Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рецесия vs стагфлация
Кофас понижи рейтинга на 16 европейски държави, в това число на всички големи икономики с изключение на Италия, която вече в с А4. Това стана ясно от изследването на компанията за второто тримесечие на годината.
Забавянето на икономиката и рискът от стагфлация стават все по-очевидни, казват от Кофас. Растежът през първото тримесечие на 2022-а са под очакванията в повечето развити икономики. БВП в еврозоната нарасна много слабо за второ поредно тримесечие. Във Франция той дори спадна с -0,2%. Това, според експертите на Кофас, се дължи на свитото потребление на домакинствата на фона на намаляваща покупателна способност.
Икономиката на САЩ също се свива, възпрепятствана от външната търговия и трудностите на производствения сектор при попълването на запасите си.
„Предвид ускоряването на инфлацията очакваме влошаване на показателите и затягането на глобалните финансови условия. Вероятно световната икономика навлиза в период на стагфлация – такива са сигналите от второто тримесечие на годината”, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България.
Въпреки стабилизирането на цените на суровините, те остават на много високи нива. Например при петрола те не падат под 98 долара от началото на войната, заради опасенията от спрени доставки. Тази новина е благоприятна за износителите на суровини.
Кофас повиши оценките си единствено за Бразилия и Ангола.
„Компаниите, които все още не са прехвърлили изцяло увеличението на производствените си разходи върху продажните си цени, вероятно ще го направят. Затова поскъпването ще продължи във фармацевтичния сектор, където малък брой компании доминират на световния пазар. Идентифициран като един от най-устойчивите, той е единственият сектор с оценка за „нисък риск“ в нашия барометър“, уточни Димитров.
ЕЦБ постепенно затегна позицията си, следвайки примера на Федералния резерв и Английската централна банка. В очакване сме на бъдещо повишение на лихвените проценти. Това вероятно ще предизвика забавяне на икономиката и ще възобнови притесненията за увеличение на държавните дългове.
В тази среда на затягане на кредитните условия, строителният сектор изглежда е един от най-уязвимите. Очаква се нарастващите разходи по заемите да засегнат пазара на жилищата и строителната дейност. Свидетели сме на тази тенденция в САЩ, където продажбите на жилища намаляват драстично.
„Допускаме значително забавяне на икономиката през следващите 18 месеца, което ще позволи и забавяне на инфлацията. За да забавят темпа ѝ централните банки изглежда са изкушени да тласнат икономиката към рецесия, която се надяват тя да бъде по-мека, отколкото ако цените продължат да се покачват. Рискът, който не може да бъде изключен, би бил търсенето да спадне, а инфлацията да остане висока, подкрепена от цените на суровините, които ще се борят да се понижат заради хроничен недостиг на предлагане“, допуска Пламен Димитров.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.