България – 30-a в топ 40 на страните с най-добри образователни системи

България – 30-a в топ 40 на страните с най-добри образователни системи

България – 30-a в топ 40 на страните с най-добри образователни системи

Страната ни е на 30-ото място в класация на 40-те държави в света с най-добри образователни системи. Тя е съставена от британската фирма Pearson, която провежда мащабни образователни изследвания и има 47% дял от най-големия световен издател на книги Penguin Random House и 50% от Economist Group, която издава сп. „Икономист”.

В подредбата България е посочена над Румъния, Гърция, Турция, Аржентина, Бразилия. Позицията й е същата спрямо 2012 г., когато изследването е направено за последен път. Данните са събрани през 2013 г. и калкулирани през декември.

Първоизточника може да видите тук.

Класацията посочва, че Южна Корея е страната с най-добре развита и ефективна образователна система в света. Списъкът е изготвен въз основа на наблюдения на висшето образование в държавите, международните тестове за оценка на училищата в тях, включително тестовете Pisa на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Данните са съчетани с две мащабни проучвания на образованието, проведени в САЩ, посочва Би Би Си.

През 2014 г. първите четири страни с най-добра образователна система в света се намират в Азия. Подгласнички на Южна Корея са Япония, Сингапур и Хонконг. Пета е Финландия, която по-рано бе на първото място. Подредбата отразява успеха на азиатските нации, в чиято култура учителите и училищата са високо уважавани и преподавателите, учениците и родителите поемат равна отговорност, щом стане дума за успеха на образованието.

Студентите в Южна Корея отбелязват най-висок резултат, въпреки че учителите ги задължават да учат факти от 60-100 страници дневно. Това от своя страна повдига въпроса доколко е ефективно механичното наизустяване, коментират авторите. В същото време те отбелязват, че други важни фактори, като способността на учениците да предлагат творчески идеи и решения на проблеми, е много по-трудна за измерване, за да се включи в подобен рейтинг.

Най-ниско в Европа по отношение на образователната си система се класира Гърция.

Ето как изглежда топ 20 на Pearson.

1. Южна Корея

2. Япония

3. Сингапур

4. Хонконг

5. Финландия

6. Великобритания

7. Канада

8. Холандия

9. Ирландия

10. Полша

11. Дания

12. Германия

13. Русия

14. САЩ

15. Австралия

16. Нова Зеландия

17. Израел

18. Белгия

19. Чехия

20. Швейцария

21. Норвегия

22. Унгария

23. Франция

24. Швеция

25. Италия

26. Австрия

27. Словакия

28. Португалия

29. Испания

30. България

31. Румъния

32. Чили

33. Гърция

34. Турция

35. Тайланд

36. Колумбия

37. Аржентина

38. Бразилия

39. Мексико

10. Индонезия

Изпълнителният директор на Person Джон Фолън коментира, че класирането показва силна връзка между подобряването на образователното ниво в държавите и икономическия им растеж. Той подчертава, че образователните системи в света могат повече да се учат една от друга. „Над 5 трилиона долара се харчат за образование по света всяка година. И е огромна грешка да смятаме, че ролята на учителя се намалява от развитието на технологиите”, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ