Завръщането на западни компании в Русия е „непрепоръчително“, обяви Москва

Завръщането на западни компании в Русия е „непрепоръчително“, обяви Москва

Насърчаването на чуждестранни марки да се върнат в Русия би било „непрепоръчително“, според  руското Министерство на индустрията и търговията, което иска да защити местните компании, намесили се, за да запълнят празнините, оставени от напускащите западни компании, предаде Ройтерс.

Повече от хиляда компании, от McDonald's до Mercedes-Benz,  са напуснали Русия през последните три години чрез продажба, предаване на ключовете на местни мениджъри или изоставяне на активи.

Активите на други, като Danone и Carlsberg бяха конфискувани и принудително продадени.

Но докато Москва и Вашингтон обсъждат пътя за прекратяване на войната в Украйна, един от многото въпроси в съзнанието на инвеститорите е дали корпоративното изселване от Русия, предизвикано от нахлуването в нейната съседка през февруари 2022 г., може да бъде обърнато.

„Министерството на индустрията и търговията смята, че е неразумно да стимулира връщането на чужди марки“, се казва в изявлението, цитирано от Ройтерс.

„През последните три години местните компании значително увеличиха собственото си производство и активно заеха пазарни ниши, освободени след излизането на чужди компании.

Руският бизнес успешно внася необходимите стоки чрез непреки средства, каза министерството, като негов абсолютен приоритет е защитата на местните производители и производството на висококачествени продукти на руска земя.

Френският автомобилен производител Renault, който се съгласи на шестгодишна опция за обратно изкупуване при продажбата на мажоритарния си дял в руския автомобилен производител Avtovaz през май 2022 г., в четвъртък заяви, че вероятността за активиране на клаузата му с Avtovaz е „много, много ниска“.

„Ако някоя чуждестранна компания реши да се върне на руския пазар, тогава този въпрос трябва да се разглежда индивидуално“, казаха от Министерството на индустрията и търговията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ