Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Силната икономика и търсенето на сигурни активи засилиха господството на САЩ в капиталовите потоци
Силата на икономическото възстановяване на САЩ след пандемията от COVID-10 и стремежът към сигурни инвестиции помогнаха за засилването на доминацията на САЩ в глобалните финансови потоци, докато стимулите за производството доведоха до скок на преките чуждестранни инвестиции, заявиха от Белия дом в петък, предаде Ройтерс.
В своя последен доклад преди президентът Джо Байдън да предаде поста на Доналд Тръмп, неговият Съвет на икономическите съветници (CEA) заяви, че САЩ са се превърнали в магнит за чуждестранни инвестиции предвид устойчивостта на възстановяването на икономиката. Стремежът на администрацията на Байдън за нови инвестиции в инфраструктура, чиста енергия и полупроводникови технологии привлече глобални притоци, особено от близки съюзници, включително Канада, Япония, Южна Корея и Великобритания.
„Значението на Съединените щати на глобалните капиталови пазари продължава да става все по-силно, отразявайки нашата стабилна икономика“, се казва в доклада.
Той идва в момент, когато Байдън се готви да напусне поста си на 20 януари, а програмата на новоизбрания президент Доналд Тръмп „Америка на първо място“ и обещанията за нови високи мита обезпокоява много съюзници на страната.
В глава за международните капиталови потоци в доклада се отбелязва, че САЩ са получили 41% от глобалните брутни капиталови потоци през 2022-23 г., най-високият дял от която и да е страна, и почти двойно в сравнение с дела от преди пандемията от 23%.
Това се случи, тъй като общите глобални брутни входящи потоци са намалели от 5,8% на 4,4% от световния брутен вътрешен продукт спрямо 2017-19 г., според данни на Международния валутен фонд. Глобалните брутни потоци към и от Китай са спаднали значително през този период.
Щатският долар също остава водещата резервна валута в света и представлява огромен дял от световната търговия и трансграничните финансови трансакции, посочват от CEA. Полезността на долара остава непокътната въпреки опасенията за дедоларизация, подхранвани от неотдавнашното използване на финансови санкции, се казва в съобщението, цитирайки дълбочината и ликвидността на пазара на държавни облигации на САЩ и търсенето на държавни облигации като сигурен актив.
Доларът се е повишил със 7,4% в номинално изражение спрямо кошница от валути на търговски партньори от 2022 г. насам, посочват от CEA, позовавайки се на данни на Федералния резерв.
Докладът подчертава високите нива на бизнес инвестиции, една трета от които са отишли за изграждане на фабрики през последните години. Той отбелязва нарастващата производителност и високите нива на формиране на бизнес, движени отчасти от международно финансиране.
Въпреки че общият приток на капитал е под пика от 2 трилиона долара през 2007 година – точно преди глобалната финансова криза, портфейлните инвестиции в капиталови и дългови пазари възлизат на рекордните 1,23 трилиона долара през 2023 г., се казва в него.
Великобритания е с най-голям принос за притока на капитали в САЩ през 2023 г., следвана от Канада, Франция, Люксембург и Сингапур.
Южна Корея беше най-големият източник на преки чуждестранни инвестиции в САЩ, включително собственост на местни компании, нови дъщерни дружества и разширяване на съществуващи операции, с ангажименти на обща стойност 21,5 милиарда долара през 2023 г.
Общият обем на ПЧИ в САЩ се е удвоил през последните 16 години до 5,4 трилиона долара през 2023 г. от 2,1 трилиона долара през 2009 г.
Фирмите от САЩ също продължават да инвестират в чужбина, като общият размер на преките чуждестранни инвестиции от фирми в САЩ достига 6,7 трилиона долара през 2024 г., а новите ПЧИ са 364 милиарда долара, се казва в съобщението.
Както изходящите, така и входящите инвестиции от Китай са намалели с 23% от 2017 до 2023 г., като според CEA това се дължи на засилен контрол на потенциалните рискове за националната сигурност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.