Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Победата на британските лейбъристи принуждава частния капитал да се насочи към излизане от страната
След като британският парламент се върне от ваканция, Лейбъристката партия на Обединеното кралство ще започне работа по прокарването на агресивни промени, включително спорни предложения, които ще принудят богатите да плащат по-високи данъци.
По-рано този месец лейбъристите спечелиха категорична победа. Сега, когато лидерите на партията се готвят да изпълнят обещанията си от предизборната кампания, част от лондонския елит планира да напусне града и да прекоси Ламанша, за да отиде на по-приветливи според тях дестинации в други части на Европа, съобщи CNBC.
През юни Лейбъристката партия публикува своя предизборен манифест от 135 страници. Под ръководството на Киър Стармър, бъдещия министър-председател, лейбъристите обещаха да съберат 9,4 млрд. долара през следващите няколко години чрез комбинация от мерки, включително затваряне на данъчни вратички и намаляване на други данъчни облекчения. Някои от предложенията са насочени директно към сектора на частния капитал в страната, който въпреки излизането на Великобритания от Европейския съюз запази статута си на регионален център за сключване на сделки.
„Частният капитал е единствената индустрия, в която възнаграждението, свързано с резултатите, се третира като капиталова печалба“, се казва в манифеста. „Лейбъристите ще затворят тази вратичка.“
Лейбъристката партия, която описва себе си като „про-бизнес“, поема контрола, след като на парламентарните избори този месец спечели 412 места от общо 650. Въпреки че партията има 63% от местата, тя печели само 34% от общия „народен вот“. Стармър става първият министър-председател на лейбъристите от 14 години насам.
Възходът на лейбъристите идва в несигурен момент за сектора на частния капитал като цяло. След години на ниски лихвени проценти и големи инвестиции на частния пазар, сключването на сделки в световен мащаб намалява от началото на 2022 г., когато лихвените проценти започнаха да скачат. Оценките се сринаха, но много фирми се противопоставиха на оценяването на активите си.
Предвид потенциалното повишаване на данъците, CNBC разговаря с ръководители от индустрията в Лондон за предложените промени в правилата и за това дали те ще се насочат към градове в Европа с по-благоприятни данъчни режими.
Един от изпълнителните директори, който помоли да не бъде назоваван, тъй като фирмата му не е разрешила да говори по този въпрос, заяви, че обмисля да се премести в Испания след повече от пет години работа в Лондон. Това би означавало да премести съпругата си и двете си деца, които са на възраст под 10 години.
В допълнение към данъците, свързани с бизнеса, той заяви, че планът на лейбъристите да въведат данък добавена стойност (ДДС) върху таксите за частните училища го кара да обмисли преместване.
Друга популярна дестинация е Италия.
Марко Черато, партньор в италианска фирма, специализирана в данъчното право, казва, че през последните шест месеца е отбелязал „радикално увеличение“ на броя на запитванията от британски граждани, които търсят съвет как да се възползват от щедрите данъчни облекчения за емигранти в Италия. В страната е въведен фиксиран годишен данък от 100 000 евро (109 000 USD) върху доходи, получени в чужбина, включително пренесени лихви.
Дори когато министър-председателят Джорджия Мелони намалява някои стимули за чужденци, които се преместват в Италия за работа, плоският данък, въведен през 2017 г., остава в сила.
„Режимът на плоския данък винаги е оставал непроменен дори по повод на широката данъчна реформа, която настоящото правителство осъществи тази година“, каза Черато.
Според Черато 4000 души са се преместили в Италия след въвеждането на плоския данък преди седем години. Capstone Investment Advisors, Point72 Asset Management на Стив Коен и Eisler Capital са сред хедж фондовете, които наскоро отвориха магазини в Милано, финансовия център на Италия, благодарение на благоприятния данъчен режим в страната.
Лондон губи своя блясък
Фаесте от FTI заяви, че Милано привлича най-добрите таланти отчасти заради всички забележителности, които страната може да предложи.
Нарастването на интереса от страна на британските фирми е свързано и с решението на Обединеното кралство да премахне данъчната привилегия за богатите чуждестранни граждани, които не са регистрирани в страната и която им помагаше да закриват приходите си от чужбина.
„От дълго време Лондон е средище на финансовите услуги, частния капитал и инвеститорите в Европа“, казва Марк Велдън, партньор по частен капитал във фирмата за финансово консултиране и глобални консултации AlixPartners. „След Брекзит обаче наблюдаваме известно преместване към други държави“.
Велдън добави, че „сега хората са по-мобилни“ и решението на много хора дали да се преместят „ще зависи от това как лейбъристкото правителство ще се справи със своя манифест в подкрепа на бизнеса“.
След категоричната победа на лейбъристите партията показа признаци на потенциална готовност за отстъпки. Някои представители на инвестиционната общност са оптимистично настроени.
В интервю за „Файненшъл таймс“ бъдещият финансов ръководител Рейчъл Рийвс посочи, че мениджърите на фондове, които рискуват собствения си капитал, може да бъдат защитени от предложената данъчна промяна.
„Не смятам, че е правилно това, което по същество е бонус, да се облага с по-ниска ставка от доходите от трудова дейност, когато не излагате на риск собствения си капитал“, каза Рийвс пред FT. „Ако излагате собствения си капитал на риск, е редно да плащате данък върху капиталовите печалби.“
Велдън от AlixPartners заяви, че има окуражаващи сигнали, че лейбъристите са „готови да подкрепят своята про-бизнес програма с ангажимент за пълноценни консултации с бизнес лидерите и инвеститорите“.
Велдън добави: „Като цяло позицията на лейбъристите по отношение на растежа и инвестициите беше приветствана от бизнеса и инвеститорите като цяло.“
Той също така заяви, че партията не е представила подробни планове в подкрепа на своя манифест, което предоставя „голяма възможност“ на новото правителство да работи с индустрията за създаване на политики, които ще привлекат и увеличат инвестициите в Обединеното кралство.
Фейст от FTI Consulting подкрепи това мнение.
„Обединеното кралство се нуждае от растеж, иновации и инвестиции, за да възвърне своя дух, да модернизира икономиката и да плати за всички необходими подобрения“, каза той. „Това ще изисква динамична бизнес среда и засега изглежда, че лейбъристкото правителство е напълно настроено към тази стратегия.“
Майк О'Съливан, който преди това е работил като главен инвестиционен директор в международния отдел за управление на богатството на Credit Suisse, е съгласен, че дискусиите на лейбъристите с общността на частните капитали показват, че има отвореност към обратна връзка и преговори. На практика това би означавало да се облагат с данък пренесените лихви или печалбите, изплащани на мениджърите на частни капиталови и хедж фондове, като доход. Данъчната ставка ще нарасне до 45% от 28%, които се плащат за капиталовите печалби.
Ларс Фаесте, председател на екипа на FTI Consulting за Европа, Близкия изток и Африка, заяви, че подобни промени ще доведат до „изтичане на мозъци с течение на времето“.
„Въпреки че много утвърдени специалисти в областта на дяловите инвестиции ще останат в Лондон, новите топ специалисти - от които много ще бъдат чужденци - ще бъдат чувствителни към промяната в данъка върху пренасяните лихви“, каза Фаесте. „Много професионалисти в областта на PE имат лека котва и са граждани на света, което означава, че могат просто да напуснат“.
„Политическият климат се променя в много по-малко яростен и непредсказуем“, каза той и добави, че правителството се стреми да „осигури ниво на спокойствие и стабилност“.
Освен данъците, О'Съливан заяви, че е окуражен от първите стъпки на лейбъристите, насочени към отпадане на ограниченията за планиране на центрове за данни и въвеждане на вятърни паркове в страната. О'Съливан, който в момента е главен икономист на Moonfare, цифрова инвестиционна платформа, която осигурява разпределение на средства в частни фондове за дялово участие и рисков капитал, заяви, че това са признаци, че страната е „отворена за бизнес“.
Едно от водещите обещания на лейбъристите е да създадат публична енергийна компания.
Но новото правителство трябва да действа бързо. Най-голямото препятствие е големият дълг на страната, който „първоначално ще ограничи държавните инвестиции, особено в зелената икономика“, каза О'Съливан.
ейл от AIMA заяви, че правителството знае, че се нуждае от частни инвестиции, за да постигне бърз растеж на икономиката. Той казва, че лейбъристите „трябва да подхранват данъчната основа, така че приходите да продължат да постъпват“.
Велдън казва, че следващите няколко години ще бъдат от решаващо значение за определяне на статута на Обединеното кралство в европейската бизнес общност.
„Обединеното кралство до голяма степен е запазило короната си въпреки засилената конкуренция и пазарните предизвикателства, наблюдавани след Брекзит“, казва Велдън. „Доверието в политическата система, икономическата и бизнес среда обаче е крехко, така че ще бъде от решаващо значение лейбъристите да постигнат някои бързи победи, а освеженият им фокус върху отношенията на Обединеното кралство с Европа и САЩ вероятно също ще помогне за запазване на позицията на Обединеното кралство като дом на бизнес общността.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.