Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Защо AI все още не е взел работното ви място?

Почти всяка седмица светът прави още една крачка към създаването на изкуствения суперинтелект. Най-мощните езикови модели могат да изпълняват удивителен набор от задачи - от писане на подробни доклади до създаване на видео по заявка. "Халюцинациите", на които ставаше жертва в зората на своето развитие, вече стават все по-малък проблем.
На този фон едва ли е чудно, че толкова много хора се тревожат от възможността скоро да станат излишни за трудовия пазар. По-рано тази година глобалните търсения в Google за фразата „безработица, свързана с изкуствен интелект“, достигнаха рекордно високо ниво. В градове като Лондон и Сан Франциско „Колко време смятате, че ви остава?“ е често срещана тема на разговор.
Но дали ChatGPT всъщност е оставил някого без работа?
Засега изглежда, че отговорът на този въпрос е по-скоро отрицателен, пише The Economist,
Много експерти посочват скорошна статия на изледователите от от Оксфордския университет Карл Бенедикт Фрей и Педро Лянос-Паредес, която предполага връзка между автоматизацията и намаляващото търсене на преводачи. В същото време обаче официалните данни от САЩ показват, че броят на заетите в сферата на устния и писмен превод е със 7% по-висок отколкото преди година.
Други дават за пример Klarna - шведска финтех компания, която се похвали, че използва технологията за автоматизиране на обслужването на клиенти. Но фирмата сега прави обратен завой. „Винаги ще има човек насреща, ако искате“, увери наскоро нейният главен изпълнителен директор Себастиан Семятковски.
Други все още претърсват макроикономическите данни за признаци на започващия трудов апокалипсис, свързан с изкуствения интелект. Една популярна мярка е съотношението на нивото на безработица между наскоро завършилите колеж и средното за САЩ общо ниво. Младите висшисти сега са по-склонни да останат безработни от средностатистическия служител. Обяснението е, че те обикновено заемат начални позиции в индустрии, изискващи знания - например, юридически професии, мениджмънт или консултантска дейност. Именно този вид работа изкуственият интелект може да върши добре.
Дали наистина изкуственият интелект е успял да елиминира тези работни места?
Отговорът отново е "не". Данните просто не съответстват на никакъв възможен механизъм. Относителната безработица на младите висшисти започна да нараства през 2009 г., много преди появата на генеративния изкуствен интелект. А действителното им ниво на безработица (около 4%) все още е доста ниско, на фона на историческите стандарти.
The Economist разглежда американските данни за заетостта по професия, като отделя типа работници, за които често се смята, че са уязвими по отношение на AI. Това са т. нар. „служители с бели якички“ от сферата на услугите. При тях не само, че не се наблюдава тенденция за някакво негативно влияние от AI, а точно обратното - през последната година делът на заетостта при „белите якички“ леко се е увеличил.
Навсякъде американската безработица остава ниска, на ниво от 4,2%. Ръстът на заплатите все още е сравнително силен, което трудно може да съответства на идеята, че изкуственият интелект причинява спад в търсенето на работна ръка. Тенденциите извън Америка сочат в същата посока.
Ръстът на печалбите във Великобритания, еврозоната и Япония е силен. През 2024 г. коефициентът на заетост в клуба на богатите страни от ОИСР, описващ дела на хората в трудоспособна възраст, които действително работят, достига исторически връх.
Има две конкуриращи се обяснения за тези тенденции. Първото е, че въпреки безкрайните новини за това как компаниите въвеждат AI във всеки аспект от дейността си, малцина го "впрягат" за сериозна работа. Официалните данни показват, че по-малко от 10% от американските фирми го използват за производство на стоки и услуги.
Втората причина е, че дори когато компаниите внедряват AI, те не освобождават хора. Алгоритмите и езиковите модели могат просто да помогнат на служителя да си върши работата по-бързо, но не и за заемат мястото му. Каквото и да е обяснението, засега няма нужда от паника, пише още изданието.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.