Индия ли е следващият Китай?

Индия ли е следващият Китай?

Индия ли е следващият Китай?

Индия не е новият Китай и нововъзникващата суперсила марширува в собствен ритъм, като тя може да се  „наслади на няколко години с много висок растеж“. Това заяви пред Си Ен Би Си Дейвид Ридъл, главен изпълнителен директор на фирмата за проучване и анализ на капитала, каза Riedel Research Group.

„Аз съм много, много бичи настроен към Индия – те правят всички по правилния начин неща и имат много голям шанс да надминат очакванията през следващите шест до 24 месеца“, коментира той.

„Определено предпочитам Индия пред Китай. Икономиката на Китай е много по-голяма, но в последно време има забележителна промяна, тъй като Индия постоянно се представяше по-слабо от Китай“, добави Ридъл.

Ридел също така е на мнение, че Индия е „много различна страна“ от това, което Китай е днес и някога е бил.

Според Ридъл, Индия успешно маневрира около капана на средните доходи с инструментите, с които разполага, включително монетизацията и цифровизацията на икономиката, както и промяната в данъчната структура.

Капанът на средния доход е ситуация на икономическо развитие, при която растящите икономики стагнират на нива със среден доход и не са в състояние да напреднат в ранга на страните с високи доходи.

„Мисля, че има шанса да се наслади на няколко години с много висок растеж и смятам, че това е, което инвеститорите трябва да търсят“, каза той в интервю за Си Ен би Си.

Индия е на път да изпревари Япония и Германия, за да стане третата по големина икономика в света преди края на десетилетието, според прогнози на S&P Global и Morgan Stanley от миналия декември.

Някои от най-ярките точки на развитие за Индия могат да бъдат намерени в аутсорсинг и финансовите сектори.

„Това наистина е десетилетието и експанзията на индийските финансови услуги“, каза Маниш Чокхани, директор на Enam Holdings.

„Целият бизнес с взаимни фондове, банковият бизнес в частния сектор... те наистина имат десетилетие на растеж пред тях“, добави той.

По-слаби перспективи пред Китай

От друга страна, траекторията на растеж на Китай може да не е толкова розова, колкото беше преди. Китай няма да бъде толкова силен през следващите пет години, колкото беше през предходните пет години, прогнозира Ридъл. Той цитира насрещни ветрове като висока градска безработица сред младежите и нарастващ брой вериги за доставки, които се изместват от Китай.

През май младежката безработица в Китай се повиши до рекордните 20,8% сред най-младото население на страната на възраст от 16 до 24 години.

Китай също наскоро регистрира множество по-слаби от очакваното икономически данни, сочещи забавяне на растежа. Фабричната активност в Китай през юни отбеляза ново свиване, докато непроизводствената дейност беше най-слаба, откакто Пекин изостави стриктната си политика за „нулево COVID“ в края на миналата година.

Като се има предвид това, Ридъл каза, че е видял някои зелени сигнали в определени сектори, като например в туристическата индустрии, които са се появили след премахването на локдауните.

„Аз не съм вечна мечка по отношение на Китай. Просто ми е по-трудно да намеря възможности днес“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ