Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Хедж фонд, съветван от Насим Талеб: Нарастващите дългове са бомба със закъснител на финансовите пазари
Нарастващите дългове в световната икономика са напът да предизвикат хаос на пазарите, подобен на този от времето на Голямата депресия. Това посочва в писмо до инвеститори хедж фондът Universa Investments, който е съветван от финансиста и автор на световния бестселър „Черният лебед“ Насим Талеб, пише Блумбърг.
„Обективно погледнато това най-великата бомба със закъснител във финансовата история – по-голяма от края на 20-те години на миналия век и вероятно с подобни пазарни последици“, пише Марк Шпицнагел, който е главен инвестиционен директор на Universa Investments.
Миналата седмица американският министър на финансите Джане Йелън каза, че е доволна от данните за работните места и инфлацията в САЩ, но не иска да омаловажава рисковете от рецесията. Докато моделът на Bloomberg Economics оценява вероятността за рецесия в САЩ тази година на 100%, някои прогнозират лек спад поради силния пазар на труда и охлаждането на инфлацията.
Universa е фокусирана върху т.нар „хеджиране на опашката“ – инвестиционна стратегия, целяща да предостави защита на инвеститорите при възможно най-тежки пазарни обстоятелства. Хедж фондовете от този тип имат стимул да предсказват тежки икономически условия, тъй като те процъфтяват по време на пазарни спадове.
„Твърде задлъжнял“
Шпицнагел, който дълго време критикува централните банки, че поддържат лихвените проценти твърде ниски, прогнозирайки миналата година, че „ако този кредитен балон някога се спука, това ще бъде най-катастрофалният пазарен провал, за който някой някога е чел“.
В писмото си от тази седмица той отправи нови критики към нивата на глобалния дълг. „Корекцията, която някога беше естествена и здравословна, вместо това се превърна в заразен ад, способен да унищожи системата в нейната цялост“, пише той. „Днес светът е твърде задлъжнял“, добави той.
Мениджърите на хедж фондове загубиха повече от 200 млрд. долара миналата година, според LCH Investments, стимулирайки дебат за начините, по които инвеститорите да се подготвят за спад на пазарите. Universa може да има 402% средна възвръщаемост на инвестирания капитал, ако S&P 500 падне с 10% за един месец, твърди Шпицнагел. Същата възвращаемост може да бъде 10 251%, ако индексът се срине с 30%, посочва той в писмото.
„Предсказания за Деня на Страшния съд“
Шпицнагел и Талеб са вдигали тревоги за икономиката и преди , като не всяко пророчество за края на света се сбъдва.
През октомври 2013 г. Шпицнагел каза пред Си Ен Би Си, че пазарът върви към „голям срив“ и може да падне с до 40%. Въпреки периодите на нестабилност на пазара, S&P 500 като цяло се покачваше до март 2020 г., когато се понижи, след като пандемията парализира глобалната икономика.
Докато Шпицнагел прогнозира рецесия, подобна на Голямата депресия, за тази година, много анализатори и икономисти смятат, че спадът няма да навреди сериозно на икономиката на САЩ. Главният икономист на Moody's Analytics Марк Занди написа този месец, че икономиката на САЩ ще избегне пълна рецесия, но ще се изправи пред по-висока безработица и забавяне на растежа. „Наречете го бавна цесия“, написа той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.