Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вашингтон: Промишлените субсидии на Китай са риск за световната икономика. Пекин: Няма такова нещо
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди по време на посещение в Китай, че субсидиите на Пекин за промишлеността могат да представляват риск за глобалната икономическа устойчивост, предаде Yahoo!Finance.
Йелън пристигна в град Гуанджоу в четвъртък за няколкодневни разговори с китайски официални лица.
Днес тя изрази загриженост относно „свръхкапацитета“ на Китай, твърдейки че неговите огромни субсидии за промишлеността рискуват да създадат излишък от стоки, които след това да наводнят световните пазари - подбивайки американските компании и тези на други страни.
„Пряката и непряка правителствена подкрепа в момента води до производствен капацитет, който значително надвишава вътрешното търсене на Китай, както и това, което световният пазар може да понесе“, каза тя на среща на американската бизнес общност в града.
„Свръхкапацитетът може да доведе до големи обеми износ на ниски цени. И това може да доведе до свръхконцентрация на веригите за доставки, което представлява риск за глобалната икономическа устойчивост“, добави Йелън.
Сутринта Йелън каза на губернатора на провинция Гуандун, че САЩ са ангажирани с поддържането на „здрави икономически отношения“ между двете страни.
Но, подчерта тя, това изисква „равни условия за американските работници и фирми“, както и „отворена и директна комуникация в области, в които не сме съгласни“.
Реакцията на Китай
Пекин отхвърли опасенията относно огромната си държавна подкрепа за промишлеността, като миналия месец определи разследването на ЕС за неговите субсидии за електромобили като „протекционизъм“ и част от усилията на Запада да политизира международната търговия.
Притесненията на Вашингтон свръхизнос от Китай идват в момент, когато президентът на САЩ Джо Байдън настоява за стимулиране на местното производство в чистата енергия.
Администрацията на Байдън е много чувствителна към опасенията на американската автомобилна индустрия относно Китай и електромобилите, особено в година на избори, каза Пол Триоло, асоцииран партньор за Китай в Albright Stonebridge Group.
„Вероятно администрацията ще предприеме някакви действия, за да покаже, че е готова да действа превантивно, за да предотврати бъдещи проблеми от свръхкапацитета на Китай в електромобилите“, каза той пред Франс прес.
Но Триоло предупреди, че Пекин вероятно ще „реагира зле“, като се има предвид, че въздействието върху американските автомобилни производители все още не е ясно.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.