Производствената активност в Азия е намаляла през септември заради глобалната несигурност

Производствената активност в Азия е намаляла през септември заради глобалната несигурност

 Проучванията в частния сектор показаха, че производствената активност в Азия е отслабнала през септември, тъй като слабото търсене в Китай и глобалната икономическа несигурност сочат трудни перспективи, а политиците са подложени на натиск да подкрепят крехкия растеж, съобщи Ройтерс.
Производителите в региона може да получат известно облекчение през следващите месеци от агресивните стимули, представени от китайските власти през последната седмица, включително понижаване на лихвените проценти и вливане на ликвидност в банковата система.

Проучванията на индекса на мениджърите по покупките (PMI) показаха във вторник, че активността на фабриките в Япония се е свила през септември, а в Тайван се е увеличила с по-бавни темпове, което показва, че слабото световно търсене се отразява на азиатските износители.
Като знак за разширяващите се последици от забавянето на растежа в САЩ, ръстът на износа на Южна Корея се забави през септември, като доставките за най-голямата икономика в света почти не се увеличиха, сочат данните, цитирани от Ройтерс.

В Китай заводите не успяха да постигнат напредък, като публикуваният в понеделник производствен PMI индекс на Caixin/S&P Global показа спад до 49,3 пункта през септември от 50,4 пункта през предходния месец, което е най-ниският показател от юли миналата година.
Подобна беше картината и в Япония, която разчита на износа за стимулиране на икономическия растеж на фона на слабото потребление. Окончателният au Jibun Bank Japan PMI се понижи до 49,7 през септември от 49,8 през август, оставайки под прага от 50,0, който разделя растежа от свиването, за трети пореден месец.

„По-слабият ръст на новите поръчки беше основният фактор, който повлия на производството през миналия месец“, каза Шиваан Тандон, икономист в Capital Economics, относно PMI в Азия.

„Смятаме, че слабото глобално търсене ще остане слабо през следващите месеци и ще натежи на активността в Азия в краткосрочен план“, каза той.
PMI индексът за Тайван възлиза на 50,8 пункта през септември, като спада спрямо 51,5 пункта през август. Производствената активност се сви във Виетнам, Малайзия и Индонезия, сочат проучванията.

Растежът в индийската преработвателна промишленост също се забави до осеммесечно дъно през септември, тъй като новите поръчки - ключов показател за търсенето - нараснаха с най-слабия темп от декември насам.

Международният валутен фонд (МВФ) очаква „меко приземяване“ за азиатските икономики, тъй като умерената инфлация създава възможност за централните банки да облекчат паричната си политика, за да подкрепят растежа. Той предвижда растежът в региона да се забави от 5% през 2023 г. до 4,5% през тази година и 4,3% през 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ