В криза ли е икономиката на Китай?

В криза ли е икономиката на Китай?

В криза ли е икономиката на Китай?

Китайската икономика се задъхва. Пазарът на недвижими имоти се срива, дефлационният натиск се разпространява в цялата страна, а фондовият пазар на страната преживя бурно пътуване досега през тази година, като индексът CSI 300 в страната изтри около 40% от стойността си от върховете си през 2021 г.

Като добавка към всичко това, публикуваните от Националното статистическо бюро на Китай данни за PMI през януари показаха, че производствената активност се свива за четвърти пореден месец, което се дължи на спадащото търсене.

Поредицата от неблагоприятни данни предизвика вълна от скептицизъм по отношение на втората по големина икономика в света. Allianz например промени оптимистичния си възглед за Китай, като сега прогнозира, че икономиката на Пекин ще нарасне средно с 3,9 % в периода 2025-2029 г. Това е по-малко от прогнозата за 5% преди избухването на пандемията Covid-19. Икономистите обаче са на различни мнения, когато се стигне до въпроса дали икономиката на страната навлиза в продължителна и сериозна криза, пише CNBC

Бившият служител на Международния валутен фонд Есвар Прасад също заяви пред Nikkei Asia, че "вероятността да се оправдае прогнозата, че БВП на Китай един ден ще изпревари този на САЩ, намалява". 

Междувременно топ икономистът и съветник на Allianz Мохамед Ел-Ериан подчерта мрачното представяне на китайския фондов пазар спрямо тези в САЩ и Европа в графика, публикувана в профила му в социалната мрежа X, като заяви, че тя показва голямото разминаване между трите фондови пазара.

Самият Китай обаче не е склонен да признае, че икономиката му е в криза. В навечерието на китайската Нова година  Си Дзинпин заяви, че икономиката на страната е станала "по-устойчива и динамична през тази година".

Въз основа на този оптимизъм е справедливо да се каже, че се появиха някои признаци на надежда за обсадената икономика, но може би не достатъчно, за да се разколебаят мечките. Така например през януари производствената активност в Китай се разшири за трети пореден месец, а луксозният сектор в страната изглежда се възстановява.

Подобни данни предизвикаха оптимистични разговори сред инвеститорите, което показва, че консенсусът за Китай явно не е еднозначен.

На прага на стагнация? 

Нобеловият лауреат Пол Кругман е сред най-скептичните гласове по отношение на Китай, заявявайки, че страната навлиза в ера на стагнация и разочарование. 

"Предполагаше се, че Китай ще преживее бум, след като отмени строгите си мерки за "нулева ковида", но стана точно обратното", пише Кругман в статия, публикувана наскоро в New York Times. 

Според Кругман страната е изправена пред множество от всички страни - от лошо управление до висока младежка безработица. Икономическото препъване на страната не е изолирано и може да се превърне в проблем за всички, предупреждава икономистът.  

Имотната криза


Добре известните проблеми с недвижимите имоти в Китай са в основата на негативното отношение на Уолстрийт към азиатската държава. Международният валутен фонд заяви, че очаква търсенето на жилища в Китай да намалее с 50% през следващото десетилетие. 

В изказване на Световния икономически форум в Давос миналия месец ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева каза, че секторът на недвижимите имоти в Китай се нуждае от " корекция", а Пекин - от структурни реформи, за да избегне спад в темповете на растеж. 

Междувременно известният мениджър на хедж фондове и основател на базирания в Далас Hayman Capital Кайл Бас заяви, че силно задлъжнелият пазар на недвижими имоти в страната е предизвикал вълна от фалити сред публичните строителни предприемачи. Това е сериозен проблем, като се има предвид, че китайският пазар на недвижими имоти може да представлява до една пета от БВП на страната. 

"Това е като финансовата криза в САЩ на стероиди", каза Бас, визирайки изпадналия в дефолт китайски пазар на недвижими имоти. "Ситуацията ще се влоши много повече, независимо, че техните регулатори непрекъснато повтарят "ще защитим хората от злонамерени къси продажби"", добави той. "Основната архитектура на китайската икономика е счупена", продължи Бас.

Проблясъци на надежда

Мрачната картина за Китай обаче не се споделя от всички. Институтът за международни финанси заяви, че Пекин разполага с политически капацитет, за да насочи китайската икономика към нейния потенциал за растеж, и в неотдавнашна публикация в блога си се придържа към прогнозата си за растеж от 5 % през 2024 г., която надхвърля общия консенсус. Това мнение обаче зависи от достатъчни стимули от страна на търсенето. Последните данни за БВП на Китай за последните три месеца на 2023 г. не отговориха на прогнозите на анализаторите с показател от 5,2%.

В същото време партньорът и главен стратег на Clocktower Group Марко Папич изрази оптимистичен краткосрочен поглед по отношение на китайските акции. В интервю за CNBC на 7 февруари Папич направи прогноза, че китайските акции да скочат с поне 10% през следващите дни, тъй като официалните лица дават сигнали, че подкрепят усилията за укрепване на разклатения фондов пазар. "Рали от 10% до 15% на китайските акции през следващите търговски дни е много вероятно", каза Папич. 

JPMorgan Private Bank също очерта оптимистични сценарии за Китай в неотдавнашна публикация. "Въпреки влошените настроения на фондовия пазар и продължаващите проблеми с пазара на недвижими имоти, някои сегменти на китайската икономика също доказаха своята устойчивост", се казва в доклада.

Банката заяви, че е малко вероятно решаващата роля на Китай като световен производител да намалее, като добави, че цикличното търсене на неговия износ може да остане непокътнато.

В перспектива Китай има препятствия, които трябва да преодолее. Дали обаче разполага с необходимата огнева мощ за това, предстои да разберем.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ