Тръмп заплаши да наложи мита до 200% върху фармацевтични продукти, внасяни в САЩ

Тръмп заплаши да наложи мита до 200% върху фармацевтични продукти, внасяни в САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заплаши „много скоро“  да наложи мита до 200% върху фармацевтични продукти, внасяни в САЩ, предаде Си Ен Би Си.

„Това ще бъдат тарифи с много висока ставка, като например 200%“, каза Тръмп по време на заседание на кабинета.

Но той предположи, че тези мита няма да влязат в сила веднага, като подчерта, че ще „даде на хората около година, година и половина“.

„Ще им дадем определен период от време, за да се ориентират“, каза Тръмп, очевидно визирайки производителите на лекарства, които връщат производството си в САЩ.

Подробности за фармацевтичните тарифи „ще бъдат обявени в края на месеца“, каза министърът на търговията Хауърд Лътник пред Си Ен Би Си след заседанието на кабинета.

„Що се отнася до фармацевтичните продукти и полупроводниците, тези проучвания се завършват в края на месеца и тогава президентът ще определи политиките си“, каза Лътник.

Президентът многократно е заплашвал и след това е променял курса си по отношение на предложенията за тарифи, така че няма гаранция, че ще определи фармацевтични мита на ниво от 200%. Фармацевтичните акции останаха до голяма степен непроменени след коментарите на Тръмп.

В бележка от вторник, анализаторът на Leerink Partners Дейвид Райзингър заяви, че смята, че съобщението е положително за индустрията, „защото тарифите няма да бъдат въведени незабавно... и не е ясно дали администрацията ще ги изпълни в бъдеще“.

Това е най-значимият коментар на Тръмп относно специфичните за фармацевтичните продукти мита от април, когато администрацията му започна т. нар. разследване по Раздел 232 за тези продукти. Това законово правомощие позволява на министъра на търговията да разследва въздействието на вноса върху националната сигурност.

Тези планирани тарифи биха нанесли дългоочакван удар на фармацевтичните компании, много от които се противопоставиха и предупредиха, че таксите биха могли да повишат разходите, да възпрат инвестициите в САЩ и да нарушат веригата за доставки на лекарства, излагайки пациентите на риск. Индустрията вече е под натиск от политиката на Тръмп за ценообразуване на лекарствата, която според производителите на лекарства заплашва както печалбите им, така и способността им да инвестират в научноизследователска и развойна дейност.

Тръмп заяви, че митата ще стимулират фармацевтичните компании да преместят производствените си операции в САЩ. Eli Lilly, Johnson & Johnson, AbbVie и други вече инвестират повече пари в САЩ, след като местното производство на лекарства се сви драстично през последните няколко десетилетия.

PhRMA, най-голямата лобистка група в индустрията в САЩ, повтори предишно изявление, в което критикува фармацевтичните мита.

„Всеки долар, похарчен за мита, е долар, който не може да бъде инвестиран в американското производство или в разработването на бъдещи лечения и лекарства за пациенти“, посочи в изявлението Алекс Шрайвър, старши вицепрезидент по връзките с обществеността на PhRMA.

„Индустрията споделя целта на президента Тръмп за съживяване на американското производство и наскоро обяви стотици милиарди долари инвестиции от САЩ, но въвеждането на мита върху лекарствата би било контрапродуктивно за тези усилия“, продължи той. „Лекарствата исторически са били освобождавани от мита, защото могат да увеличат разходите и да доведат до недостиг.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
На днешната дата, 12 юли. Рождениците днес
Mars насочва вниманието си към геймърите от поколението Z в партньорство с Razer
Най-добрите начини да спечелите доверието на другите
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Рекорд за аукцион: Чантата Hermès на актрисата Джейн Бъркин беше продадена за 10 милиона долара