Потреблението на суровини в ЕС е намаляло с 5% за пет години

Потреблението на суровини в ЕС е намаляло с 5% за пет години

През 2023 г. потреблението на суровини в Европейския съюз (ЕС) намалява с 5% (14,1 тона на глава от населението) в сравнение с 2018 г. (14,9 тона), показват данните на Евростат, оповестени днес. 

Делът на вторичните суровини от всички вложени материали в икономиката през 2022 г. възлиза на 11,5 %. Това означава, че не е имало промяна от 2017 г. насам. 

Освен това през 2021 г. брутната добавена стойност в сектора на екологичните стоки и услуги се е увеличила с 0,28 процентни пункта (пр.п.), от 2,24% през 2016 г. до 2,52% от брутния вътрешен продукт (БВП). 

Потреблението на суровини (материален отпечатък) показва количеството добив, необходимо за производството на продуктите, търсени от крайните потребители в географския референтен район. През 2023 г. той показва данните за 4-те основни категории, като най-голям дял от 52,3 % имат неметалните минерали, следвани от биомасата (21,8 %), изкопаемите енергийни носители (18,1 %) и металните руди (7,8 %), отбелязват от Евростат. 

Наскоро Европейската комисия прие важен пакет от мерки за устойчиво използване на основните природни ресурси. Целта е да се засили устойчивостта на природните екосистеми в ЕС, да се помогне на Европа да се адаптира по-добре към изменението на климата и да се осигури трайна продоволствена и материална сигурност, припомнят от европейската статистическа агенция. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ