Предприятията в Украйна наемат все повече жени и тийнейджъри заради недостиг на работна ръка

Предприятията в Украйна наемат все повече жени и тийнейджъри заради недостиг на работна ръка

След като прекарва години в това, което тя описва като „скучни, заседнали“ роли в офисите на няколко украински компании, Лилия Шулха намира мечтаната си работа като шофьор на камион във водещия търговец на дребно в Украйна Fozzy Group. "Винаги съм мечтала за големи коли. Вместо (да си играя с) кукли, карах коли, когато бях дете", разказва тя пред Ройтерс.

„Сега ситуацията е такава, че взимат хора без опит и ги обучават. Имах късмет“, каза 40-годишната Шулха, облечена във фирмена униформа пред голям камион. Докато войната с Русия изтощава работната сила, фирмите се опитват да покрият критичния недостиг, като наемат повече жени на традиционно доминирани от мъже роли и се обръщат към тийнейджъри, студенти и по-възрастни жители. С милиони хора, предимно жени и деца, избягали в чужбина от войната, и десетки хиляди мъже, мобилизирани в армията, кризата с работните места може да застраши икономическия растеж и следвоенното възстановяване, казват анализатори.

Украйна е загубила над една четвърт от работната си сила след инвазията на Русия през февруари 2022 г., показват данни на централната банка. Близо 60% от фирмите казват, че намирането на квалифицирани работници е тяхното основно предизвикателство, показа проучване на министерството на икономиката сред над 3000 компании.
„Ситуацията наистина е критична“, каза Тетяна Петрук, главен директор по устойчивост в стоманодобивната компания Metinvest, един от най-големите работодатели в Украйна с работна сила от около 45 000 души. Има около 4000 свободни места.„Дефицитът на персонал, който смятаме, оказва влияние върху нашето производство. Не само ние усещаме недостига на кадри, усещат го всички фирми в регионите, включително нашите контрагенти", споделя Петрук в онлайн интервю за Ройтерс.

От агенцията провеждат разговори с представители на девет украински компании - от големи индустриални фирми до групи за търговия на дребно и малки частни предприемачи. Всички те посочват недостига на персонал и нарастващо несъответствие на уменията като големи предизвикателства. В опит да се справят с тях фирмите променят набирането на персонал и бизнес практиките, автоматизират, ротират съществуващия персонал и разширяват длъжностните си характеристики, наемат отново пенсионери и предлагат повече предимства, особено за по-младите работници.

Те също е трябвало и да увеличат заплатите. Средната месечна заплата сега е около 20 000 гривни (470 долара) в сравнение с около 14 500 преди година.
„Има забележимо отклонение от пристрастията по пол и възраст при подбора на кандидати, тъй като работодателите коригират критериите, за да привлекат необходимите служители“, казват от Киевското училище по икономика. „Тази тенденция се разпростира и върху предприемачеството, където делът на жените предприемачи нараства значително.

Повече жени

Доминираните от мъже индустрии са по-засегнати от недостига на персонал, отбелязва в свой доклад централната банка. Строителният сектор, транспортът, минното дело и други са пострадали поради военната мобилизация, засягаща мъже на възраст от 25 до 60 години. За да поддържа икономиката в движение, правителството предоставя пълни или частични отсрочки за критични компании.

В секторите на енергетиката и производството на оръжия 100% от персонала отговаря на условията за отсрочка от набор. В някои други сектори фирмите могат да задържат 50% от мъжкия персонал. Но процесът за осигуряване на отлагане е дълъг и сложен. Тъй като правителството затегна правилата за мобилизация тази година, броят на мъжете, които предпочитат неформална заетост - което им позволява да не се регистрират през публични данни - нарасна, споделят от някои от предприятията.

В селскостопанския южен район Николаев жените се обучават за шофьори на трактори. Жените също все повече работят като шофьори на трамваи и камиони, миньори, охранители и складови работници. „Ние предлагаме обучение и работа за жени с минимален опит“, казва Любов Украинец, директор човешки ресурси в Silpo, част от Fozzy Group. Включително Shulha, компанията има шест жени шофьори на камиони и по-активно набира жени за други работни места, доминирани преди от мъже, включително товарачи, цепачи на месо, опаковчици и охранители.

Делът на заетите жени расте в индустрии като производството на стомана. Петрук каза, че женският персонал представлява около 30-35% от работната сила на Метинвест и сега компанията наема жени за някои подземни работни места. Метинвест не можа да предостави сравнителни данни за периода преди войната. Някои други жени не могат или не желаят да се присъединят към работната сила поради липса на грижи за децата. Шулха, която работи 15 дни на път, се е върнала при родителите си, за да се грижи за 14-годишния си син и 16-годишната си дъщеря.

Млади хора

Бизнесът и икономистите очакват предизвикателствата на пазара на труда да продължат. Работодателите насочват вниманието си към младите хора, като предлагат обучение, професионален опит и целеви пакети от обезщетения. Метинвест, който преди се фокусира върху студентите, сега все повече работи с професионални колежи, каза Петрук.
Силпо все по-активно наема тийнейджъри за начална работа в супермаркети и стартира специализирана стажантска програма за студенти. Мобилният оператор Vodafone

преопакова програмата си за младежи, като създаде възможност за около 50 тийнейджъри в 12 града да получат първия си професионален опит. „Искаме да предложим първото подходящо изживяване на официалната работа на тази млада аудитория. Друга цел е да изградим набор от таланти“, каза Илона Волошина от Vodafone Retail. Също така искаме да разберем младите“, каза тя в магазин на Vodafone в Киев, докато шестима тийнейджъри се консултираха с посетители. Правителството и чуждестранните партньори стартираха няколко програми, за да помогнат на украинците да придобият нови умения.

„Даваме възможност на всеки за държавна сметка да придобие нова професия, която се търси на пазара на труда, или да повиши професионалното си ниво“, каза Тетяна Бережна, заместник-министър на икономиката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ