Прогноза: Дефлацията може да засегне икономическия растеж на Китай

Прогноза: Дефлацията може да засегне икономическия растеж на Китай

Дефлацията може скоро да започне да засяга китайския икономически  растеж, тъй като Пекин очаква още три до шест месеца на „много болезнена икономика“, според  анализатори.

"Това е нещо, с което инвеститорите трябва да внимават. Икономиката тук е лоша, доста е... наистина е лоша. Бил съм в Китай от 27 години и това вероятно е най-ниската увереност, която съм виждал“, каза Шон Рейн, основател на China Market Research Group, пред CNBC.

„Така че дефлацията започва да върти грозната си глава. Потребителите чакат отстъпки. Те са много нервни.

Свързана със спад в цените на стоките и услугите, дефлацията обикновено се свързва с икономическо забавяне - повдигайки въпроси относно перспективите за растеж на Китай, чието възстановяване след Covid-19 вече не отговаря на някои очаквания през 2023 г. През декември г. понижените цени на свинското месо, което съставлява около една пета от кошницата на индекса на потребителските цени в Китай, предвещават възможно настъпване на дефлация.

„Дефлацията е сериозен проблем, знам, че китайското правителство не иска да го казвам, но това е проблем, за който трябва да се тревожим“, подчерта Рейн. „Така че съм малко изненадан, че те запазиха основните лихвени проценти непроменени. Знаете ли, щеше да е хубаво, ако ги бяха намалили, за да се опитат да вкарат някакъв стимул в страната.“

По-рано в понеделник Китайската народна банка запази своите едногодишни и петгодишни основни лихвени проценти съответно на 3,45% и 4,2%, в съответствие с прогнозите. Това са фиксираните стойности за повечето домакински и корпоративни заеми в Китай и са един от многото лостове, които PBOC обикновено използва в опит да стимулира икономиката.

Решението идва на фона на заразителните очаквания сред инвестиционните банки, че икономиката на Китай ще се разраства с по-бавни темпове през 2024 г. Пекин си е поставил официална цел за растеж от 5% тази година, като премиерът Ли Цян каза на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, миналата година седмица, че китайската икономика набъбна с незначително по-високите 5,2% през 2023 г.

По това време Ли подчерта, че Китай не е постигнал икономическото си развитие чрез „мащабни стимули“ и „не е търсил краткосрочен растеж, докато е натрупвал дългосрочни рискове“. „По-скоро се фокусирахме върху укрепването на вътрешните двигатели“, каза Ли.

Въпреки това през ноември Международният валутен фонд очерта прогноза растежът на Китай да се забави през 2024 г. до едва 4,6%. В по-скорошен доклад от 15 януари Moody's оцени, че растежът на реалния БВП на Китай ще достигне 4% през тази година и през 2025 г., от средно 6% между 2014 г. и 2023 г.

Икономическото забавяне се разглежда широко като потенциална заплаха за Си Дзинпин, чиято Китайска общностна партия култивира национална политическа легитимност чрез бърз растеж. Статутът на Китай като втората по големина икономика в света също затвърди международната му позиция, превръщайки Китай и големия износител на енергия Русия в епицентъра на групата на нововъзникващите пазари от БРИКС.

И все пак Рейн казва, че Пекин може да преживее „леко трудно време“, стига икономиката да запази ръст от 5%, докато администрацията се фокусира върху социалната трансформация.

„Комунистическата партия на Китай не иска непременно преструктуриране на икономиката, те искат реформа на обществото, така че това е много по-голяма картина... Ето защо не мисля, че правителството ще иска голям стимул , така че новата норма ще бъде 4-5% растеж през следващите 3-5 години“, каза той.

„Мисля, че ще се справите с още минимум 3-6 месеца на много болезнена икономика, тъй като Китай се преструктурира или докато Китай, както знаете, трансформира икономиката си към по-бавно растящо и по-справедливо общество.“

Сред по-нестабилните сектори на китайската икономика Рейн идентифицира някогашния раздут пазар на недвижими имоти в страната, който представлява приблизително една трета от икономическата активност на Китай и се срива рязко след широкообхватните репресии на Пекин срещу нивата на дълга на предприемачите на имоти в континенталната част . Гигантите в областта на недвижимите имоти Evergrande и Country Garden се превърнаха в ключови жертви на репресиите.

″[Купувачите] смятат, че цените на жилищата може да продължат да падат, така че дори и да има задържано търсене на жилища, много купувачи на жилища ни казват, че няма да купуваме този месец, няма да купуваме този тримесечие, защото се страхуваме, че цените ще паднат с още няколко процента през следващите месеци“, каза Рейн в понеделник.

Подобно потребителско поведение може да засили някои очаквания, че на Китай може да отнеме повече от 10 години, за да ликвидира текущия надвес в жилищния си инвентар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Испанската полиция откри 20 млн. евро в стените на дома на бившия шеф за борба с измамите и прането на пари
Деветият принцип на Тойота  
ПП-ДБ внесоха жалба в КС, искат повторно преброяване на вота във всички секции
Цитат на деня
Пълен контрол: Републиканците спечелиха мнозинство и в Камарата на представителите
Акция „Моби Дик”: Европрокуратурата разследва ДДС измами за 520 млн. евро, има заповеди за арести и у нас
„Весело и светло": Как търговците се подготвят за амбициозните купувачи по празниците