Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Жаждата за енергия усложнява "любовната" връзка на ESG инвеститорите с технологичните акции
Инвеститори, които управляват стотици милиарди долари, притискат Microsoft, Alphabet и други за повече информация относно мощността, необходима за изкуствения интелект(AI) и напредналите изчисления, за да помогнат да се реши дали секторът трябва да остане силно представен в устойчиви фондове, казаха инвеститори, цитирани от Ройтерс.
Въпреки че тези разговори са на ранен етап, шестима ръководители на фондовата индустрия в Европа и Съединените щати казаха, че разглеждат по-внимателно въздействието върху околната среда от бума на АI, който според Goldman Sachs ще повиши търсенето на енергия в центровете за данни със 160% до 2030 г.
Никой от инвеститорите, с които Ройтерс се е свързала, не каза, че обмисля продажба. Някои от най-големите технологични компании, водещи надпреварата за AI, която изисква изграждане и захранване на центрове за данни, започнаха да отчитат увеличени емисии на парникови газове, повдигайки въпроси от мениджъри на активи, които искат да покажат, че техните портфейли се справят добре не само финансово, но и по отношение на околната среда.
Жаждата на технологиите за мощност вероятно няма да отслабне, тъй като AI и облачните изчисления са важни двигатели на растежа, въпреки че мнозина очакват ефективността на центровете за данни да се увеличи значително. Технологичните акции се превърнаха в предпочитан избор за много такива фондове, защото направиха огромни пазарни печалби, като същевременно произвеждат по-малко парникови газове, отколкото акциите в други сектори като производство и енергетика.
Инвестициите, предлагани на пазара с екологични, социални и управленски съображения, загубиха известно благоволение след бума в ерата на пандемията. Но все още има около 2,24 трилиона долара капитал в една от най-строгите категории ESG: фондове, които попадат под фондовете по членове 8 и 9 съгласно финансовото законодателство на Европейския съюз, според фирмата за данни Morningstar Direct. Към миналата година имаше почти 30 трилиона долара в глобални фондове за акции.
Преглед на най-големите притежания на най-големите подобни фондове показва, че сега те са мощно инвестирани в технологични гиганти, включително Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Meta и Nvidia. Някои от тези инвестиции могат да бъдат засегнати, ако опасенията не бъдат разгледани, казаха инвеститорите и анализаторите. „Това, което ще направим, е да превърнем AI в централна част от нашия ангажимент, свързан с климата, с технологичните компании“, каза Ерик Педерсен, ръководител на отговорните инвестиции в Nordea Asset Management.
Ако компаниите разхлабят настоящите ангажименти за източник на възобновяема енергия сега и в бъдеще, мениджърите може да решат да ги изключат от някои от по-стриктно дефинираните фондове. Това би било за сметка на постигането на статут на „устойчива инвестиция“, каза той. Фонд по член 8 има за цел да „насърчава... екологични или социални характеристики“, докато фонд по член 9 „има за цел устойчиви инвестиции“, гласят правилата на ЕС.
Голяма промяна
Педерсен нарече AI „една от най-големите потенциални промени в стандартния състав“ на един устойчив фонд. „Там, където сме ангажирали част от устойчивите инвестиции в нашето вътрешно ESG точкуване, може да видите, че за тези компании става по-трудно да изпълнят това“, каза той. Управляваните 265 милиарда евро (291,7 милиарда долара) на Nordea включват обща инвестиция от около 17 милиарда евро в акции на Microsoft, Amazon, Alphabet, Apple, NVIDIA и Meta. Джейсън Ки, старши изследователски анализатор на ESG за Calvert Research and Management на Morgan Stanley, каза, че е искал от фирмите повече информация за текущото потребление на енергия. Qi цитира Microsoft като лидер в разкриването на данни като сделки за захранване (PPA), но каза, че никоя компания не споделя толкова, колкото той иска. Очакваме повече подробности за тяхното потребление на енергия, свързано с AI, обема на техните PPA, географското разпределение, продължителността“, каза Qi.Инвеститорите също започват да задават повече въпроси относно така наречените емисии от обхват 3, които излизат от веригата за доставки.
Предизвикателство
Предизвикателството на повишеното търсене на изчислителна мощност и центрове за данни не е загубено за технологичните компании. Microsoft, например каза, че емисиите по веригата на доставките са се увеличили с 30,9% през 2023 г., а Alphabet отчете 13% увеличение на общите емисии, позовавайки се на нуждите от енергия и материали за центровете за данни. И двете компании отбелязаха, че третират нарастващите емисии като предизвикателство. От Meta посочиха тази година, че компенсират напълно емисиите от своите операции от 2020 г. насам, но ресурсите, необходими за AI, ще направят много по-трудно постигането на целта да не отделя повече парникови газове от веригата на стойността през 2030 г., отколкото може да бъде компенсирано.
В последните си екологични доклади Amazon и Apple заявиха, че техните емисии спадат. Qi от Calvert каза, че нуждите от енергия ще бъдат концентрирани в различни части на веригата за доставки на различни етапи от развитието на AI, така че докато центровете за данни се нуждаят от много енергия сега, други компании могат да поемат повече от товара в бъдеще.
Привържениците на AI казват, че технологията в крайна сметка може да помогне на други сектори да станат по-енергийно ефективни. Един признак, че компаниите се опитват да задвижат бума с нисковъглеродна енергия, е увеличаването на инвестициите в ядрена енергия. Amazon заяви тази година, че започва да купува ядрена енергия, за да допълни възобновяемите източници.
Microsoft обяви наскоро, че е подписала сделка за подпомагане на възкресяването на консервирана ядрена централа в Пенсилвания в първото рестартиране от този вид в историята. Говорител на шведската банка Handelsbanken, която предлага два фонда по член 9, които проследяват индекси с Google и Microsoft сред техните пет най-големи холдинга, каза, че подобряването на данните за устойчивост улеснява идентифицирането къде портфейлите се нуждаят от коригиране.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.