Рискът от глобална рецесия е минимален, категоричен е икономист на МВФ

Рискът от глобална рецесия е минимален, категоричен е икономист на МВФ

Рискът от глобална рецесия е минимален, категоричен е икономист на МВФ

Един от водещите икономисти на Международния валутен фонд сигнализира за малък риск от глобална рецесия, въпреки продължаващата геополитическа несигурност, пише Си Ен Би Си.

Базираната във Вашингтон организация тази седмица повиши прогнозата си за глобален растеж до 3,2% през 2024 г. и прогнозира същия темп през 2025 г.

„Когато направим оценка на риска около тази базова линия, шансовете да имаме нещо като глобална рецесия са доста минимални. В този момент ще са необходими много неща, за да се извади икономиката от релси. Така че има огромна устойчивост по отношение на перспективите за растеж“, каза Пиер-Оливие Гуринчас, икономически съветник и директор на изследователския отдел в МВФ, пред Си Ен Би Си по време на днешната среща на организацията в Ню Йорк.

„Наборът от добри новини“ включва силно икономическо представяне на САЩ и няколко нововъзникващи пазарни икономики, заедно с падащата по-бързо от очакваното инфлация, въпреки по-слабия растеж в Европа, каза Гуринчас.

Той подчерта, че в Европа се наблюдават сериозни различия, като МВФ понижи прогнозите си за растеж за Германия, Франция и Италия, но повиши тези за Испания, Португалия, Белгия и Обединеното кралство.

Прогнозите за растеж от есента на миналата година насам трябва да вземат предвид повишената геополитическа нестабилност, особено напрежението в Близкия изток, надвиснало над петролния пазар. Войната на Израел с палестинската въоръжена групировка Хамас в ивицата Газа доведе до блокиране на корабните маршрути в Червено море заради атаки от йеменските бунтовници хуси. Всичко това се комбинира с продължаващата война между Русия и Украйна, която имаше най-голямото си по-широко въздействие върху цените на енергията в Европа през 2022 г.

Цените на петрола се увеличават значително и упорито през 2024 г. и по-нататъшното прекъсване на доставките между Азия и Европа ще подхранват инфлацията през 2024 г., отбеляза Гуринчас. Това ще накара централните банки да задържат лихвите по-високи за по-дълго време и ще натежат върху глобалния растеж.

Според оценката на МВФ устойчиво покачване на цените на петрола от около 15% през 2024 г. би повишило глобалната инфлация с около 0,7%, въпреки че стойността на суровината досега се е оказала относително стабилна дори при неотдавнашната ескалация на напрежението между Израел и Иран.

Въпреки позитивния тон в последната прогноза, заместник-управляващ директор на МВФ Гита Гопинат каза пред Си Ен Би Си във вторник, че оценява геополитическите рискове като причина за „голямо безпокойство“.

„Ние някак си управлявахме ситуацията досега и не виждаме големи последици от събитията Близкия изток. Но това не е гарантирано. И това е един от големите рискове, които виждаме. Последиците, които биха могли да се появат върху цените на петрола, могат да бъдат значителни. Ако конфликтът ескалира, той може да стане много по-голям по мащаб“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ