Увеличаващите се шансове за победа на Тръмп след дебата с Байдън вече влияят на финансовите пазари

Увеличаващите се шансове за победа на Тръмп след дебата с Байдън вече влияят на финансовите пазари

Въпреки че все още може да се окаже преувеличено да се нарече дебатът от 27 юни между президента Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп преломен момент, лошото представяне на действащия президент промени възгледите за това накъде върви надпреварата, като финансовите пазари започват да отразяват този факт, пише Си Ен Би Си.

Както в данните от социологическите проучвания, така и на пазара на прогнози, претендентът на републиканците се превърна в солиден фаворит в няколко скорошни социологически проучвания, като все още остава витае възможността Байдън да не бъде номинацията на демократите за изборите през ноември.

„Тъй като цифрите на Тръмп се повишиха по-рано миналата седмица, хората започнаха да спекулират, че победа на Тръмп ще означава малко по-голяма средносрочна до дългосрочна инфлация и потенциално по-бавна икономика, поради което кривата на доходност се изостря малко, а дългосрочните облигации получиха малък натиск по-рано през седмицата“, каза Марк Малек, главен инвестиционен директор в Siebert AdvisorNXT.

Реакцията на фондовия пазар беше сравнително благоприятна досега: S&P 500 продължи да достига рекордни върхове, макар и постепенно, и се повиши с около 1,5% от края на последната сесия преди дебата.

На пазара на облигации обаче реакцията бе по-силна. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа постепенно намаля и, може би по-важното, падна допълнително под тази по 2-годишните облигации.

Феноменът, известен като обърната крива на доходността, е почти безпогрешен индикатор за предстоящи рецесии, въпреки че настоящата инверсия започна през юли 2022 г. и оттогава не е имало официална рецесия. Инверсията се засили през последните няколко дни, тъй като Тръмп постигна напредък в анкетите след дебата, като това отразява опасения относно перспективите на икономиката.

Прогнозирането на пазарните реакции при победа на Тръмп е трудно, но първото му президентство и част от предизборната му реторика все пак доведоха до предположения за това какво може да предстои.

„Удължаването на данъчните облекчения за 2017 г. и потенциалната програма за дерегулация на бившия президент Тръмп започват да се оценяват на пазара“, каза в бележка Ед Милс, политически анализатор на Вашингтон за Реймънд Джеймс. „Това благоприятства особено финансите и ще има очаквания за повече одобрение за сливания и придобивания по време на президентството на Тръмп. Потенциалът за по-инфлационни политики също трябва да бъде наблюдаван отблизо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ