на заетостта като основно постижение. Преди големите загуби на работни места през 2020 г. поради пандемията, през първите три години от президентството на Тръмп бяха добавени почти 6,7 млн. работни места, според данните за работните места в неселскостопанския сектор (който обхваща около 80 % от работниците в работната сила).
Откакто администрацията на Байдън пое властта през януари 2021 г., се наблюдава увеличение с почти 16 млн. работни места. Байдън твърди, че това е „най-бързият ръст на работните места в който и да е момент за който и да е президент в цялата американска история“.
Това е вярно - ако се разгледат наличните данни от началото на записите през 1939 г. Но администрацията му се възползва от рязкото възстановяване на икономическата активност, след като страната излезе от пандемичното блокиране.
„Много от работните места щяха да се върнат, ако Тръмп беше спечелил през 2020 г. - но Американският спасителен план изигра основна роля за бързината и агресивността на възстановяването на пазара на труда“, казва професор Марк Стрейн, икономист от университета в Джорджтаун.
Този план за разходи, приет при администрацията на Байдън през 2021 г., имаше за цел да подпомогне стимулирането на икономиката след пандемията.
По-слабият от очаквания ръст на работните места през юли тази година доведе до опасения за внезапен спад в икономиката на САЩ и в резултат на това фондовите пазари бяха засегнати, но оттогава те се стабилизираха.И двете администрации посочват ниските нива на безработица под тяхно ръководство.
Преди началото на пандемията Тръмп постигна равнище на безработица от 3,5 %. Както и в много части на света, мерките за блокиране на Ковид-19 доведоха до рязко повишаване на равнището на безработица в САЩ - но когато Тръмп напусна поста си, равнището на безработица отново спадна до около 7 %.
По време на управлението на Байдън безработицата продължи да спада до 3,4 % през януари 2023 г. - най-ниското равнище от повече от 50 години - но оттогава тя се повиши до 4,3 %.
Заплати
Що се отнася до заплатите, при Тръмп те се повишават, но с темпове, сходни с тези на предшественика му Барак Обама, до началото на пандемията.
Заплатите на работниците се увеличиха бързо в началото на 2020 г. по време на пандемията Ковида - но внезапното покачване на заплатите беше свързано с това, че по-нископлатените работници бяха по-склонни да бъдат съкратени, което повиши средната заплата на хората, които все още бяха заети.
При управлението на г-н Байдън средните седмични доходи нараснаха, но те трудно успяха да се изравнят с нарастването на цените, причинено от високите нива на инфлация.
При отчитане на инфлацията средните седмични заплати са по-ниски, отколкото при встъпването в длъжност на г-н Байдън.
Финансови пазари
Фондовият пазар в САЩ не е непременно отражение на икономиката като цяло, но много американци имат инвестиции, така че резултатите от него са от известно значение.
Индексът Дау Джоунс е измерител на резултатите на 30 големи компании, регистрирани на фондовите борси в САЩ.По време на президентството на Тръмп той достигна рекордни стойности, но се срина, тъй като пазарите реагираха на пандемията, заличавайки всички печалби, постигнати при Тръмп.
Въпреки това финансовите пазари се възстановиха до нива над тези отпреди пандемията, когато Тръмп напусна поста си през януари 2021 г.
Те продължиха да растат и при Байдън и въпреки че напоследък имаше колебания, достигнаха рекордни нива и при неговото управление, припомня BBC.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.