Световните цени на храните отново тръгнаха нагоре

Световните цени на храните отново тръгнаха нагоре

Световните цени на храните отново тръгнаха нагоре

Индексът на цените на храните през април тази година възлиза на 127,2 пункта, което е с 0,6% повече от март. Това показват данните на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Преди това цените в месечно изражение се понижаваха през цялата година. Въпреки това спрямо април миналата година цените на храните са с 19.7% по-ниски.

Основните двигатели зад лекото поскъпване  през април бяха рязкото покачване на индекса на цените на захарта, както и увеличението на индекса на цените на месото, докато индексите на цените на зърнените храни, млечните продукти и растителните масла продължават да намаляват, обясняват от ФАО.

Индексът на цените на зърното през април спрямо март се понижава с 1.7%, на годишна база - с 19.8%. Повишаването на цените на ориза не позволи да се компенсира спада на световните цени на всички основни зърнени култури в сравнение с предходния месец. През април глобалните цени на пшеницата паднаха с 2,3%, достигайки най-ниското си ниво от юли 2021 г. Основен фактор за това бяха големите обеми експортни предложения от Русия и Австралия.

Световните цени на царевицата паднаха с 3,2%, на ечемика и соргото съответно с 4,3% и 0,3%.

Индексът на цените на растителните масла през април се понижава с 1,3% спрямо март, като спадът продължава за шести пореден месец, а този  при млечните продукти се понижава с 1.7%, на годишна база - с 15.1%. През април световните цени на млякото на прах продължиха да падат, започнало преди десет месеца, основен фактор за което е хронично слабото търсене на внос на световните пазари. Спадът в цените на сиренето е следствие от голямото експортно предлагане в Западна Европа. Световните цени на маслото бяха до голяма степен стабилни, тъй като ръстът на предлагането като цяло беше достатъчен, за да отговори на нарастващото търсене на внос.

Индексът на цените на месото се повиши с 1,3% през април, но на годишна база се запазва спад от 6,1%.

„През април световните котировки на цените на свинското месо се повишиха, главно поради увеличените покупки на внос от азиатски страни и продължаващите ограничения на доставките от няколко водещи страни износителки. В същото време световните цени на птичето месо възобновиха възходящата си тенденция след деветмесечен период. намалява, тъй като търсенето на внос от Азия се увеличава и предлагането остава ограничено в много региони в резултат на широко разпространени огнища на инфлуенца по птиците, се казва в доклада. овнешкото като цяло е стабилно."

Индексът на цените на захарта през април е със 17,6% по-висок от този през март. Ръстът на този показател продължава за трети пореден месец и достигна най-високата си стойност от октомври 2011 г. „Това увеличение се дължи на опасенията относно по-строгите доставки на световните пазари през сезон 2022/2023 г. в резултат на още по-ниски прогнози за производство в Индия и Китай, както и по-ниско от очакваното производство в Тайланд и Европейския съюз“, - обяснено в рецензията

Индексът на цените на храните на ФАО е среднопретеглена стойност, която проследява международните движения на цените за пет основни групи хранителни стоки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ