Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|POLITICO: Словакия е начело на ЕС в борбата за ограничаване на властта на търговските вериги
Рихард Такач, министър на земеделието на Словакия в популисткото правителство на Роберт Фицо, се превърна в лице на подновената кампания на Източния блок за ограничаване на властта на супермаркетите и мултинационалните хранителни гиганти в Европейския съюз.
Подкрепен от България, Хърватия, Унгария, Литва, Румъния и Словения, Такач призовава Европейската комисия да отиде по-далеч от предложените през декември актуализации на правилата на ЕС за нелоялни търговски практики, съобщи POLITICO.
В бележка, разпространена преди срещата на министрите на земеделието на ЕС в Брюксел в понеделник, коалицията твърди, че реформите не успяват да се справят с практики като стратегиите за селективно ценообразуване и продажбата на стоки на цени, по-ниски от производствените разходи, които нанасят непропорционални вреди на земеделските стопани и потребителите на по-малките пазари.
Макар че в бележката не се посочват конкретни участници, силната преговорна сила на чуждестранните търговци на дребно е предизвикала дългогодишно напрежение с правителствата, които ги обвиняват, че намаляват цените и изтласкват традиционните магазини от бизнеса.
Предложението на Комисията от декември имаше за цел да отговори на оплакванията на земеделските производители, като даде на националните органи правомощия да разследват трансграничните злоупотреби и да задължат договорите да гарантират прозрачност на цените.
Господството на пазара
Но Такач и неговите съюзници настояват, че са необходими по-дълбоки структурни промени, за да се преодолее господстващото положение на силните в бранша и да се осигурят по-справедливи условия за по-слабите участници във веригата за доставка на храни.
„На първо място е необходимо да се увеличи защитата на ... земеделските производители, но също така и на преработвателите и производителите на храни“, се казва в бележката, като се добавя, че „също така е важно да се увеличи защитата на крайния потребител срещу злоупотреба с положение от страна на господстващи субекти“.
В миналото правителствата в Източна Европа са въвеждали мерки за ограничаване на влиянието на супермаркетите - като данъци, ценови ограничения и изисквания за снабдяване с местни продукти - но те често са влизали в противоречие с правилата на единния пазар на ЕС.
В Унгария министър-председателят Виктор Орбан предприе особено агресивни мерки, насочени срещу чуждестранните супермаркети с такси, ценови ограничения и политики, благоприятстващи местната собственост - мерки, които според критиците имат за цел да изтласкат международните играчи от пазара.
Последната кампания на Такач на ниво ЕС отразява подобни разочарования и е отражение на вътрешната му програма.
У дома той се застъпва за мерки за защита на словашките производители, включително за предложена конституционна поправка в края на 2024 г., която изисква от търговците на дребно да предлагат минимален дял местни храни - въпреки че Чешката република и Румъния се отказаха от подобни усилия заради потенциални правни предизвикателства от страна на ЕС. Неговото министерство също така обеща да наложи такса на търговските вериги и да задължи поне 50 % от словашките хранителни продукти да бъдат включени в промоциите на магазините.
Словакия, заедно с Полша и Унгария, също поддържа незаконно ембарго върху вноса на украински земеделски продукти. Такач определя това като необходима стъпка за защита на местните производители, което е сигнал за готовността на правителството да не се съобразява с правилата на ЕС, когато става въпрос за защита на националните интереси.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.