Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Руската икономика се крепи на износа на газ и петрол, докато се подготвя преизбирането на Путин
Руснаците установяват, че някои основни вносни продукти, като плодове, кафе и зехтин, са поскъпнали значително. Повечето световни марки са изчезнали или са се превъплътили в руски еквиваленти под нова, благоприятна за Кремъл собственост. По улиците се движат много повече китайски автомобили. Тези, които искат да си купят луксозна козметика, може би нямат късмет.
Освен това за повечето хора в Русия на президента Владимир Путин не се е променило много в икономическо отношение, повече от две години след като той изпрати войски в Украйна. Това се случва въпреки мащабните санкции, които прекъснаха голяма част от търговията на Русия с Европа, САЩ и техните съюзници, пише Асошиейтед прес..
Това усещане за стабилност е ключово предимство за Путин, който подготвя предрешената си победа на президентските избори на 15-17 март за пети, шестгодишен мандат.
Инфлацията е по-висока, отколкото би се искало на повечето хора, и е над 7% - над целта на централната банка от 4%. Но безработицата е ниска, а според Международния валутен фонд икономиката ще нарасне с 2,6% през тази година, което е два пъти повече от предишната прогноза. Това е далеч над прогнозираното за Европа разширяване от 0,9%.
"Има трудности, разбира се - те са свързани с общата ситуация в света", каза 55-годишният Андрей Федотов, който се разхождаше по централния търговски булевард "Тверская" на няколко пресечки от Кремъл. "Знаем това много добре, но вярвам, че ще ги преодолеем."
По-високите цени "ме притесняват, разбира се - като всеки потребител виждам, че те се покачват", каза Федотов, който работи в сферата на образованието. "Това е свързано с времето, в което се намираме и което ще отмине."
Бранд мениджърът Ирина Новикова, на 39 г., беше оптимистично настроена въпреки по-високите цени в магазините: "Появиха се повече местни продукти, повече селскостопански продукти. Да, всички виждаме, че някои стоки са изчезнали."
"Цените се повишиха - ако преди купувах три артикула на определена цена, сега купувам един", каза тя, но добави: "Отидете да търсите руски продукти, магазините с руски стоки".
"Промишлеността може да е пострадала, знаем, че имаше някои неуспехи в това отношение, но отново се приспособяваме, преориентираме мисленето си и започваме да се обръщаме към нашите китайски приятели", каза Новикова.
Мащабните военни разходи дават тласък на икономиката
Мащабните руски разходи за военно оборудване и големите плащания за доброволци дават силен тласък на икономиката. Субсидираните от правителството ипотечни кредити подпомагат купувачите на апартаменти, което е мощен тласък за процъфтяващия строителен сектор, както се вижда от няколко огромни небостъргача, които се издигат по бреговете на река Москва.
Инфлацията е неприятна, но не е и нещо ново. Русия стана по-самостоятелна в производството на собствена храна след 2014 г., когато завзе украинския полуостров Крим и последвалите западни санкции накараха правителството да забрани вноса на широк спектър от храни от Европа.
Планираните държавни разходи за тази година са приблизително два пъти по-големи от тези през 2018 г. Въпреки това дефицитът остава управляем, тъй като данъците и приходите от петрол продължават да постъпват.
Паралелният внос
Така нареченият паралелен внос през трети страни като Грузия, Казахстан или Узбекистан позволи на руснаците с пари да продължат да купуват западни продукти - от маратонки до мобилни телефони и автомобили - от компании, които вече не извършват дейност в Русия, обикновено със значителна надценка.
SUV на BMW все още е лесно достъпен, макар и на двойно по-висока цена в Германия. ИКЕА затвори 17-те си руски магазина, но мебелите и стоките за дома могат да бъдат закупени онлайн - срещу заплащане.
Apple напусна, но iPhone 15 Pro Max с 512 гигабайта се продава за рублевата равностойност на 1950 долара в руския сайт за търговия на дребно Wildberries, приблизително колкото телефона се продава в Германия.
Не че няма напрежение в икономиката. Компаниите са изправени пред недостиг на работна ръка, след като стотици хиляди мъже напуснаха страната след началото на боевете в Украйна, за да избегнат мобилизация, а стотици хиляди други подписаха военни договори.
Експортът на петрол се пренасочи към Азия
Междувременно износът на руски петрол се пренасочи от Европа към Китай и Индия поради бойкота на съюзниците на Украйна. За да избегне санкциите и ценовия таван на доставките на петрол, Русия трябваше да отдели милиарди, за да закупи сенчест флот от застаряващи танкери, които не използват западните застрахователи, които трябва да спазват ценовия таван. Русия също така загуби доходоносния си пазар на природен газ в Европа, след като прекъсна по-голямата част от доставките си по тръбопроводите.
Автомобилната индустрия беше унищожена, след като чуждестранни собственици като Renault, Volkswagen и Mercedes се оттеглиха. Китай замени Европейския съюз като основен търговски партньор на Русия, а китайските автомобили бързо завладяха половината от автомобилния пазар през миналата година, според Ward's Intelligence.
Много чуждестранни компании също напуснаха или продадоха предприятията си на местни партньори на ниски цени. Други, сред които датската пивоварна Carlsberg и френската компания за хранителни продукти Danone, са иззели руските си предприятия от правителството.
"Икономиката играе много важна роля във всички избори на Путин", казва Янис Клуге, експерт по руската икономика в Германския институт за международни отношения и сигурност. "За повечето руснаци, които предпочитат да игнорират войната, икономиката наистина е най-големият проблем".
Икономическата стабилност "е сигнал, който Путин може да използва пред останалите елити, че все още е в състояние да мобилизира масите. А за целта тя трябва да бъде истинска, а не просто манипулирана", казва Клуге.
"Затова все още е важно да има тази истинска подкрепа, въпреки че избирателите нямат никакъв шанс да променят този, който е на власт", каза той.
Брутният вътрешен продукт, общото производство на стоки и услуги в икономиката, остава "абстрактно число" за обикновените хора, а валутният курс на рублата е по-малък символ, отколкото преди, защото повечето хора не могат да пътуват и има по-малко вносни стоки за купуване, каза Клуге.
"Това, което има значение, е инфлацията", каза той. "А това е въпрос, по който режимът действително се е подготвил."
Централната банка бори инфлацията с повишаване на лихвите
Централната банка се бори със скока на цените, като повиши лихвените проценти до 16%. Правителството подкрепи руската валута, като задължи износителите да обменят чуждестранните си приходи от продукти като петрол в рубли, задържайки цените на останалия внос.
А шестмесечната забрана за износ на бензин от 1 март ще помогне за задържане на цените на горивата в Русия.
Правителството също така предлага ипотечни кредити за апартаменти при драстично субсидирани лихвени проценти - стъпка, която увеличава чувството за личен просперитет на хората, но която в крайна сметка ще доведе до големи разходи за държавата.
Според Клуге ключовият фактор е способността на Русия да продължи да изнася петрол и природен газ за нови клиенти в Азия. Докато цената на петрола се задържи, Русия може да поддържа високото ниво на разходите си за военни и социални програми "до безкрай", каза Клуге.
През януари Русия е получила около 15,6 млрд. долара приходи от износ на петрол, по данни на Руския петролен тракер на Киевския институт о икономика. Това е около 500 млн. долара на ден.
Колко ще продължат щедрите политики
В по-дългосрочен план перспективите пред икономиката са по-несигурни. Липсата на чуждестранни инвестиции ще ограничи новите технологии и производителността
Държавната щедрост може един ден да надхвърли възможностите на централната банка да управлява инфлацията. Доколко щедрите политики ще продължат след изборите, зависи от Путин.
Основният риск за днешната стабилност е рязкото понижение на цената на петрола, който в момента се търгува за около 70 долара за барел за руската смес Urals. Отчасти благодарение на санкциите и бойкотите, това е отстъпка от около 83 долара за международния бенчмарк суров петрол Брент.
Засега обаче държавните финанси са по-стабилни, отколкото мнозина очакваха.
"Нямам добри новини" за хората, които очакват руската икономика да се срине "утре" заради санкциите.Тя е голямо и устойчиво животно," написа бившият служител на руската централна банка Александра Прокопенко в социалната платформа X.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.