Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Търговските аташета в чужбина с нови правила за работа
Единна електронна база данни, фокусирани обучения и обективна методика за оценка. Това са част от промените в работата на търговските ни аташета зад граница, които вече са утвърдени със заповед на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов, съобщиха от ведомството. Това е част от общата промяна в работата на търговските ни аташета зад граница. Правилата са разработени и с участието на работодателските организации.
Новите правила за работата на търговските ни представители включват ясна методика, по която се оценява извършеното от тях. До този момент подобна практика не е съществувала и поставяните оценки, в това число решението за удължаване на задграничните мандати, са се взимали на субективен принцип.
Съгласно новите правила, всички външно-търговски служби ще попълват отчетен формуляр с конкретни елементи в него, който на всяко тримесечие ще се изпраща в министерството. По този начин работата им ще се отчита чрез инвестиционни проекти, експортни договаряния, реализирани срещи с администрации и бизнес, оказано съдействие на фирми, организирани визити и форуми и др.
Вече работи и електронна база данни на всички външно-търговски служби, в която ще се съхранява дългосрочно важната информация и проекти, по които работи всеки търговски представител. Целта е при смяната на едно аташе с друго, да има солидна основа и информация, която да му позволи да продължи дейността на предшественика си. Досега не са били рядкост случаите, в които оперативната работа не се е предавала между командированите служители и по този начин не са надграждани външноикономическите отношения, а са били рестартирани при всяка кадрова промяна в дадена държава, уточняват от министерството. За да бъдат избегнати подобни сривове в новите правила е предвидено да има период на застъпване между предишен и нов аташе. Така служителите ще предадат един на друг работата и информацията за стартирани инициативи, които трябва да бъдат продължени, а също и създадените контакти с администрацията и бизнеса в приемащата държава.
Специално внимание е обърнато на подготовката на кадрите, които кандидатстват за позициите. Завишени са изискванията за чуждоезичната им подготовка, а всеки от тях трябва да развие концепция за външноикономическите отношения с България на държавата, за която кандидатства. Заедно с това е премахнат политическият елемент в състава на комисията, която извършва подбора, за да се гарантира обективност на избора.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.