Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Саудитска Арабия ще инвестира $100 млрд. в проекти за добив на критични минерали
Саудитска Арабия продължава напред, за да се постави на глобалната карта на критичните минерали, обявявайки редица сделки, инвестиционни планове и открития на своя годишен форум за бъдещи минерали в столицата Рияд, предаде CNBC.
Саудитският заместник-министър по въпросите на минното дело Халид ал Мудайфер обяви разработването на нов инвестиционен проект за минерали, оценен на 100 милиарда долара, и че 20 милиарда долара от него вече са във финална инженерна фаза или в процес на изграждане.
Въпреки че заместник-министърът не предостави повече подробности, саудитски служители са обсъдили планове за значително разширяване на проучванията на страната за литий, както и за други критични минерали и редкоземни елементи, включително мед, злато, цинк, фосфат и никел.
В началото на 2024 г. Министерството на индустрията и минералните ресурси на кралството увеличи оценката си за стойността на своите неексплоатирани минерални ресурси от $1,3 трилиона на $2,5 трилиона, подсилени от откриването на гореспоменатите елементи и метали. На форума за критични минерали през януари 2024 г. правителството на Саудитска Арабия създаде програма за стимулиране на стойност 182 милиона долара за проучване на полезни изкопаеми.
Държавният петролен гигант на кралството, Aramco, обяви в сряда съвместно предприятие със саудитската държавна минна компания Ma’aden за проучване и производство на минерали за преход към енергия.
Говорейки на сцената, министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман каза на присъстващите на форума за минерали, че Aramco е идентифицирала „обещаващи“ концентрации на литий, надвишаващи 400 части на милион в районите, където работи.
„Преди казвахме... че Aramco няма какво да направи“, каза бин Салман пред присъстващите на събитието. „Aramco може да бъде диверсифицирана компания и нейният мандат няма ограничения.“
Министърът представи Manara, наскоро създадено предприятие между държавната минна компания Ma’aden на Саудитска Арабия и суверенния фонд на кралството, Public Investment Fund (PIF). Manara е създадена, за да инвестира в минни активи по целия свят и да развива по-устойчиви глобални вериги за доставки.
„Ние не твърдим, че имаме всички ресурси или способности, така че създадохме Manara, за да сме сигурни, че можем да достигнем до ресурсите, от които се нуждаем“, каза бин Салман. „Трябва да го правим възможно най-бързо и яростно.“
Производството на литий в кралството може да започне веднага след 2027 г. с помощта на евентуални сътрудничества, добави министърът.
Ключов елемент в батериите за устройства и електрически превозни средства, литият е силно търсена стока, особено за енергийния преход и напредналите технологии и докато Саудитска Арабия работи за диверсификация на икономиката си далеч от петрола.
Кралството също така настоява да се превърне в център за обработка на тези критични минерали, тъй като се стреми да изгради вериги за доставки, които са по-устойчиви на глобални смущения. Приблизително две трети от пазара за обработка на литий в момента се контролира от Китай.
През декември Саудитска Арабия обяви успешното извличане на литий от проби в нефтените полета на Aramco. Сътрудничеството с Ma’aden на Aramco и стартиращата компания за местно извличане Lithium Infinity е в ход, за да стартира скоро комерсиална пилотна програма за директно извличане, каза тогава Халид ал Мудайфер .
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.