Саудитска Арабия се отказа от ролята на "финансов резервоар" и залага на инвестициите в страната

Саудитска Арабия се отказа от ролята на финансов резервоар и залага на инвестициите в страната

Саудитска Арабия се движи с пълна пара напред с фокуса си върху вътрешните инвестиции, с което идват по-високи изисквания към чужденците, пристигащи в кралството, за да вземат капитал другаде.

Държавният инвестиционен фонд на кралството на стойност 925 милиарда долара, Public Investment Fund, отбеляза скок на активите си с 29% до 2,87 трилиона саудитски риала (765,2 милиарда долара) през 2023 г., разкри неговият годишен доклад, публикуван по-рано тази седмица – и местните инвестиции са основен двигател, предаде CNBC.

Инвестициите на фонда във вътрешна инфраструктура и развитие на недвижими имоти са нараснали с 15% на годишна база до 233 милиарда риала, докато чуждестранните инвестиции са се увеличили с 14% до 586 милиарда риала. В същото време правителството на Саудитска Арабия въведе закони и реформи за улесняване и дори налагане на инвестиции в страната, докато изгражда своя план за Визия 2030 за разнообразяване на своята зависима от петрола икономика.

Докладът на PIF отбелязва преминаване от външни инвестиции към фокус върху вътрешните възможности. Дните на гледане на Саудитска Арабия като на обикновен финансов резервоар свършват“, каза Тарик Соломон, почетен председател на Американската търговска камара в Саудитска Арабия, пред CNBC.

„Днес успехът с PIF зависи от партньорства, основани на взаимно доверие и дългосрочна визия, където от заинтересованите страни се очаква да допринасят значително с капитал, а не просто да търсят печалби.“

Един пример е закон, който влезе в сила на 1 януари 2024 г. и изисква чуждестранните компании, работещи в Персийския залив, да базират офисите си в Близкия изток в Рияд, ако искат договори със саудитското правителство.

Актуализираният наскоро Закон за инвестициите на Саудитска Арабия също се стреми да привлече повече чуждестранни инвестиции - и си е поставил висока цел от 100 милиарда долара годишни преки чуждестранни инвестиции до 2030 г.

В момента тази цифра е средно около 12 милиарда долара на година, откакто Vision 2030 беше обявена през 2017 г., според данни от министерството на инвестициите на кралството - все още далеч от тази цел.

Някои наблюдатели в региона са скептични по отношение на това дали цифрата от 100 милиарда долара е реалистична.

„Новият закон за инвестициите е абсолютно критичен за улесняването на повече ПЧИ, но остава да се види дали ще доведе до огромното увеличение и необходимото количество капитал“, каза финансист, базиран в Персийския залив, пред CNBC, говорейки анонимно поради професионални ограничения.

Соломон повтори мнението, като посочи, че по-високите разходи за големи проекти ще изискват по-високи цени на петрола за саудитския бюджет.

„Остава да се види дали вътрешните инвестиции на PIF ще осигурят очакваната възвръщаемост, особено в регион, пълен с нестабилност и зависими от петрола бюджети, изправени пред продължителни периоди на ниски цени на петрола“, каза той.

Все пак новият закон ще „подобри местните бизнес условия за привличане на инвестиции от чужбина“, пише в неотдавнашен доклад Джеймс Суонстън, икономист за Близкия изток и Северна Африка в Capital Economics.

Инвеститорите отдавна се оплакват, че мътните и често ad hoc правила възпират по-голямото участие в саудитската икономика. Новият закон ще направи правата и задълженията на чуждестранните инвеститори еднакви с тези на гражданите, ще въведе опростен процес на регистрация, за да замени изискванията за лиценз, и ще облекчи съдебния процес, наред с други неща, според саудитското правителство.

„Дълго време спорихме, че така нареченият „wasta“ (свободно преведен като „който познавате“) е бил основна пречка за чуждестранните компании, които се установяват в Саудитска Арабия“, пише Суонстън.

Стимулирането на по-голямо чуждестранно участие „трябва също така да облекчи тежестта, която наскоро бе поставена върху Фонда за публични инвестиции, за да компенсира по-слабите чуждестранни инвестиции в Кралството“, добави той.

Край на „тъпите пари“

Обръщането към по-голям контрол и вътрешни приоритети не е съвсем ново - по-скоро набира все по-голяма скорост всяка година. Въпреки че много чуждестранни фирми отдавна са виждали Персийския залив като източник на „тъпи пари“, някои местни инвестиционни мениджъри казаха - имайки предвид стереотипа за богатите на петрол шейхства, които хвърлят пари на всеки, който ги иска - инвестициите от региона са станали много по-сложни, прилагане на по-задълбочена комплексна проверка и по-голяма селективност в сравнение с минали години.

Преди беше много по-лесно да дойдеш и да кажеш: „Аз съм фонд мениджър от Сан Франциско, моля, дайте ми няколко милиона“, каза Марк Насим, партньор и управляващ директор в базираната в Дубай инвестиционна банка Awad Capital, каза пред CNBC през 2023 г. . „Мисля, че много малко малцинство от тях ще могат да вземат пари от региона – те са много по-селективни от преди.“ Ако преди приоритетът на кралството не е бил ясен за чуждестранните инвеститори, сега е такъв, каза базираният в Персийския залив финансист, който отказа да бъде назован. „PIF се фокусира върху кооптирането на инвестиции в Саудитска Арабия през последните няколко години“, каза той. „Отне известно време на банкерите, за да оценят напълно обхвата и мащаба на пивота. Всичко правилно е свързано с трансформирането на икономиката.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Откриха уникален тракийски храм на повече от 2300 години в Пловдив
Спасители намериха и последната, шеста жертва от потъналата край Сицилия милиардерска яхта
Airbus готви революция: Полетите ще бъдат повече, а билетите ще станат по-достъпни
Седем типа шефове, които е препоръчително да избягвате
Каналът на Роналдо в YouTube за два часа счупи рекорд и изпревари Меси
Борисов: Калин Стоянов се справяше много добре, но създаде около себе си напреждение
„Възраждане“ дава на прокуратурата списък с 800 учители, директори и психолози, обявили се срещу забраната на „ЛГБТ пропагандата“