Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вносът на Китай се свива заради търговската война със САЩ

Вносът на Китай неочаквано се сви през периода януари-февруари, докато износът загуби инерция, тъй като ескалиращият тарифен натиск от страна на Съединените щати хвърля сянка върху възстановяването на втората по големина икономика в света, предаде Ройтерс.
Първите два месеца на годината видяха първия залп на подновената търговска война между САЩ и Китай, като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи допълнителен данък от 10% върху китайските стоки, твърдейки, че Пекин не е направил достатъчно, за да спре потока от смъртоносния опиоид фентанил.
Инерцията на износа досега беше ярка точка за икономика, която иначе се бореше със слабото доверие на домакинствата и бизнеса, причинено от продължителната дългова криза на пазара на имоти.
Вносът е намалял с 8,4% на годишна база, пропускайки прогнозата за ръст от 1% в анкета на Reuters сред икономисти и ръст от 1% през декември, показват данни на митниците от днес.
Износът от най-голямата производствена нация се е повишил само с 2,3% през същия период вместо очакваното увеличение от 5% и забавяйки се от ръста от 10,7% през декември.
Китайската митническа агенция публикува комбинирани данни за търговията през януари и февруари, за да изглади изкривяванията, причинени от изместването на времето на лунната Нова година, която се падна между 28 януари и 4 февруари тази година.
„Рязкият спад на вноса може да отразява както слабото вътрешно търсене, така и спад на вноса за преработваща търговия“, каза Джан Джуей, главен икономист в Pinpoint Asset Management.
„Щетите от по-високите мита на САЩ върху китайските стоки вероятно ще се появят следващия месец", смята той
Вносът от държавните предприятия се е свил с 20,6% в сравнение с ръст от 2,7% сред частните фирми, показват митническите данни, което предполага, че най-големият вносител на стоки в света разчита повече на запаси, като се има предвид доминиращата роля на подкрепяните от държавата купувачи.
Вносът на суров петрол в Китай падна с 5% на годишна база през първите два месеца на годината, след като влязоха в сила по-строгите санкции на САЩ срещу кораби, превозващи руски и ирански петрол. Междувременно Китай отбеляза спад на вноса на редкоземни елементи с 24,1%, а вносът на мед - със 7,2% през същия период.
Вносът на желязна руда спадна с 8,4% през същия период, ограничен от свързаните с времето смущения в основния производител Австралия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.