Ускоряващият се икономически растеж на Индия може да запълни част от празнината в търсенето, оставена от Китай

Ускоряващият се икономически растеж на Индия може да запълни част от празнината в търсенето, оставена от Китай

Ускоряващият се икономически растеж на Индия може да запълни част от празнината в търсенето, оставена от Китай

Забавянето на растежа на Китай ще навреди на глобалното търсене на суровини, но Индия може да компенсира част от този дефицит, твърдят анализатори на австралийската банка ANZ, цитирани от Си Ен Би Си.

Икономическият растеж на Индия вероятно ще изпревари този на Китай, като южноазиатската нация ще стане третата по големина икономика до края на това десетилетие, прогнозира ANZ.

Това означава, че търсенето на стоки в Индия вероятно ще нарасне и може да покрие повече от половината от дефицита на търсенето в Китай, особено в енергийния сектор, посочиха от банката в скорошен доклад.

„Търсенето на стоки в Индия се очаква да нарасне бързо, подкрепено от благоприятната демография, урбанизацията, разширяването на производството и износа, както изграждането на инфраструктура“, пишат анализатори от ANZ.

По-рано тази година Индия изпревари Китай и стана най-населената държава на света, като  според данните на ANZ нейният процент на урбанизация се очаква да нарасне до 40% до 2030 г. от настоящите нива от 35% - стимулирайки търсенето на индустриални метали и енергийни стоки, които често се свързват с повишаване на търсенето на инфраструктура и производство.

Годишното търсене на основни суровини в Индия - като нефт, въглища, газ, мед, алуминий и стомана, се очаква да нарасне общо с повече от 5% от сега до 2030 г., изчислява банката.

За сравнение, ръст на търсенето на Китай на същите тези стоки ще се забави до между 1% и 3%, придружавайки прогнозираното забавяне на растежа на БВП до 3,5% до края на това десетилетие. БВП на Китай през второто тримесечие нарасна с 6,3% на годишна база, падайки под пазарните очаквания за растеж от 7,3%.

Увеличаването на търсенето в Индия ще бъде най-видимо за петрола и въглищата, в съответствие с тежката зависимост на страната от внос на петрол от над 80%, прогнозира ANZ.

„Индия ще увеличи усилията си за декарбонизация до 2030 г., но те може да бъдат осуетени от бързо нарастващите енергийни нужди на нацията, значителна част от които все още може да се задоволи с изкопаеми горива“, пишат анализаторите.

Потреблението на петролни продукти в Индия за 2024 г. се очаква да нарасне с почти 5% от настоящите нива до 233 805 хиляди метрични тона, прогнозира troleum Planning and Analysis Cell.

Според съпоставителния сценарий на ANZ, дори растежът на Китай да не се забавя, Индия се очаква да компенсира 60% от изостаналото търсене на въглища в Китай през 2030 г. и 66% за петрола.

Нарастващият фокус на индийското правителство върху развитието на инфраструктурата, енергийния преход и капиталовите разходи също може да означава, че търсенето на стомана и желязо ще се повиши в страната.

„Търсенето на метали и насипни товари може да се увеличи значително“, се казва в доклада.

ANZ обаче посочи, че огромният дефицит, оставен от Китай в търсенето на стомана и алуминий, може да бъде по-труден за запълване.

„За алуминий и стомана повишаването на търсенето в Индия, останало нереализирано в Китай, може да не е много значително, просто защото мащабът на потреблението на тези артикули  Китай е много голям“, подчертава ANZ.

Китай консумира повече от 50% от глобалното промишлено производство на метали и стомана.

Докато Китай ще продължи да запазва статута си на гигант на стоковите пазари, Индия може да окаже „значително влияние“, казва ANZ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ