Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шестте най-големи икономики като дял от световния БВП през последните 4 десетилетия
С течение на времето разпределението на глобалния брутен вътрешен продукт между най-големите икономики в света се промени динамично, отразявайки промените в икономическите политики, технологичния напредък и демографските тенденции.
За да визуализират тези промени през последните десетилетия от сайта VisualCapitalist.com са направили инфографика с дела на шестте най-големи икономики в света от глобалния БВП от 1980 г. до 2024 г.
Данните са получени от доклада на МВФ за Световните икономически перспективи на МВФ от април 2024 г. и се базират на текущи цени.
Започвайки със САЩ, можем да видим, че делът на Америка в световния БВП се колебае доста значително с течение на времето.
След като достигна дъното от 21,1% през 2011 г., икономиката на САЩ увеличи относителния си размер с няколко процентни пункта и според МВФ ще съставлява 26,3% от световния БВП през 2024 г. Пикът е през 1985%, когато над една трета (34,6%) от световната икономическа продукция идва от САЩ.
Тази диаграма също така показва, че САЩ са успели да се възстановят по-силно от пандемията COVID-19, което се доказва от нарастващия им дял в глобалния БВП от 2020 г. насам. Китай, ЕС и Япония отбелязват относителен спад през същия период.
Тази диаграма също така предоставя перспектива за периода на бърз икономически растеж на Китай, който започна в началото на хилядолетието.
Интересно е да се отбележи, че Китай се присъедини към Световната търговска организация (СТО) през 2001 г., което улесни интеграцията на Китай в глобалната икономика. Пикът за последните 40 години е през 2021 г., когато Китай представлява 18,3% от глобалната икономика.
Европейският съюз достига своя пик от глобалния БВП в този период през 1992 г., когато блокът представлява 28,8% от световната икономика. По това време САЩ отговарят за 25,7% от глобалната икономическа продукция.
Неотдавна Япония беше втората по икономическа мощ държава. Тя е представлявала 17,8% от световната икономика през 1994 г. и 1995 г. Оттогава икономическата стагнация и застаряващото население са довели до относителен спад на икономическата мощ на страната. Последните данни обаче сочат за дял от едва 3,8%.
Малко след това се нарежда Индия, която е във възход от години и вече е достигнала 3,6% от глобалния БВП. Според последните данни Великобритания, която напусна ЕС в началото на 2022 г., е с дял от 3,2%.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.