Според Goldman Sachs растежът на британската икономика е изостанал с 5% заради Брекзит

Според Goldman Sachs растежът на британската икономика е изостанал с 5% заради Брекзит

Великобритания след Брекзит има „значително по-лоши резултати“ от други развити икономики, според нов анализ на Goldman Sachs, който има за цел да определи количествено икономическата цена на вота за напускане на Европейския съюз от 2016 г., предава Си Ен Би Си.

В бележка, озаглавена „Структурните и цикличните разходи на Брекзит“, инвестиционната банка изчислява, че икономиката на Обединеното кралство е нараснала с 5% по-малко през последните осем години в сравнение с други сравними държави.

Банката обаче отбелязва, че истинският удар върху британската икономика може да е от 4% до 8% от реалния брутен вътрешен продукт (БВП), признавайки трудностите при разграничаването на въздействието на Брекзит от други икономически събития по това време, включително пандемията от COVID-19 пандемията и енергийната криза от 2022 г. Реалният БВП е показател за растеж, който е коригиран спрямо инфлацията.

Goldman Sachs приписва икономическия дефицит на три ключови фактора - намалена търговия, по-слаби бизнес инвестиции и недостиг на работна ръка в резултат на ниската имиграция от ЕС.

Обединеното кралство гласува в подкрепа на Брекзит с 52 срещу 48 процента на 23 юни 2016 г., но официално напусна ЕС на 31 януари 2020 г.

През този период до днес търговията със стоки в Обединеното кралство е по-слаба от тази на другите развити икономики с около 15% след гласуването за Брекзит, според оценките на банката, докато бизнес инвестициите са паднали „забележимо под“ нивата преди референдума.

Междувременно имиграцията от ЕС е намаляла – ключова точка от кампанията за гласуване за Брекзит, само за да бъде заменена от по-малко икономически активна кохорта от мигранти извън ЕС (предимно студенти), се казва в изследването.

„Взети заедно, доказателствата сочат за значителни дългосрочни разходи за Брекзит“, посочват авторите на доклада.

„Промяната в имиграционните потоци след Brexit намали еластичността на предлагането на работна ръка в Обединеното кралство, допринасяйки за следпандемичния скок на инфлацията и сочейки към по-цикличен пазар на труда и инфлационен натиск в бъдеще“, се казва в доклада.

Реалният БВП на глава от населението в Обединеното кралство едва се е повишил над нивата преди пандемията от COVID019 и в момента е с 4% над нивото от средата на 2016 г., се посочва в доклада. За сравнение, за същият период ръстът в Еврозоната е 8%, а в САЩ – 15%.

Междувременно Обединеното кралство регистрира по-висока инфлация през периода, като потребителските цени във Великобритания са се повишили с 31% от средата на 2016 г. в сравнение с 27% в САЩ и 24% в еврозоната.

Въпреки че в доклада се отбелязва, че новите търговски споразумения извън ЕС биха могли потенциално да смекчат разходите от Брекзит, оценките показват, че ползата вероятно ще бъде малка.

Британското правителство изчислява, че споразумението за свободна търговия с Австралия ще увеличи БВП на Обединеното кралство с 0,08% годишно, докато икономическото въздействие на ново търговско споразумение с Швейцария не е ясно.

Междувременно сроковете за бъдещи нови търговски сделки с основни партньори като САЩ и Индия все още не са обявени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ